Apple iPhone - oficijelna tema

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Jan 10, 2007.

  1. kvaju

    kvaju Komšija

    Moj xr nakon mjesec dana pao na 96%, i evo 4 mjeseca nakon toga ne miče s te pozicije. Mislim da bi im najpametnije bilo maknuti ovu opciju, jer nema vele smisla.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Sena likes this.
  2. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Itekako ima smisla ta opcija, kupovina polovne jabuke je dosta olaksana sad.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    To da, ali evo neki kazu da nije pouzdana mjera?
    Sta ti velis?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pouzdanije je vidjet broj ciklusa baterije. Taj broj ne laze. Mada ako cemo cjepidlacit, nije isto ako je baterija 5x punjena od 40-60% i jednom 0-100%, a to je kod Apple-a jednako 1 ciklus.

    Zato najbolje kupit polovnjak star samo mjesec-dva, ili ako se kupuje godinu star uredjaj, planirat u cijenu i zamjenu baterije. Al to znaci i otvaranje uredjaja - automatski ugrozen IP67/68.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    E ja sam bas razmisljao o tome IP67. Kontao sam mozda za par mjeseci mozda stavit novu bateriju, a poprilicno cesto operem telefon. Mozda smjesno zvuci, ali tako je.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 27, 2021
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Dobra microfiber krpica za dioptrijske/suncane naocale i biti ce cist :D
    Ili dobro zastitno staklo na kojem se slabije prima prljavstina.

    Kod mene je telefon uvijek cisti ,display isto...nista mi gadnije nije nego kada u nekog vidim okorila prljavstina po displayu ali eto,svakakvih nas ima,nije da sudim,samo mi je gadno :D
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Koliko ja znam, Sena ima druge probleme zbog kojih radi to sto radi, nazalost.

    btw. Sena wlc back.
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    Thx, a to jeste, iako je to u tragovima, bas sjena onoga iz tamne proslosti. Malo mi je i covid-19 tu pa sad preventivno perem.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Stevie_Ray and zippoo like this.
  9. kvaju

    kvaju Komšija

    Pa kako, kupujem polovan uredjaj star mjesec dana, a baterija mu na 96%, trebam se brinuti da mozda baterija defektna ili nesto nije ok sa uredjajem?
    Nakon toga evo 4 mjeseca nije se pomakla sa tih 96%.
    A netko koristi uredjaj 2 god i malo ispod 100% mu.

    Ja tim brojkama ne vjerujem, i mislio bi se bili uzeo polovan uredjaj sa 99% bh a istekla mu garancija, mislio bi da mu je neku fejk bateriju uvalio unutra samo da ga se rjesi


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moj 11 pro max evo vec je usao u peti mjesec i battery life je i sad na 100%. Al ne maltretiram bateriju. Punim je svaku drugu noc sa starim 5w punjacem i sa ukljucenom opcijom optimiziranog punjenja. Ne znam jesam li dva puta koristio orginalni 18w punjac.

    A taj XR je vec prilicno star telefon bez obzira sto je nedavno kupljen pa je sistem osjetio "starost"

    Isto se desilo i mom drugu koji ja dobio nov XS u garanciji. Poslije mjesec na 95% i evo jos 4 mjeseca poslije stoji na 95%.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  11. kvaju

    kvaju Komšija

    Ima i te, u pravu si.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Po onome sto sam ja primjetio u vezi baterija je da cycle count nije jedini pokazatelj stanja baterije, npr na svom Macbooku Mid 2012 trenutno imam 276 ciklusa od 1000 koliko Apple preporucuje, ali je maksimalni charge 96%. Takodjer, vise ni kapacitet nije kao na pocetku 6900 mAh, a sad je 5577 mAh.
    Snimio sam jednu aplikaciju za macOS koja se zove Coconut Battery i sadrzi dosta korisnih informacija: https://imgur.com/a/2K7TC1N

    Prema svemu sto sam procitao vijek baterije ovisi o dosta faktora, a ne samo o broju punjenja, kao npr starost same baterije, uvijeti u kojima se baterija nalazi npr. izlaganje baterije u ekstremnim uvjetima rada (prevelika toplota/hladnoca), tako da nema nekog nacina da se odredi koliko ona jos moze, osim da vjerujemo ovom sto pise u Battery Health, koji vjerujem da ima jos neke proracune osim broja ciklusa, a vrsi proracun tokom svakog punjenja, barem tako sam primjetio da rade ove aplikacije za battery health check na Androidu.

    Npr moj iPhone 11 ima 81/500 cycle count i sad kad bi se sracunalo u procentima izaslo bi oko 84%, a meni pise da je 97% Maximum Capacity.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije ti dobra racunica, nakon 500 ciklusa baterija treba imati 80% healtha.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Mozda apple namjerno fejka ili degradira bateriju da natjera korisnike da kupe nove mobitele ne bi bilo prvi put :D

    Apple issues new warning: Keep your iPhone 6 inches away from your pacemaker.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma ne nego iPhone se u prosjeku ima duze nego Android, plus ima u prosjeku manje baterije i jaci SOC, pa takvo nesto dodje do izrazaja.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Sena likes this.
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ne mora znaciti, na starom iP 6S Plus imao sam 700 cilklusa a Battery health je bio 81%.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja sam i rekao “treba imati”, i prije toga kazem kako battery health nije tacan. U mom slucaju je “zaglavio” na 88%.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Moja sedmica napunjena sigurno 1500 puta, 74% pokazivao health kad sam je penzionisao u ladicu.
    50% bi bila realnija cifra s obzirom koliko je gurala na kraju, ali zanimljivo tek zadnjih pola godine od ukupno 4 je postala bas odron, dotad se fino drzala.
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    U biti to je to, kada ne može više držati par sat ili pola dana baterija je gotova i prosjek je četri godine.
    Ovo da li je helth 90 ili 87 nema smisla, kad krepa zanat ćeš.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne moze nikako biti tacno ako isti broj stoji mjesecima.