All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. nivla

    nivla Komšija

    i kupi tako lik novu insigniu(u bih) i kompletno mu podvozje istruhne u garanciji, da ne kazem da je to bio model nakrcan opremom i placen preko 65000km
    u prve dvije godine nema sta mu nisu od elektronike na autu mijenjali, ne kazem da on mozda i nije izuzetak ali za dvije godine prohrdjo pod (propala mu noga koliko se sjecam, sta mu sve nismo radili i kakve smo sale na racun tog auta radili)
    ili drugi kupi filadendrona i na nekih 25000 mu na autoputu zvekne motor, na 20000 mu mijenjali komplet set kvacila, jedva ga prodao
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije bas tako jednostavno, tek od Corse D, Astre J i Insignije A je posve rijeseno hrdjanje. I to do te mjere da su pretekli jedan VW.

    Ovdje vidjam veliki broj hrdjavih Golfova 5, Passata 6, znaci VW otiso korak unazad, a otiso je i kvalitetom generalno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. dams82

    dams82 Komšija

    Tako i jest vw krenuo sa hrđom, od 2004 godine nekako... Passat 6 čini mi se jedan od gorih po pitanju hrđe...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, i to najcesce gepek strada, s tim da kod pasonje veoma cesto i blatobrani.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Dobar, samo mu volan na pogresnoj strani.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    NeTRa1der likes this.
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Koliko je znam od astre g negdje sa kraja 1999 je riješena hrđa, a astri g koje se i danas voze u dobrom stanju koliko hoćeš. To je stvarno priča iz devedesetih ali kada te takva reputacija krene teško se toga riješiti.
    Baš jedan poznanik kupio Astru g 99. god davno kad su bile aktualne i jedan mu drug sa focusom govorio gdje ćeš to sve će zahrđati i na kraju focus zahrđa :D doduše njegova je garažirana bila.
    Na kraju ko god ima garažu i redovno zimi opere podvozje nema frke

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa normalno da ima, za cijenu golfa 4 uzmeš nabudženu 307. koja je bara podjednaka sa golf 5 u svim faktorima.
    Prijatelj kupio za 5000 KM ovog ljepotana prije 3 godine u Full opremi 2.0 HDI 100 kW, 6 brzina, navi, kožna sjedišta, alu, 160k na satu. Evo 3 godina bez problema.
    Gdje kupiti nijemca za ove pare. Dobiš golog 1.9 Tdi sa raspalom opremom. Imao tada jednu finu 4-ku od 1.9 81 kW sa 280k, od dodatne opreme imao šiber i neka profilisana sjedišta za 6500 KM. Sad ta 4-ka košta manje od ovog puga kojeg je tad kupio.
    [​IMG]
     
    Last edited: Jul 26, 2020
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Passat B6 hrđa ko stojadin, ali o tome se ne priča :)

    Sent from my Huawei P30
     
  8. dams82

    dams82 Komšija

    Pa u biti najviše auta koje je pojela korozija su auta koja se voze po blatnjavim putevima i ne peru redovno. Astri g sam se nadgledao trulih., ali nije pravilo. Ima i Focusa mk1 podjednako, ali nije baš ni golf 4 iz te generacije mnogo bolji samo kod golfa je kritična zadnja hauba, prednji blatobrani i poklopac motora, sve izmjenjivo,pa je možda tu vw u prednosti. Najveći problem je što bi mi da vozimo auta preko 20 godina i da budu u fabričkom stanju, a mrsko nam ih oprat jednom sedmično (ovo ne važi za tebe)

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    Qler and Haker like this.
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zavisi itekako od modela, komso dugogodisnjii autolimar kaze da pola auta korodira radi dizajnerskih mana. Imas tako situaciju da premium mercedes w203 svaki drugi korodira do 2004 kad im uvode pocincane limove, a pezo niti jedan ne korodira jer je te pocincane limove uveo 1998. Imas pasata 6 i golfa 5 sa dizajn manom onih cepova koji ispadnu pa uđe voda u pragove i sve struhne, a skoda mk1 i a5 iste platforme to nema, pa nema ni
    problema.
     
