Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    @black
    @exwizzard
    @Tyger

    Da se nadovežem i postavim pitanje.

    Gdje ima u zakonu da piše da vrijednost robe koja dolazi u Bosnu da se uzima bruto iznos tj vrijednost naručene robe + dostava ?

    Jeli ima konkretno u zakonu da piše da fizičko lice može naručiti u jednom kvartalu kalendarske godine robu u vrijednosti od 300 KM ?

    Situacija je sljedeća.

    Već duže vrijeme naručujeme i u veći slučajeva bude vrijednost robe u tih 300 Km , znal se desiit da bude i preko 300 KM sa dostavom.

    Par puta mi je od istog prodavača dolazila pošiljka preko TNT-a a i par puta preko DHL-a

    Zadnji put pošiljka mi stiže i vrijednost je preko 346 KM ali kada se naručuje na robu do 200 Eura dobiješ popusta od 15 % pa onda na to ide - eura za ponene što nakupiš i naravno dostava besplatna.

    Zovu me iz TNT-a i kažu pošiljka ti je zadržana na carini.

    Reko kakva crna carina kad je vrijednost pošiljke manja od 300 KM !

    Nekome je očito bilo mrasko da pogleda ukupnu cijenu, nego uzeo sabirati sve , tj izbio rabat i kao eto tako to ide.


    Kaže poašji dokaz da sam platio manje.

    Pošaljem dokaz iz izvoda gdje piše kome je i koliko plaćeno gdje se jasno vidi da je manje od 300 KM

    Sljedeći dan mi dođe email sa fakturuom 35 KM od TNT-a da platim za naknadno oslobađanje od craine.

    [​IMG]

    Tada mi je rečeno tipa ljudi svašta rade i kao likovi na carini "četvero očiju otvore", pogotovo " na one koji često naručuju"

    Dans ću se dati u čitanje zakona, ako ko ima tačno gdje piše da možeš naručiti u jednom kvartalu kalendaske godine robu u vrijednosti od 300 KM nek javi.

    Reko planiram se obratiti UIO, kaže možeš ali oni mogu naložiti da se vrati pošiljka na carinu i provede postupak naplate poreza i carine.


    [​IMG]
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    Robom zanemarive vrijednosti smatra se roba čija je ukupna vrijednost do 300,00 konvertibilnih maraka po pošiljci, isključujući alkoholne proizvode, parfeme i toaletne vode, duvan i duvanske prerađevine. Uobičajeno primanje paketa, u smislu navedenog oslobađanja, podrazumijeva primanje paketa iz inostranstva jednom u toku nedelje. Poštanske pošiljke koje ispunjavaju uslove za navedeno oslobađanje od plaćanja carine, oslobođene su i od plaćanja

    http://www.new.uino.gov.ba/bs/Kupovina putem interneta
     
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Ovo sam pročitao.

    Kontam da nema neki član u zakonu od 200 strana gdje se navodi 1x u kvartalu jedne kalendarske godine.
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    nema toga.
     
  5. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Da li ima neko ovu sberbank prepaid karticu?

    U fazonu radi na principu prebacis sa glavnog računa na taj prepaid račun tj iste sekunde sa glavnog prelazi određen iznos na sekundarnu karticu u ovom slučaju prepaid.

    Dobra stvar imam veci iznos novca na glavnom racunu, prepaid koristim za internet kupovinu prebacim željeni iznos i platim sekundarnom karticom bez straha da ode nešto više sa glavnog racuna.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  6. exwizzard

    exwizzard Komšija

    @sumeir Rekoh u TNT najgora iskustva, dzaba ces trosit vrijeme na njih jer hoce da naplate svaku sitnicu pa ce naci razloga i kad ti je ispod 300km.
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Problem je sto carinik ima prakticno odrijesene ruke kada zaustavlja robu i moze da zaustavi robu koja je deklarisana i na manje od 300KM ako on sumnja da je u pitanju skuplja roba.

    I kada se to desi onda carinski posrednik/spediter mora da trazi podatke od uvoznika kako bi dokazao stvarno placenu vrijednost.
    To se pogotovo desava ako je u cijenu bio ukjlucen i neki rabat jer nasi carinici su poogotovo na to osjetljivi iz nekog razloga.

    Kada spediter trazi naknadno oslobadjanje posiljke oni to naplate u tvom slucaju In Time doo koji je TNT i Fedex agent za BiH, jer oni u tom slucaju moraju da odrade posao kao i kada se carini posiljka, tj da traze info i dokumentaciju od uvoznika (fakture, dokaz o placanju itd), dostave carini itd kako bi se posiljka naknadno oslobodila.
    Ne mislim ni ja da je to fer prema uvozniku ali tako je kako je sve dok UIO moze na granici da radi sta hoce i kako hoce.
     
