All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja presao sa C-maxom skoro 100k km i trap nije osjetljiv(ista olatforma kao i focus a vozao 1.6 74kw benz focus mk2 u Libiji dok sam bio i nije bio loš. Osim sto solodno troši. 10-11L. Onako kad iz mjesta krenes pod punim gasom ide fino a kad vozis 80kmh pa stisneš, ništa se ne desi :)

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jedino ako je dizel 1.6 a benzin 3.0 :D
    2.0 vs 2.0 izadje na 5-6 hiljada maraka, nov dizel je minimalno toliko skuplji, plus vece glavobolje kasnije.
     
  3. dams82

    dams82 Komšija

    Eh sad zadnjih godina se pojavljuju ti benzinci sa lancem koji teško izdrži 100 hiljada km, i sve je dobro kad se na vrijeme zamjeni... I to mi je fuj, kažu laici super nema zupčasti, nema veliki servis, a kad lanac rikne jbg desilo se...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  4. anel007

    anel007 Komšija

    Sa autom koje sam vozio zadnjih 7 godina (307 sa 1.6b motorom) sam navikao na takvu potrošnju i desavanja u voznji tako da mi to nije cudno, mijenjam ga jer moram a ne planiram nista pretjerano skupo ganjati pa mo ovaj fokus nekako prihvatljivo izgleda

    Samo jos vidim imaju dvije verzije 1.6 motora u njemu, 74 i haman 85 kw pa znas li koji je bolje ganjati i sta im je razlika?

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Svaki benz trosi 2L vise od dizela u istoj klasi i to je ta računica. I sto vise gasa daješ razlika je sve veća. Kad dereš dizela potrosnja skoči 1-1.5L a kad dereš benzinca skoči 3L.

    I da skratim priču, nije se zadnjih 20 godina dizel masovno proizvodio i prodavao od dosade.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Haker and dams82 like this.
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @dams82 svabo benzinac da, japanca benzinca sipaj i vozi.

    @dino73n moj dizel na spritmonitoru prosjek svih korisnika 6,3 a odgovarajuci benzinac 7,1.
    Ima naravno i do stila voznje ali to auto novo je benzinac jeftiniji 7-8 hiljada maraka, znaci tek na 300k se vrati pocetno ulaganje.
    Na popravcima jos minimalno par hiljada razlike. I jos par hiljada vrijedi benzinac vise na prodaji.
    A ustedjeni zivci i manje posjeta mehanicaru neprocjenjivo.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  7. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ma svako ima svoje razloge i vozi na kraju ono što njemu odgovara. Ja kod sebe zaboravim i na potrošnju i praktičnost čim sjednem za volan :D Drugom je ipak to bitno, trećem su bitne neke druge stvari itd...
     
    aNaToMiC ! likes this.
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Svak prema svojim potrebama. Ja auto palim jednom sedmično ili u deset dana jednom i to samo otvoren put , meni svejedno trošio 10l ili 7. Da vozim svaki dan, jebiga i ja bih dizlu gledao da uzmem.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma i ja sto sam stariji daj mi sto vise plug and play, radije i vise para halaliti da se ne mora covjek handriti sa terminima, mehanicarima, narucivanjem dijelova, premalo cijenimo utroseno vrijeme i zivce.
    Tako i kompjuteri i telefoni, daj nek radi, dosta vise beta kernela i custom romova.
     
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Ja ionako sam sebi održavam vozilo, sam određujem termin, dijelove naručujem svaki dan, naravno za druge pa i za sebe po potrebi(od toga živim jbg), vjerujem da tamo gdje ti živiš to zna biti pain in the ass, druga je percepcija na sve to... U održavanju svog vozila uživam, gledam to kao hobi i vrijeme koje utrošim ne spada u protraćeno vrijeme. Većina ljudi kad npr toče gorivo u auto vise trošak, ja vidim investiciju, tako je i sa održavanjem i popravcima.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma jasno, naravno da je tebi drugacije kad ti je to kruh.
    Ovdje je mehanicarev sat 80-100 eura, za sve zivo treba termin, za svaki glupi sitni kvar par dana bez auta, za nesto vece i puno duze.
    Mada obaveza je svugdje i da ti dzaba radi.
    Bas mi kolega maloprije javlja otislo mu ulje u antifriz, zajebancija sad sve izganjati i rijesiti.
     
    dams82 likes this.
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja ne znam ljudi šta ja vozim, ali ja ne mogu da spustim ispod 8l ovog svog, sve sad u ovoj sezoni epidemije kad i ne vozim po gužvama. Kad sam išao na posao u špici tamo i nazad znao je na cca 11,5 litara komotno izaći... E sad, ili neko nekog laže za ove potrošnje od 5-6 litara u gradu ili meni ni jedno auto ne valja (prošli manuelac mi je trošio oko 10 po ovim špicama).. A sve dizeli ne troše...

    Ja ga vozim jer nisam našao benzinca, iskreno... Nema ih... Nisam imao para za dva auta gdje sam ljudima nudio zamjene E90 318i FL i Merc w204 180 kompresor... I onda sam opet uzeo Mondea jer je ispao najbolja opcija za pare koje imam... Ne može auto imati i konje i kubike i da ne troši... Nema ga...

    Sent from my Huawei P30
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja recimo ne idem na posao autom nego pješke, 18 stepenica i na poslu sam :)
    Po gradu vozim skuter i tu i tamo kad moram nesto vece u gepek staviti onda auto. 5-6 puta sedmicno idem po 100km na magistrali gdje vozim 4ta 60kmh 5a 70kmh i nekad 6ta brzina uglavnom ne brze od 90kmh. Napravim 1350-1500km s rezorvarom. Bas prekjucer sipao. Board kaže 3.9L a pistolj na benzinskoj 4.05L

    Intenzivnije vozanje po gradu bi ga mozda doguralo na 5.5L max 6L prosjek i to je to.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni na otvorenom 6-7 troši :)


    Daj ti meni tog Mondea :) da vidimo koliko troši po špici u Sarajevu kad mi treba 45min od Mdvora do Malte :)

    Sent from my Huawei P30
     
  15. dams82

    dams82 Komšija

    Po gradu može trošit 6-7 ako ga miluješ po gasu i ako živiš gdje nema brda. Zato na otvorenom možeš spustiti na laganoj vožnji pa napraviti dobar prosjek na kraju. To 5-6 ne može ni Fiat panda 1.3 dizel ako se gasira i ako je brdovito

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa jesi li se kad potrudio da vozis tako da ne trošiš puno goriva? Mogao bih i ja svog natjerat na neke lude brojke kad bi pedala uvijek bila u podu

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koji je motor u tom mondeu? Kakva je voznja, koliko ides na sat u prosjeku, koliko stajanja na semaforu, ima li lezecih i koliko, kolika je ruta? :) Kod mene BC pokazuje do posla 5,5 l, a s posla kuci 8,5l (od kuce do posla je malo nizbrdo :)) Udaljenost neka 4km, motor 1,9tdi
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koji motor je to, meni Tz-Sa trosi 4,5l/100km i to bas ga cepim
     
  19. dams82

    dams82 Komšija

    Sve to nabrojano je nebitno, kad praviš npr 100km u komadu na otvorenom i voziš po ograničenju, čak ni 2-3 preticanja ne prave neku razliku. Motor je 1.5 TDCi 88kw
    I ne možeš na 4 kilometra zaključit koliko auto troši...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne mogu ja al moze BC :D