Elektricna vozila

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Esh, Sep 12, 2017.

Tags:
  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    A sto je smijesna, sad skoro na svakom parkingu imas punjace. Smijesne su jedino cijene elektricnih auta i to je najveci problem. Lako je punjace instalirati ako imas kome.
     
  2. nFare

    nFare Komšija

    Ma slabo, u novogradnji izbjegavaju da odrade makar i pripremu, dok ih zakon ne pritisne. Supermarketi bi npr. Svi trebali imati makar 2 mjesta sa brzim punjenjem ali neće to da rade, i to što imaš u centru grada je mahom sve državnim parama napravljeno. Vjerovatno zavisi i od regije naravno negdje je puno bolje negdje ne.
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    A struja za punjace se stvara magijom.
    Jedna kalifornija vec ne moze proizvesti dovoljno struje i mreza je preopterecena a sta ce tek biti kad dodju velike kolicine el. auta.
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa dobro, ne mozes ocekivati da privatni supermarket gura neku industriju od koje oni nemaju previse koristi. Em su to veliki potrosaci, moras prakticno iz trafo stanice dovesti kabel, valja prokopat pola ulice u starijim zgradama.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Jedna kalifornija zivi u kamenom dobu. Toliko nacina da dobiju struju "prirodnim putem", toliko potencijala za solarne panele koje gura popljuvani Musk, dok oni kopaju "clean coal". Mislim, buka vjetrenjaca stvara karcinom tako da..

    [​IMG]

    Sve zavisi koliko se brzo tehnologija bude razvijala i koliko ce realno auta biti jeftinija. Imho ne skoro. Ali sto se brzine implementacije stanica tice, sve je to politika. Preko noci se moze promjeniti.
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Plus ako nemaš puniti preko noći u garaži a većina ljudi nema.
    Ekologija i el auta ne idu skupa, ali jednostavnost održavanja, brzina i mnoge druge stvari su jednostavno bolje.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pa ako itko gura eko-hipizam onda je to kalifornija.
    Samo ce se iznenaditi kad za koju godinu shvate da nema nista eko u el. autu kao ni u bilo kakvom.
     
  8. nFare

    nFare Komšija

    Nema ništa eko u 8 milijardi ljudi i rastućeg konzumerizma.
    A bilo bi struje magijom ali valja obnavljati vozne parkove euro fightera, itekako bi bilo magije.
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma



    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

  11. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ja sam se toliko naložio na ID seriju od fujcvagena da je za nepovjerovati. Kažu da je ljepota u oku posmatrača i meni je ID.3 prelijepa gradska zujalica. Kako sada stvari stoje, sačekaću godinu-dvije da se vidi kako podnose test vremena i da se pojave polovnjaci sa malom kilometražom te si uzeti jedan aBd.
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma


    Id3 range test
    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Hvataju puno krivina sa kvalitetom. Isto je i sa golfom 8. Ne mogu 4 prekidaca za stakla stavirti na vrata. A plašim se da ce patchovanje auta u buducnosti biti kao sa igrama. Novi update nesto sredi nesto pokvari.
     
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Smrdi na onaj period cirka 2005.-2010. kad su pravili samo sranja (Passat B6, CC, 2.0TDI PD, hrdja...).
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa dobro, realno prekidače za zadnja stakla rijetko koristiš, tako da je ovo ok rješenje. Nije ok da pola elektronike pocrka :D
    Na stranu kvalitetu auto izgleda super, a ima i dosta prostora. Ovih 300-ak km nije neka sreća. Za auto koje se koristi kao auto sve ispod 500km je patnja

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja više koristim zadnja da mi ne puše direktno, meni ili suvozacu. Prozor meni uvijek otvoren zima-ljeto :) Spustim da mogu frljaciti jaknu na zadnje sjediste, zgodnije na parkingu nego vrata otvarati kada je tijesno itd.
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Imaju velike i ambiciozne planove sa ovom trojkom. Vjerovatno će biti nekih dječijih bolesti ali isto tako pretpostavljam da će biti rješana sa nekim faceliftom. Ipak, u pitanju je gigant u svijetu autoindustrije... 22 miliona buba, 35 miliona golfova. Mislim da ljudi znaju kako napraviti narodno auto :).
    Sa 77kWh baterijom tvrde da se može preći do 550km. Sve zavisi od potreba vozača. Ja prelazim oko 200km sedmično max tokom 99% vremena godišnje i najmanja baterija mi može poslužiti sasvim.
     
  18. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Neki dan naletih na ovog id3 na Cavljaku, nije grdan sekunde.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
    AdoSA and Haker like this.
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja pređem 300 do 500km mjesečno, ali i odem negdje sa vremena na vrijeme. Sa trenutnom infrastrukturom i malom baterijom morao bi dobro planirati putovanje , tako da to ne možeš na njega osloniti da ti bude jedini auto. Plus ako nemaš garažu sa strujom da puniš noću tek onda problem. To su trenutno problemi u zemljama koje imaju mnogo razvijeniju infrastrukturu, kod nas je to još sve misaona imenica.
    Kod nas u konjicu jedan taxista ima e golfa, kaže napuni preko noći i može mu biti dan.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    AdoSA likes this.
  20. AdoSA

    AdoSA Komšija

    @Haker
    Ma da... ima tu ograničavajućih faktora i treba se o svemu razmisliti i prilagoditi svojim potrebama. Zato ja i govorim da mi odgovara sa obzirom koliko prelazim km i kako imam pristup punjenju jer i sam živim u stanu (vikendom kod staraca u kući), a za godišnji odmor, sa obzirom da zam životinja od navike, trkne se malo do Ulcinja u Donji Štoj, tako da malo jača baterija može dosegnuti, ili eventualno negdje mala pauza u CG da se malo dopuni.
    Nekome neće odgovarati nikako još uvijek upravo zbog ograničenja koje si naveo, ali idemo ka tome neminovno svi.
    Ono što je najbitnije, IMHO, jeste vidjeti kako se ponaša nakon par godina vožnje i par 100k km. Kako se baterija drži, kako su materijali u unutrašnjosti izudržali wear and tear, koji su problemi s ovom modularnom platformom, problemi sa softwareom.. itd itd...
     
    Last edited: Oct 7, 2020
    Haker likes this.