AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tu nije nista receno hoce li biti slican boost sa Zen 4.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. Decerto

    Decerto Komšija

    ne mogu da nadjem post trenutno ali neki inzinjer iz amda (koji je verified pa valjda to sto kaze vrijedi) je rekao da ocekuju 19%+ IPC poboljsanje sa zen4.
     
    Vedo likes this.
  3. Esh

    Esh HWB

    Da nisi to malo pomijesao.. 19% je Zen 3 IPC poboljsanje..
     
  4. Decerto

    Decerto Komšija

    isto je rekao za zen4 jebi ga ne trazio sad po twitteru ko je postao.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Tacno je i jedno i drugo. Na osnovu izjave ispod, izvuceno je iz konteksta da se moze ocekivati isti boost pa zbog toga stoji famoznih 19% i za Zen4. Ovo je citat Rick Bergmana, predsjednika:

    “Given the maturity of the x86 architecture now, the answer has to be, more or less, all of the above. If you looked at our whitepaper on Zen 3, it was this long list of things we did to get that 19% (IPC gain). Zen 4 is going to have a long list of similar things, in which everything from caches to branch prediction is analyzed. Everything is analyzed to squeeze more performance ”.
     
    mirzet1976 likes this.
  6. Decerto

    Decerto Komšija

    Ne bi me cudilo da bude i vise od 20%. Ali kako god,generacijski skokovi po 20% je nesto nevjerovatno. Svi znamo koliko nas je intel trpao deset godina,razlika u igrama izmedju 3770k i 7700k je minimalna.
     
  7. AdoSA

    AdoSA Komšija

    dobijem danas ponudu dobavljača, preko druga koji ima svoju firmu, za 5600x...

    789 KM plus PDV i isporuka 15 dana.

    Pa fkt bezobrazno...
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Sve je do ulaznih cijena, nema niko dobru cijenu na nove procesore. Pogledajte cijenu televizora na ekupi i vidjet cete da nisu cijene jer je neko odlucio divlju marzu da stavi, vec do nabave.
     
    bhd likes this.
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne treba ni pomisljat na kupovinu dok se stanje ne sredi.

    Ovo dodje kao paper launch.
     
  10. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ako budu došli opet po cijeni od 659KM kod Ibre, to se isplati uzimati.

    Ne znam koliko se isplati plaćat našim firmama ove lude sume radi garancije?

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
     
  11. Triforce

    Triforce Aktivista

    Pa ibro isto daje garanciju ako sam dobro upratio?
     
  12. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ibro mashina, regulara

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  13. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Stvarno ne znam, pitao bi ga svakako

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Puno je i 650KM, ja prije 7 godina kupio i7 3770K za 450KM, a tad je to bio najjaci CPU, ako izuzmemo LGA2011.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Gledao sam cijene Ryzen 3xxxx i oni su kod svih dobavljača skoro uvijek u netto nabavnoj cijeni (cijena prije marže i PDV-a) skuplji od prodajne cijene na OLX-u. Znači čovjek preko firme može prodat po OLX cijeni da izgubi nešto novaca na procesoru, što nije idealno u poslovanju. Na primjer, 3600x je 464 KM netto trenutno, i na tu cijenu možeš se izborit možda za 2-3%. Na to sad treba još i zaradit i dodat 17% PDV-a. Y'all do the math.
     
    Last edited: Nov 16, 2020
  16. Filozof

    Filozof Aktivista

    Znaci 5600x kosta 299$, sto je danas 493.70KM

    gore neko rece 789KM plus PDV, znaci 789+134,13=923.13KM

    Sto znaci da je razlika 429.43KM

    Kakvi su to troskovi uvoza i kakva je to marza da jedan procesor placam duplo, znaci jos 64KM da dodam mogu dva procesora kupiti, kakvi su to uvoznici i kakve oni malverzacije rade ja ne znam ali sto se tice BiH i ovih stvari ovo je sramota.
     
  17. Triforce

    Triforce Aktivista

    299$ msrp + taksa sto je kod nas pdv valjda 17% ali opet previse! Nemamo oficijelne distributere i to jebw stvar...
     
  18. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Joj kad uhvate gledati americko trziste i korelirati sa nasim cijenama.

    1. to je MSRP u US, dodaj i 4 do 10% sales taxa na to
    2. MSRP u evropi ce uvijek biti visi za svu elektroniku nego u US - razloga ima kamaru
    3. Pored razlike EU vs US, mi smo mala drzava i malo trziste - pa svaki grad od milion stanovnika u EU je vece trziste nego citava BiH sa svojih 2.7 miliona prisutnih stanovnika kada su u pitanju PC komponente

    Prosipati pricu kako su trgovci banditi i da su u pitanju neke bezobrazne marze - pa drug otvori ti zastupnistvo i zadobij povjerenje, i ako mozes biti konkurentniji i uzimati 10% manju marzu od ostalih uz dovoljno efikasno ciscenje lagera na duze staze, osvojit ces citavo trziste.

    Bla bla sramota, profit je gotovo jedini interes svima u tom lancu i nije ni AMD-ov razvojni tim napravio procesor da bi raja fanboyisala po forumima...
     
    BiceBolje and selvin like this.
  19. Filozof

    Filozof Aktivista

    nisam se ja nicega uhvatio, a bez obzira sta ti sad rekao, napisao i koliko god ti opravdavao ovo, to nikako ne mijenja cinjenicu da je kod nas sve duplo skuplje... sto je SRAMOTA, koji god razlog da je upitanju
     
  20. xman

    xman Komšija

    True. Prije par godina mi drug iz Beča uzeo monitor za 400 Eura.
    Kod nas bio 1300 KM.
    Bec je medju najskupljim gradovima u Evropi...
    Ovde se cijene lupaju na osnovu nivoa pohlepe i bezobrazluka.