Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Zavisi od sporazuma između država, ali mislim da ćeš morati da ee odrekneš jednog

    Sent from my Huawei P30
     
    Decerto likes this.
  2. becke

    becke Aktivista

    Koliko sam ja uspio da istrazim, BiH te sporazume ima samo sa Hrvatskom, Srbijom i Svedskom. Ne znam za Hrvatsku.
     
  3. kvaju

    kvaju Komšija

    Ima li vas gore u Švedskoj?
    Otiso i drugi kum gore, pa ako ima vas gore da znate da treba negdje ljudi u IT-u ili nešto normala posla da ima, javite se :D

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    @kvaju - u IT-u uvijek ima i treba ljudi. Istina, danas je sve nesto zastalo ali se i dalje rekrutuje.

    Jedini problem sa nasim pasosima jeste da se mora radna dozvola ganjati a to vecina firmi ne zeli raditi. Moj posao je takav da imam dosta komunikacije sa industrijom i znam sta traze, tako da mogu garantovati da je pre-Covid bilo i previse posla, da su mi cak i oni "najslabiji" studenti dobili sansu da se zaposle.

    Ne moramo dalje ovdje, ali mi posalji CV ili me dodaj na LinkedIn pa te mogu pokusati spojiti (ako CV odgovara) s nekakvim kompanijama koje rade i u BiH i u Swe npr SofthouseConsulting s kojima sam veoma dobar.
    https://www.linkedin.com/in/jasminjakupovic/

    Razmisljam o otvaranju "uvozne" kompanije kao sto jedan kolega radi za Mexico. Da ja zaposljavam u svoju kompaniju momke/djevojke iz BiH i izdajem ih drugim kompanijama. Ja odradim svu administraciju i papirologiju i oni dobiju radnika. Ako su zadovoljni nakon par mjeseci/godina onda mozete ganjati da vas zaposle direktno za nekakav vid premije mojoj kompaniji :D Mozda zvuci cudno ali radi kao "charm". Kompanije ce radije platiti 50% vecu platu ali da se oni ne moraju obavezivati da sredjuju papirologiju ili da vas vezu ugovorom na duze. Nekad znaju godinama vuci iste radnike, iako im je nekad i duplo skuplje, preko ovih "izdavaca".

    Ali, o tom razmisljati tek kad Corona prodje.
     
    Loki, aeRo and Mujka like this.
  5. kvaju

    kvaju Komšija

    Momak ima i žena mu HR papire, pa je to dosta lakše sto se dozvola tiče, hvala ti velika i na ovom, javim se na DM :)

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I u Njemackoj ima more takvih firmi.
     
    Qler likes this.
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Donjapa je i meni pomogao i to puno ,preko njega sam dosao do nekog posla u Swe ali je korona sve shebala pocetkom godine a sada u toku ljeta mi je shebala i posao u Cro a i posao u BiH...bas se nameracila na mene :D

    Btw.ako ima i sada u ovakvoj situaciji kakvih ponuda za EU,napisite mi ili se javite u PM,mora se opet ganjati kakav posao vani i otici malo raditi...ovdje u BiH nema nista
    evo u mom gradu,zadnja 3-4 mjeseca su bila 2 oglasa za posao ...a mjesto slovi kao poduzetno
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I u Tuzli je ista situacija, uglavnom su oglasi za posao fiktivni, za ljude koji su vec zaposleni da im se produzi ili napravi novi ugovor ili je vec dogovoreno ko ce biti primljen. Ljudi konkurisu, trose novac na dokumentaciju, ni zasta.
    Zena vec dugo ne moze naci posao. Virus je zeznuo mnogima planove, kad se smiri situacija bit ce guzva na granici, na izlazu.
     
  9. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    I ja sam te dodao, za svaki slucaj :D
     
    donjapa likes this.
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Treba dodat opciju 2020 u poll. :)
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Radim sa @donjapa od 2013. mislim, odradili smo tonu projekata, tako da ga moram i ja pohvaliti. I meni je valjao, a nadam se i ja njemu

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Loki, forzamilan, Mujka and 1 other person like this.
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Nemojte ljudi, evo me crvenim se. :oops:

    Ma gledati da pomognemo jedni drugima koliko mozemo, ako se negdje moze zaraditi to jos bolje. Steta za @zippoo ali ima druze iduca godina pa cemo pokusati opet.

    Hah @selvin nekad se i sam cudim sta se sve odradilo za ovih 7 godina. Nazalost sad sam sve manje u frilans vodama ali evo zadnjih par mjeseci se aktiviram opet pa ce biti poslova. :cool:

    Granam se sad prema Vedi i 3D modeliranju.

    Tako da momci (djevojke), mozda se i ne treba seliti van BiH nego samo ganjati kakvih dobrih projekata i primanja sa zapada.
     
    Loki, zippoo and kvaju like this.
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ako kome treba CAD tehničar kao side job, tu sam, radim brzo.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Moja zena radi u Revit-u, Lumionu i jos neki :D pa ako se tu sta moze sjetite me se :D
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kad ti zatreba da te država pravedno zaštiti ili ako se razboliš pa ti zatreba kvalitetno liječenje sve to pada u vodu nažalost.
     
    Loki, edgsi, Stevie_Ray and 3 others like this.
  16. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ekonomija rješava problem zdravstvenog sistema, pravednost – za to ti ne bih znao reći šta treba da se desi :D
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znam covjeka koji je veliki patriota, ali je zbog supruge koja je ranije bolovala od teske bolesti, zbog potencijala da se opet razboli (pu, pu, gluho bilo) otisao u Njemacku.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Neo Bahamut Zero likes this.
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Kod mene kolega otisao prije cca 6-7 godina, jer mu buraz ima naku bolest i da ga pazi i tak. Sad je arhitekta u daimler mercedesu

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
    NAILS and Qler like this.
  19. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Teško da ćemo kao malene i nebitne države (mislim da čitav region) ikada imati neki super-napredni centar za liječenje. Dugoročno. Jedini spas je u nekom ujedinjenju Evrope, brisanju granica i koješta. Takva sudbina zadesi razjedinjene južne slavenčiće.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ovo je ta država.

     
    Mujka and Neo Bahamut Zero like this.