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Ma naravno da ima veze serija vozila, ali ja govorim o istim modelima koji se dokazuju u oba slučaja, jedni su truli, a drugi se "drže".
    Mercedes je posebna priča, ali on je premium pa se šuti. Poslije w123 svaki je sklon koroziji, neki manje, a neki više. Ima kod nas jedan w203, pola ga nema, ali je takođe osim serijske greške vlasnik zanemario jer mu auto vozi pa se ne sekira

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma naravno svaki auto koji je održavan, garažiran i čuvan će biti dobar, ja govorim o tome da imaš auto kao što su 307-ce kojih 90% nema nikakve korozije bez obzira kako su vožene, a sad gaze 3 deceniju. Imaš merca iz istog perioda koji svaki drugi ili treći truhne.
     
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jedini mainstream brend koji nisam vidio hrdjav je Volvo.
    Ali naravno ima puno i do paznje, moze biti pocincan 16 puta ako se osteti negdje i vlasnik to zanemari hrdjat ce.
    Zavisi i koliko se ceste sole, ko garazira i/ili pere podvozje, itd itd.

    Svabama (osim opelu) se sve halali i ignorise pa i hrdja.
    Kao sto neko gore rece kod vecine proizvodjaca neki modeli i godista su losiji po tom pitanju jer se skrtarilo i/ili grijesilo u dizajnu.
    A i nase trziste pokusava izvuci 20 godina iz auta koja su dizajnirana za 10-12 i bacanje.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pocincani limovi nisu garancija da nece izbit hrdja, nego se mora koristit obilna kolicina voska, bez toga ne ide.

    Evo ovaj nema hrdje
    [​IMG]
    [​IMG]

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Vedo likes this.
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pocincani limovi i dizajn, ne govorimo o autima koja su udarana ili sl.
    @stevie, sta ti tamo radis, kod nas tako migranti po Tuzli slikaju auta, doduse sta ce sirotinji auto, samo im treba bicikl i fijaker (pjeske), kad se nekom svabi prisere da mogu zgaziti sa nekim suvom slucajno. Garant ti tamo kao i ovima kod nas donesu na ulici sendviče i poklanjaju dok im auta šmekaš, a ti im govoris da nisi migrant već Vedro iz Tuzle.

    Btw juce se parkiram u Tuzli pored Tesle 3, holandske table, dok sam se vrzmao oko auta da izvadim bicikl za dijete, u tesli se na displayu upalilo ono Sauronovo oko i prati me gdje god idem, u cosku displayq pise nadgledam te. Nasmijalo me.
     
    Last edited: Jul 27, 2020
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    @dams82 šta ako u adblue rezervoar naspeš aditiv za čišćenje dizni?
    Zove deda, kaže bio na pumpi sipao sam ono u rezervoar pored. Što si reko sipao pun je, kaž kupio na pumpi malu bočicu, kako opisa garant aditiv za gorivo, adblue se prodaje u bidonu ili barem u bocama od 1l koliko znam,

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kako si znao, ja slikam aute samo dok mi svabe daju krmece sendvice kako ne bih crko od gladi. Znaci mora da sam tad jeo. I ja sam bijeda i sirotiLJa, sta ce meni auto...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. dams82

    dams82 Komšija

    Prvi put čujem da je neko to uradio, po meni ne bi trebalo biti nekih većih problema jer se dozira u malim količinama i na kraju izađe kroz izduv što je isti slučaj sa oba aditiva, ali ja bih ipak kontaktirao ovlašteni pošto je vozilo novo i pod garancijom.


    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    A evo ne mogu niti izguglati, eto ima i jedan koji je to uradio :D gotovo sad, valjda neće ništa oštetiti

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  19. Mujka

    Mujka Komšija

    deda ti se zbunio ko žika kad kaže ja sam mišin unuk ... miša je meni deda :)
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma 84 godine mu šta on zna šta je adblue, nema pojma šta je kupio.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk