Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. alensa

    alensa Novi član

    Kao firma ako sam sebe prijavis na minimalac koji je oko 400km imas oko 67% troskova na poreze, zdravstveno, pio, obnovljivi izvori itd...

    dakle oko 270-80km mjesecno na doprinose

    imas godisnje taxe koje moras platiti, a one zavise scim se firma bavi, racunaj 250 do 500km godisnje

    imas jos raznih sitnica koje izadju oko 200km godisnje

    moras imati certificiranog racunovodju. zavisi koga nadjes ali ja placam 200km mjesecno

    imas tu i fiskalnu jednokratno, odrzavanje nije skupo oko 10km mjesecno

    sve u svemu samo da firma postoji racunaj nekih 600-800km mjesecno troskova

    Ovim si pokriven za zdravstveno i penziono i te stvari pa ti vidi koliko zaradjujes i sta ti se isplati.

    Kao doo nema trenutno porez na dividendu, mozes da nabijes troskove na firmu. PDV-a nema dok ti je prihod ispod 50.000.

    Porez na konacni profit je 10% i taj iznos mozes komotno bez dodatnih troskova povuci na sebe.

    Racunar, papir, gumice, cackalice sve ti je trosak... imas amortizaciju i sve to smanjuje profit tako da najbolje ti je da sjednes i izracunas.

    Isplati se ako imas oko 2.000KM mjesecno, ugrubo racunajuci isplati se i na 1.500KM.
     
    Last edited: Oct 22, 2020
    donjapa likes this.
  2. iPlay

    iPlay Komšija

    Da ne otvaram novu temu, možda modu ovdje postaviti pitanje:

    Ima li neko od raje da je u skorije vrijeme registrovao obrt (FBiH) kao dodatnu djelatnost za Grafički i Web dizajn?

    Teta mi danas u Opštini Novi Grad Sa reče da pod šifrom djelatnosti M/74.10. Specijalizirane dizajnerske djelatnosti spada i izrada web stranica te da mi ne savjetuje da odaberem dodatnu djelatnosti J/62.01 Računarsko programiranje jer su porezi veći.

    Malo sam istraživao i našao da je za usluge izrade web stranica ipak potrebna šifra djelatnosti 62.01.

    I da li se može na obrt staviti dvije šifre djelatnosti.


    -------------------------------------------------------

    74.10 Specijalizirane dizajnerske djelatnosti
    Ovaj razred uključuje:
    • modni dizajn tkanina, odjede, obude, nakita, namještaja i ostalih predmeta (opreme) za interijere, ostalih modnih proizvoda, kao i drugih proizvoda za ličnu potrošnju ili domadinstvo
    • industrijski dizajn, tj. izradu i razvoj nacrta i specifikacija koji optimiraju upotrebu, vrijednost i izgled proizvoda, uključujudi izbor materijala, mehanizama, oblika, boje i načina površinske obrade proizvoda, a uzimajudi u obzir ljudske osobine i potrebe, sigurnost, tržišnu zanimljivost kod distribucije, upotrebe i održavanja proizvoda
    • usluge grafičkog dizajna
    • djelatnosti uređenja interijera

    Ovaj razred isključuje:

    • izradu i programiranje internetskih stranica (vidi 62.01)
    • izradu nacrta (projektiranje) zgrada (vidi 71.11)
    • tehničko projektiranje tj. primjenu zakona fizike i načela inžinjerstva kod projektiranja mašina,
    • materijala, instrumenata, struktura, procesa i sistema (vidi 71.12)
    -------------------------------------------------------

    62.01 Računarsko programiranje
    Ovaj razred uključuje djelatnosti razvijanja, mijenjanja, testiranja i održavanja softvera.
    Ovaj razred uključuje:

    • izradu strukture i sadržaja i/ili pisanje računarskog koda neophodnih za kreiranje i primjenu:
      • sistemskog softvera (uključujudi ažuriranja i nadopune)
      • aplikacijskog softvera (uključujudi ažuriranja i nadopune)
      • baza podataka
      • internetskih stranica
    • prilagođavanje softvera potrebama korisnika, tj. mijenjanje i oblikovanje postojede aplikacije tako da je funkcionalna unutar informacionog okruženja korisnika

    Ovaj razred isključuje:

    • izdavanje softverskih paketa (vidi 58.29)
    • prijevod ili prilagođavanje standardnog softvera za određeno tržište za vlastiti račun (vidi 58.29)
    • planiranje i izradu računarskih sistema koji povezuju računarski hardver, softver i komunikacijske
    • tehnologije, čak i ako osiguravanje softvera može biti sastavni dio ove djelatnosti (vidi 62.02)
    -------------------------------------------------------

    Izvor: https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Klasifikacija_djelatnosti_BiH_2010.pdf
     
    Last edited: Dec 8, 2022
  3. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Ovo i mene interesuje, javi sta uspijes rijesiti.
     
    iPlay likes this.