Oročenje novca - kamate

Discussion in 'Generalna diskusija' started by zippoo, Jul 4, 2017.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    zarada od stanova u BiH moze biti u 3-4 grada,ostalo nista
    u Gracanici rentanje 150-200 KM ,mada potraznje za kupovinom stanova ima...svaka nova zgrada,odmah nadje stanare
    ne znam,ja nemam ideju u sta ulagati manje iznose...kod nas to ovdje ne funkcionise kao na zapadu,da imas vise nacina i da su svi profitabilni,neki manje a neki vise

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa naravno da mislim na Sarajevo. Ako već kupuješ nema logike nigdje drugo.
     
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mislim da je i Tuzla dosta popularna te da nije lose ni tu investirati. Grad raste, kako stanovnistvom tako i ekonomski.

    Sto se tice ulaganja generalno, ne moze se šparati 1000 KM godisnje, jer ako se patiš da ušparaš 1000 KM godišnje onda ce ti veoma brzo ti novci i zatrebati. Kao što Selvin reće, idite putujte, živite, to je najbolje ulaganje u sebe (ako se ima mogucnosti ofc). Dok ti ušparaš 15.000 KM ode 10 godina života.

    Čini mi se da je najbolji vid ulaganja uletiti u kredit i kupiti nekretninu. Onda si primoran otplaćivati a kupio si sebi nešto u cemu ces uzivati dugi niz godina zajedno sa djevojkom, ženom, familijom etc.

    U mene trenutno ima buffer or 3 plate koje su ušparane, ostalo se troši :D
     
  4. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Profitabilnije ti je ovdje kod nas nego na zapadu. Kod nas imas povrat novca za oko 10-12 godina, tamo nemas ispod 15.
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nisu tema stanovi, svaki put upadnem da vidim ima li kakvih novosti u vezi orocenja, a ono sve osim toga.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  6. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Vec je receno da su kod nas toliko male kamate da se ne isplati stavljati novac u banku. Bukvalno ti novac gubi vrijednost kad ih orocis.
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    I to je razlog da se prepucava o cijenama stanova i kirijama na ovoj temi?

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Alibegovic likes this.
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa tema je ulaganje novca i ispostavilo se da su nekretnine najbolja opcija. Ako ima ko konstruktivan savijet, bujrum :D
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Tema je oročenje novca - kamate.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa eto, može se onda zatvoriti.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    haha ima istine
    nova banka je imala najbolju kamatu na orocenje...sada je 1,7 % na 2 godine ...sto je iznos inflacije...tako da se nista ne zaradjuje
    dobijes ti novac ali on manje vrijedi :D
    kljucaj temu...orocenje se ne pika vise
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako se ima novca dovoljno za stan ili nesto vece, onda je dosta isplativije rentati. A ovo orocenje od 2% na 37m je tragicno.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Pa jest, ali kome se ne da zezati sa ulaganjima i stoje mu pare svakako, bolje i to nego ništa. Barem nadomjesti inflaciju.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    This didn't age well.
     
    kvaju, Vedo and Ninja like this.
  16. Ninja

    Ninja Komšija

    I dalje smatram da su govna, ali može se zaradit na njima koji dinar.