AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Filozof

    Filozof Aktivista

    Za nase standarde, gdje je prosjecna plata 950KM, a potrosacka korpa 2000KM je previsoka marza, prevelik PDV, kad narucujes iz vana oderu te na carini... Znaci kompletan sistem je u ku*cu i funkcionise da dere kozu + na to jos dodju derikoze na piku...

    logicno da nije, napravljen je da se proda, a ko je budala da ovde plati procesor duplo skuplje? da su normalne cijene bilo bi i trziste puno bolje, nebi morali traziti: polovno na piku, kupovati stvari koje su dosle "ispod ruke", bez garancije, preko pesota, isli vani pa kupovali itd. itd.

    A sad je li to do prodavca, uvoznika, drzave pravo me ne zanima jer mene kao krajnjeg kupca deru ko sansku kozu (ako je to pravilan izraz :D )
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Do države i do slabosti tržišta.
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    zivis u vukojebini i tjt
     
    forzamilan, EL NINO CFC, Qler and 2 others like this.
  4. nivla

    nivla Komšija

    ne pravdam nase preprodavace, ali on ovo plati cca 300EUR, treba i on zaraditi, a smijesno je misliti da ce se neko baviti time da plati 300EUR nesto sto ce prodati za 350EUR, ovako prodaje za 450EUR i tu pokriva troškove poslovanja i nešto sitno i zaradi
    navodi se i primjer monitora koji je u becu 400 eur i kojeg dnevno prodaju barem 30 komada, dok se kod nas prodaju 2 mjesecno i vjerovatno ce i izaci novi model dok se 30 proda, kod jeftinijih monitora se gotovo i ne isplati kupovati vani jer je razlika minimalna
    cijene vani jesu nize ali evo geizhals daje ove rezultate
    https://geizhals.eu/amd-ryzen-5-5600x-100-100000065box-a2392524.html
    http://prntscr.com/vkoqf2
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Znaci 423 Eura, pa izadje jeftinije kod nas :D
     
  6. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Da napomenem i da je u Hr slična situacija. Zvao burazera da vidi ima li odakle da naruči... Ima i cijena je oko 800KM.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    koliko li ce biti 5900x?? Ja jos ne znam cijenu :D
     
  8. vutra

    vutra Komšija

    "Pre"velika potražnja, vjerovatno mali broj proizvedenih procesora i dobiješ trenutnu situaciju.
    Meni evo nekoliko dana distill "prati" nekoliko prodavnica, i ništa. Tek maloprije je na amazon-u bilo moguće naručiti 5800X, s dostavom tek 13. Decembra (možda), i ta je ponuda otišla za nekoliko sekundi.
     
  9. nivla

    nivla Komšija

    ma bezveze se ovdje komentarisu nasi trgovci, a evo kao sto vidimo cijene nize nego u evropi ili jednake evropskim
    USA je sasvim drugo trziste i mentalitet nismo uporedivi
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa jesu iste kada konvertujes euro u KM ali ako gledas valutu 1:1 onda je duplo jeftinije
    jer on prima platu u eurima i trosi u eurima a ovdje primas u KM a racunac u eurima
    Ima ovdje vise razloga zasto su cijene takve i ima krivice i u prodavcima a i u trzistu...jer da bi generalni uvoznik dobio bolju cijenu,mora imati vecu prodaju a veca prodaja ce dovesti do nizih cijena...zacarani krug
    ja sam do sada dva racunara kupio u radnjama,platio ih masno...vise ne kupujem tako,uzmem polovan za puno manje love a ako nesto crkne,promijenis komponentu i vozis dalje...rizika ima ,nekada nesto strada ali boze moj
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Prosto je nevjerovatno koliko možete mlatiti praznu slamu...

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    Neraa, Reventon and Esh like this.
  12. nivla

    nivla Komšija

    pa evo cijena manje vise ista kod nas i u evropi, USA je nesto drugo, al dok bi platio shipping i ostalo mozda bi ispalo malo jeftinije
     
  13. Triforce

    Triforce Aktivista

    ~1200KM recimo pik povoljni prodavac, radnje 1400+
     
    Qler likes this.
  14. vutra

    vutra Komšija

    5800X na amazon-u (oko 1090KM):
    [​IMG]
    Ispade oko 34% carine+pdv-a+...
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Pa i jest toliko, uvijek se i okvirno računa plus još trećina cijene za dažbine.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Joj zippoo sto valjas. Sad se treba neko javit iz Indije i reci kako je njima plata 5x manja nego u Bosni i da im tuzlanska so treba bit 0.15KM kila?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Malo je lik zglajzo s rute haha :) :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Last edited: Nov 18, 2020
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    500€ je u HR (isplativije od 5600X obzirom na MSRP oba procesora). Čak i da ne vratiš PDV i platiš gorivo opet ispadne jeftinije nego da 'legalno' naručiš preko Amazona i platiš dadžbine.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Evo gledam u Njemackoj je 600 EUR. Cudno da je tolika razlika...


    Sent from my iPhone using Tapatalk