AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Jel iko ima 3900x ?

    Interesuje me da li treba ista mjenjati vezano za voltage, i postavke samog proca.
    Confa je iz potpisa.
    a ovo je postavka koju vidim na njihovom alatu.

    [​IMG]
     
  2. p4ja

    p4ja Komšija

    pa ako neces klokat logicno da ne trebas
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Imam ja, treba. U Biosu offset voltage minus 0, 1V. Rezultat: Temp manje za 10 C, Cinebench score veći nego na defaultu :)

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  4. p4ja

    p4ja Komšija

    A kakva je temp inace kod njega?
     
  5. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Malo sam overclockovo svoj DRAM koji je 3600mhz cl15-15-15-30 na 4000mhz cl16-16-16-32

    [​IMG]

    Na R5 5600X spikovi na 5.2ghz sa novim PBO2 i Curve optimizerom

    [​IMG]
     
    Mujka and iPlay like this.
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozz ljudovi. Imam konfu iz potpisa (RAM moduli su 2xG.Skill TridentZ F4-3200C16-8GTZ), i već sam spominjao da nikad RAM nisam uspio natjerati da radi na default frekvenciji od 3200MHz. Najviše što sam uspio je sa množiocem 29.33 tj. 2933MHz. Šta mislite da li imam ikakve šanse sa HYPERX FURY 16GB DDR4 3200MHZ (HX432C16FB3/16) Ta memorija je u imtecu na popustu i pretpostavljam da se radi o jednom modulu, pa bih izgubio DC i da li se to isplati uraditi (naravno G.Skill bih prodao).
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja bih prije rekao da je do ploce ili procesora, a ne do rama. Ako ima neko na forumu B450 ili B550 plocu da isproba taj tvoj ram, da si siguran.

    Ako se ispostavi da nije do rama onda uzmes noviju plocu u koju kasnije mozes ubacit i noviji procesor.

    Mislim da ces degradirati performanse sa SC.
     
  8. iPlay

    iPlay Komšija

    Imam ja B450 ploču i HyperX memoriju. U default mode radi na 2933 MHz, na XMP profilu mi radi na 3200MHz.

    Koja ti je ploča?

    PS: Bolje je DC na 2933MHz, nego 3200 MHz da SC.

    EDIT: Na mobitelu gledam, vidio sam potpis, trebalo bi da radi. Jesi radio update BIOSa? Mozda sto kolega reče da vidiš noviju ploču? MSI brend preporučujem.
     
    Last edited: Dec 9, 2020
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Bios je redovno updatovan. Zadnja verzija je F50d. Nikad RAM nisam uspio natjerati da radi brže od tih 2933 MHz, otkako sam kupio MBO, CPU i RAM. Aktivacija XMP profila ne donosi nikakve promjene.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Taj model rama koji imas je prema Gskillu preporucen za Intel, ali treba raditi i na AMD-u samo sto su X370 ploce dosta izbirljive u odnosu na B450 i X470.
    Svakako neces osjetit razliku izmedju 2933 i 3200, ali hoces izmedju DC i SC.
     
    kolinsb likes this.
  11. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    @kolinsb Ja sam imao problema sa prvom i drugom grneracijom Rayzen procesora da uopste upalim XMP profil, prvi je bio R3 1200.
    Na njemu sam kao i kod tebe uspio da podesim RAM na 2933 MHz.
    Posle njega sam imao R5 2600 kod njega je islo na 3200 do 3330 MHz i to sve na ploci MSI B 350 Tomahawk. Ram je bio cini mi se Ripjaws na 3000 MHz. Posle sam promijenio RAM i uzeo 16GB GSkill triedendt Z B-die Samsung na 3600 CL 15-15-15-35 i sa njim sam postig'o to gore sto sam naveo na R5 2600. Razlike u performansama su manje od 5% ako i toliko.
    Moja preporuka je da to ne diraš to nista jednostavno ne vrijedi sve muke.
    Usput da kažem da je ovaj RAM bio preskup. kad sam ga kupovo bio je gotovo 190 Eura.
     
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Je li neko probao AMD Ryzen Controller?

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Jbg i ja sam svoj RAM platio 400KM ovdje, doduše ima blizu 3 godine. Nekih 50tak KM jeftinije je bio ram s taktom od 3000MHz. Jebaji ga, šta je tu je. Vrlo zanimljivo, da je B350 slabiji chipset od X370 i sa manje advanced opcija i stoga sam X370 i odabrao. Očito to baš ne igra preveliku ulogu, više je sreća u pitanju.
     
  14. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    @kolinsb Problem je u memorijskom kontroleru unutar Rayzen procesora, pogotovo prve i druge generacije. Doduse ne mogu iskljucit ni mogucnost da i ploca tj. chipset ne igra ulogu.
     
    kolinsb likes this.
  15. Esh

    Esh HWB

  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne znam da li je adekvatna tema. Elem, kada mi je za ram ukljucem AXMP, naravno, bolje su performanse recimo u igrama. Ali je nestabilan PC. Znaju se igre rusiti, kada muzika svira podje malo trzati a onda me nekada doceka i BSOD.

    Stvarno mi nije potrebno da memorija radi na 3200, nikad nisam imao problema/potrebe evo puna godina. Ali me zanima da li moram ganjati sada tajminge da bi funkcionisalo sve na 3200 ili je nestop drugo problem, npr win10?

    PC je rock solid i ne zeza mi se sa flesovanjem biosa ili eksperimentisanjem vec cisto informativno obzirom da je radni PC.

    Mem: PATRIOT 16GB Viper 4 CL16 KIT PV416G320C6K.



    [​IMG]

    U biosu je samo taj jedan jedini profil.
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Ne kontam "zezat sa flashovanjem biosa". Bukvalno snimiš fajl na USB, udjes u BIOS i sa 2 klika zavrsis update. Možda ti bas to bude rješenje. Ja na X570 samo ucitam XPM, save & exit i ram radi perfektno stabilno na 3200 MHz i CL16. A uvijek imam instaliran najnoviji BIOS, updejtam kad god novi izadje.

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
    NAILS, bhd and Decerto like this.
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Meni je pravilo problema. Haman sto ga vishe zezas vishe se stvari u registry sjebu.nakon formata i sve latest =too

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Last edited: Dec 24, 2020
  20. igor.g

    igor.g Komšija

    Ima ih sad more za 340e, još malo pa msrp od 300e dva mjeseca nakon izlaska :rolleyes:. 5800x se normalizovao mada je i on 40eur iznad preporučene cijene. 5900x je i dalje u tacku sa cijenom, neće sigurno prije marta na 550eur.