AMD Navi / Big Navi

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, May 21, 2019.

  1. iPlay

    iPlay Komšija

    Hvala na savjetu. Odustao sam od nje.
    Vidjet cu kakvo će snjizenje u US biti, pa preko Peseto-a ili Media Markt (De).
    5600TX mi je bolja opcija.

    PS: Ovi naši nisu normalni sa cijenama.
     
    Last edited: Oct 2, 2020
    bhd likes this.
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

  3. Esh

    Esh HWB

    Ovo je shega, ne samo ovaj clanak, nego generalno. Znaci AMD kaze da ce izbacit GPU koji donosi 50% bolje performanse po wattu, i onda se javljaju razni likovi sa kao insiderskim informacijama, pa ako slucajno pogode, to je to, zive na izvoru, ako promase, nikom nista...

    Informacije se svode na slijedece mogucnosti:
    - vise VRAM-a
    - pristupacnije kartice
    - manji TDP
    - potencijalno bolja inicijalna dostupnost na trzistu
    - nesto sporije od 3070/3080, u zavisnosti od igre ali kao ipak konkurentne kad se uzme izmad navedeno i performanse per dollar
    - postojanje specificnih igara/benchmark testova gdje ce kartice biti cak i brze
    - ubaci broj x za tranzistore, povrsinu chipa, broj jezgri
    - u igrama koje tek treba da izadju AMD ce biti jos konkurentniji zbog iste bazne PS5/XSX arhitekture :)

    i eto onda na osnovu tih parametara se pisu silni tekstovi i snimaju insiderski video prilozi.
     
    bhd likes this.
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Svako danas novinar i jutjuber.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Neso likes this.
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Generalno je dostupnost hardwera slaba tako da ne vjerujem da ce biti bolja situacija sa Navi.
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma kad vidim onog frajku sto se na pocetku kao okrene na stolici, muka mi. Ukino sam ga za vazda

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ja do dana danasnjeg nisam sazvakao youtube kao medij za HW reviews. Ok za gadgete i neku periferiju, ali komponente, benchmarking i sve ostalo - IT novinarstvo realizirano u pisani medij (i odgovarajuce grafikone i prateci sadrzaj) mi je prvi izbor.
    Naravno uvijek je tu neki Fudzilla da bude rumor mill ali samo nek je veselo :D

    Hejt za jutjubere i attention wars...
     
    kAcA and Stevie_Ray like this.
  8. Esh

    Esh HWB

    [​IMG]

    RX 6000 u kombinaciji sa Ryzen 5000, otprilike kao 3080 barem u Gears of War koliko vidim.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
    Neso likes this.
  9. igor.g

    igor.g Komšija

    Gears5 je 85fps average na 3080, BL3 71fps. Otprilike Navi sporiji 15tak posto.
     
  10. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ostaje da vidimo cijene, podršku za ray tracing i ostalo 28og
     
  11. Neso

    Neso Komšija

    Imaju 4K 60+ karticu, to je najbitnije. Bice 16GB Vrama, sa nekom cijenom od $500-$600 dolara ima da bude ubitacan proizvod i pogodak za kompaniju. Opet, sa druge strane, moguce je da AMD ima jos jacu karticu u arsenalu koju cemo tek vidjeti 28. ovog mjeseca. Ovo bi bio samo kao neki tease, sumnjam da bi ovako pokazali top performera...
     
  12. vutra

    vutra Komšija

    Nešto kao Navi 21 XTX ? :D

    [​IMG]
     
    Esh likes this.
  13. Neso

    Neso Komšija

    Ne znam, ali mi je malo cudno da tek ovako pokazu top performing produkt chartove. Mislim da ce biti tu jos nesto :)
     
  14. Esh

    Esh HWB

  15. igor.g

    igor.g Komšija

    Na 4k ionako nema veze iz kojeg je tabora cpu
     
  16. Neso

    Neso Komšija

    Bice zanimljivo vidjeti kako ce Nvidia odigrati sa svojim dekom karata. AMD ce sigurno biti pristupacniji cjenovno. Vjerovatno ce se Nvidia vaditi na DLSS i RayTracing performanse, ali opet ne znamo sa cim AMD raspolaze na tom polju.
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Fudzilla approves this post
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    S ovim:
    [​IMG]
     
    p4ja, Neso and Vedo like this.
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Ne bi ja dao nVidia AI denoisera u Corona/Vray renderu, bukvalno mi promjenio komplet način rada, nema vise čekat satima na gotov rend. Već samo par minuta i onda GPU AI rjesi sliku noisa u roku do bukvalno sekunde :)



    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  20. vutra

    vutra Komšija

    Soooon

     
    Pelikan likes this.