  8. sumeir

    sumeir Komšija

    Nisam imao opciju da biram kurira. prodavac od kojeg sam kupio oni preko TNT-a šalju.

    Nekad kod nas bude dostava preko DHL a nekad preko TNT-a

    Ovo je prvi put da je ovako bilo.
     
  9. sumeir

    sumeir Komšija

    @bhd

    Ovako kažu iz UIO

    "Zakon nije definisao tačan vremenski okvir izuzev da mora biti riječ o povremenim pošiljkama. Svakako je ostavljeno na procjenu ovlaštenim službenim licima ukoliko utvrde da se prilično često pošiljke ponavljaju, onda opravdano postoji sumnja i da služe za dalju prodaju i to je osnov za oduzimanje."

    Uglavnom, ovo će mi biti "hobi" naredinih dana , pa vidimo hoću li šta "" išćerati !"
     
    Last edited: Oct 20, 2020
  10. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Kako nije definisano, zar ne pise negdje sedmicno?
     
  11. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Pisao sam ranije da sam naručio sa Wish.com jer mi je trebala alternativa Aliexpress-u, a koja ne naplaćje ogromne shippinge u ovom periodu.

    Naručio naljepnicu 17.9., stigla 16.10. u poštu, ja pokupio jučer, dakle 20.10.
    Sve uredno :)
    Čekam još dva artikla koja sam naručio isti dan, još nisu stigli.


    Čisto da imate info, ako koga zanima.




    Moje iskustvo sa Wish.com:
    Užasan im je pretraživač i user interfejs, ali može se čovjek snaći.
    Imaju te neke dealove, pa neke stvari se mogu naći čak i jeftinije.
    Ne uzimajte ono što je "just pay shipping" jer je to najčešće smeće roba koja košta isto ili manje i kad nije "akcija", jer obično to "just pay shpping" bude 7-10-15KM
    Ne bih se usudio uzeti nešto skuplje, ali stvari do 20ak KM mislim da se mogu kupovati bez brige, ali...
    VEOMA BITNO je da čitate opise i review-e. Znači bezbroj artikala nisu ono što piše u naslovu ili je prikazano na slici, nego kroz review ili detaljni opis istog otkrijete npr da nije sijalica H7 nego H4, ili nije naljepnica za Golfa nego za Ibizu itd.

    TL;DR: Pamet u glavu.
     
    Ronaldo_9 likes this.
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    I ja sam se nasadio sa slikama. Mislio da naručujem multimetar jer je on na 9 od 10 slika a konj nije čitao detalje (srećom pa je koštao 3$, just pay shipping) a dobio samo pipalice :) :) prijatelji mi umrli od smjeha kad su vidjeli šta sam dobio. Umjesto digitalnog shublera sam dobio neku plastičnu igračku od 10cm. Pišurija živa. Za shubler su uredno refundirali.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    nenji_avero likes this.
  13. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Dobar post valja malo wish pregledati.

    Šta je sa alijem jel to fecera?

    Mogla bi se koja glupost naruciti :D

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ma na aliju skup shipping. Dostavljaju samo preko DHL i cifra je 40+ $ bez obzira koliko košta artikal. Jednostavno se ne isplati. Za neke artikle od 40$ mi obračuna shipping 120$ cccc

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    Last edited: Oct 21, 2020
  15. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Počele su se i na Aliexpress poštarine smanjivati. Ima nekih artikala koji su opet free ili dolar-dva shipping
    Nažalost, koliko sam ja primjetio, sve što se tiče elektronike, informatike i to je i dalje sa visokim shippingom (npr Mi Band 4 $28 i $50-$100 shipping AKO uopšte ide u BiH)
     
  16. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Mada treba biti oprezan maksimalno.

    Evo korona drugi talas uveliko stigao da ne bude lockdown uskoro opet.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  17. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    bilo je takvih artikala i prije.

    nista se nije promjenilo otkako je postarina poskupila.

    Sent from my Mi A1 using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  18. Vedo

    Vedo Moderator

  19. bhd

    bhd Veteran foruma

    Vedo nije bed ali uzmu ti iz pesota po defaultu 15$ pesoto za sve tablete, telefone itd..

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  20. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Kad pesoto skida 7.5$ ?

    Jel kad roba stigne u skladište Amerike ili u Sarajevo?



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk