Kloniranje Windows 10 sa HDD na SSD

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Pionir, Dec 7, 2020.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ima li neko sa više iskustva kako da kloniram HDD sa windows 10 home na SSD uz očuvanje svih podataka, ono baš kopiram sa jednog uređaja na drugi ?

    Windows 8 Home 64 bitni je došao free sa kupovinom notebooka, ali je promijenio nekoliko vlasnika bez iskustva ili znanja šta treba sačuvati i sl.

    Ima li neko uputsvo ili link ?
    Hvala.
    P.S.
    ovo radim kao pomoć jednom studentu mašinstva, nadam se vašoj pomoći, hvala.
     
  2. nivla

    nivla Komšija

    ja koristim clonezillu
    ako je PC procedura koju radim je sljedeca
    1. download rufusa ili universal usb installera
    2. download clonezille
    3.na usb stick putem rufusa, universal usb installera ili slicnog alata prebacim iso fajl i time napravim bootabilni usb stick(sve sa sticka se obrise)
    4. ubacim ssd i spojim na plocu
    5. ubacim usb stick u usb port koji je 2.0 ili 1.1(bude problema sa bootom na usb 3.x na nekim plocama jer nije podrzano)
    6. sa usb sticka pokrenem clonezillu i idem na device-device opciju(sve default)
    u ovom koraku odaberem i source disk(disk koji se kopira) kao i destination(u tvom slucaju ganjaj oznaku ssd-a)
    7. na sva upozorenja odgovorim sa yes
    8. sacekam da zavrsi proces kloniranja nakon cega iskljucim racunar i odspojim disk koji sam klonirao kao i usb stick sa kojeg sam pokrenuo clonezillu

    9. upalim racunar i nadam se da je sve iskopirano kako treba

    P.S. koristenje bilo kojeg alata za kloniranje ne garantuje da ce proces zavrsiti kako treba, posebno ce lose zavrsiti ako ne znas sta radis i kloniras veci disk na manji, moze biti problema i kad je ssd veci ali se oni lakse poprave(pogresni offseti particija i gluposti koje se nadam da neces nabasati)
    koristenje usb ladica je u mom slucaju cesce rezultiralo neuspjelim kloniranjem
    ako je bitno da imas windows i to licenciran posto taj laptop vec ima aktiviran dovoljno je da na novi ssd instaliras windows 10 home 64 i prilikom instalacije ne unosis nikakav kljuc, cim se spojis na internet ako je isti bio aktiviran bice opet(nisi mijenjao maticnu plocu)

    uglavnom svaki se softver moze i nakon ovog instalirati i prebaciti konfiguracije mada je u 99% slucajeva krajnjem korisniku bitno da ima dokumente, slike itd a ostalo se da namjestiti
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    U pitanju je Packard Bell TS44-HR sa i5 2430M i NVidia GT 520M, 250 GB Seagate HDD, nije radio pa sam ga napravio. SSD ću da kupim sutra nov aBd.

    Imamo 80KM, a u ponudi je samo CX400 GoodRAM za 70 KM, nisam našao neki bolji do 80 KM.

    U pitanju je djevojka, kćer od mog komšije, ima korisnički račun.

    Bios je užasno siromašan, ništa ne vidim kako radi ovaj HDD i sl., samo basic postavke ima.
     
  4. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ja sam koristio home verziju Macrium reflect.Free je

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
    BiceBolje likes this.
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Našao sam bootabilni usb, imam W10 Home x64 :)

    Ovo mi djeluje sigurnije da instaliram W10 Hx64 i neka se loguje. Ako ne bude ok, onda bi išao s kloniranjem jer ima dosta radova, nekih za auto-ceste ... Skinuo sam ovaj Macrium, da vidim šta i kako ide...hvala momci ... opet, ako ima neki savjet molimo bi i hvala.
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Acronis True Image, u 5-6 klikova sve gotovo.
     
    iPlay likes this.
  7. nivla

    nivla Komšija

    ne znam gdje kupujes ssd ali imas i po radnjama boljih od good ram za isto para ili koju marku vise 256gb
    moj savjet je opet ako ne mora da ne kloniras vec instaliras novi os, a taj disk sto imas ucitas na usb ladicu i prekopiras podatke sa njeg na novi

    usb sa svjezom instalacijom windows 10 mozes nesplatno preuzeti sa microsoftA koristeci media creation tool
     
    Last edited: Dec 7, 2020
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Grehota je radit clone, gubis bukvalno gigabajte SSD-a samo zbog smeca koje je ostalo na starom sistemu. Uradit clean install i onda jos uklonit sve sto je potpuno nepotrebno a zauzima prostor. Tipa ugasit hibernaciju koja zauzme, ako se ne varam, 75% RAM memorije, itd.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Dobro, uradim svježu instalaciju, imamo to.
    Nemam usb ladicu, a laptop ima samo 1 storage priključak :/
    Postoje programi kao što su AutoCad, Office... kako to da uredim ? isto preko korisničkog računa (mail) ili ?
     
  10. nivla

    nivla Komšija

    programi nisu vezani za email, osim mozda office-a u sta cisto sumnjam, za to se pobrini kako se inace ovdje ljudi pobrinu, sve je dostupno i jednostavno dobavljivo
     
  11. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Napravi bootabilni Macrium, koji i u Free verziji ima sve što ti treba i više.
     
  12. nivla

    nivla Komšija

    jel se sta zavrsilo, kako prodje u procesu
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nisam još ni počeo, čekam SSD. Znaš kako to kod nas ide, postoji oglas pa kada se Meho upeca, aha bit će za par dana :)

    Opet dobro je da će biti. Poznajem jednog vlasnika nekoliko trgovina u Zenici. Komšije smo sa skladištima pa stanemo tako malo ljudeknut :) . Navodno je uvoznik i distributer za MI Xiaomi, kaže nema robe dobavljive i sve nešto po mjesec dana duže nego je bilo ranije...žali se na posao pa hajd.

    Plan je dobiti SSD i instalirati isti Windows da vidim hoće li biti otključan kada se loguje na Microsoft račun. Poslije toga ću pokušati povezati laptom sa slobodnim kompjuterom što imam. Ne znam tačno koji, tipa je sandy bridge sa ssd-om pa ću pokušati ubaciti ovaj hdd i prebaciti podatke preko svitch-a i internet mreže ili usb kablom ili upload na onedrive pa da ima raspoloživo tako ili ovaj Macrium...nema tu puno posla, oko 100 GB pa me više sin tegobi s Fortniteom koji ima više od toga :)
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ovo je završeno. Došao je Crucial BX500, a djevojka je pametna i sama napravila dobar dio posla. Nešto malo sam trebao putem USB sticka prebaciti.
    Window se otključao čim sam se registrovao na Microsoft account i bez problema je automatski uradio dio posla oko nekih instalacija i sl.

    Hvala svima na pomoći.
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Evo i tutorijal ako kome zatreba
     
    zippoo likes this.