Koji Wi-Fi router?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by SpookyMoO, May 8, 2009.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Aha super, nego gledam ovaj lan port je da spojis uredjaj na vec postojecu mrezu. Godilo bi da moze i u suprotnom smjeru, sa etherneta na wifi, tj da sluzi kao wifi router.

     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jbg buraz za to treba ruter ili acces point.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    ja ba, jer nisam siguran da cu dobiti neko poboljsanje jer je donji sprat vec u zoni vrlo loseg signala. Ako kupis prvi javi kako radi :D
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Haha ok, ja cu vjerovatno uzeti u Imelu.
     
  5. anel007

    anel007 Komšija

    Ja sam to rijesio sa dva rutera, na prvom spratu mi je telemach modem/ruter i tplink archer ruter a na drugom onaj prvi xiaomi ruter sa samo dva 100 Mbit/s porta na kojem je instaliran OS sa nekog Asus rutera ne znam sad kako se tacno zove koji je povezan na 5GHz mrezu sa donjeg i dijeli je dalje a u isto vrijeme PS i TV Box uredno rade preko ta dva lan porta.

    Ovakav setup od februara/marta radi bez ikakvih problema i poprilicno sam zadovoljan signalom u i oko kuce.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jesi li kupio? :)
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nisam, zadao se oko kuce sa nekim obavezama i ni na kraj mi pameti. Vidjet cu u toku sljedece sedmice.
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Samo da javim da sam nabavio preko pika polovan router, TP Link WR740N, izasao me 15KM :). Isao sam bas na TP link jer mi ga je bilo najjednostavnije podesiti.

    Meni je trebalo oko kuce da pojacam signal, dobio sam nekih 15m dodatne pokrivenosti.

    Tako da bih ti preporucio isto, WR740N ili WR720N (ovaj ima integrisanu antenu) imas ih jos na pik-u u Tuzli, svi su 15-20KM.
     
  9. comrade

    comrade Aktivista

    da ne otvaram novu temu,
    koristim ovaj modem od telemacha jako dugo cisco EPC3925
    kako ne gejmam vise ko prije, koristim vecinom wifi.
    medjutim brzina ne ide iznad 20mbita dok stojim pored modema:S
    wifi jedva da i mogu koristiti kad sam u sobi koja je udaljena nekih 7-8 metara:S brzina nekih 6-8 mbita:S
    sta da radim ?:S
     
    Last edited: Jul 8, 2020
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Mozda je aktiviran samo 2,4GHz. Prebaci band na 5,8GHz. Stavi da se kanali automatski podešavaju ovisno o okruženju. Većina routera bi trebala da bježi s kanalom što dalje od susjednih routera. Eter je prilično zagađen raznim wifi signalima, pogotovo na 2,4GHz.
     
  11. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

    Najbolje je vratiti na pocetne postavke i nista ne dirati.
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa to je u suštini Repeater mod. Jedino je malo bezze na tom modelu što nema 1Gbps LAN i 5,8WiFi band (vjerovatno bi bio i skuplji), a inače izgleda ozbiljno :)
     
  14. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

    Ma wifi isfuro. Ja sam kontao uzeti powerline adapter da mogu prikopcati kabal. Al sam skontao da mi ne treba jer ne gledam vise nikako streaming tipa twitch, 4k youtube i ostale gluposti :D

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    i ja sam odusto od ovog projekta. Prvenstveno mi je bilo za viber i na kraju skontam bolje uzeti na pretplatu karticu sa 3GB neta puno bolji kvalitet za viber i plus imam svuda signal :D
     
  16. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

  17. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Mislim da će ti taj biti dovoljan, a nije ni skup. Danas sam se razočarao u DLink, tražim firmware za AP star 3 godine a oni ga uopšte više ne podržavaju :D

    edit: Možda ti je za budućnost bolje da se protegneš pa uzmeš Archer C6
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da bogdom mi u BiH budemo imali pola brzine koju Archer C6 moze pruziti.
    Za njegove potrebe je dovoljno je i ovo sto je linkao, mada eto ja uze polovan tplink ruter pravo jeftino i sluzi solidno.
     
  19. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ma ne mislim na brzinu prema vani, nego čisto radi jačih antena, gigabitnih portova ako će šta razmjenivati/streamati... Daleko smo još od brzina po normalnim cijenama, slažem se :)
     
  20. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ima sad ovih mesh sistema a-la TP-LINK Deco. Puno je lakše imati ostavljenu mogućnost da širiš sistem na ispravan način nego kalemiti s više rutera. Svi oni su na Qualcomm procesorima, imaju slične zajebancije kao Ubiquiti (Band Steering, Beamforming i ktomu ). Znam, možda jest overkill, ali počinju se pojavljivati i budžetne verzije tih mesh sistema.