Preporuka za password manager

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Qler, Feb 20, 2021.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Koristi li ko kakav password manager? Ja sam do sad koristio lastpass ali kako su ovo sranje napravili sa limitom na samo jednom device type, presao sam na Bitwarden. Import passworda sa lastpass je gotov za 3 sekunde, podesio i na njemu 2FA, i jos godisnja pretplata za neke premium opcije 10$ sto realno i nije puno.

    Ne znam za vas, ali ja vec nekoliko godina koristim ove PM-ove, i ne znam ni jednu sifru, sve su random generisane i gdje god mogu 2FA je podesen. Malo bude zajebano svako malo odobravati :) ali jebi ga, bar se malo sigurnije osjecam.
     
    kvaju likes this.
  2. iPlay

    iPlay Komšija

    @Qler ja koristim Google Chrome koji pamti login sa uključenom Two-step Verifikation za bitne stranice ali samo za prvi put. Imam 3 nivoa Passworda za različite stvari. Najveći nivo kompleksnosti koristim GMail i sl., zatim srednji nivo kompleksnosti npr. za HWB i najniži nivo za ne toliko bitne stranice koje ipak zahtjevaju login.

    Passworde znam napamet i mijenjam najveći i srednji nivo svake godine-dvije. Imam određenu shemu kako ih ne bi zaboravio.

    Lično ne vidim razlog zašto bi plaćao neku naknadu da bi mi "neka" aplikacija pamtila moje passworde umjesti mene.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ovi PM kad se navikneš fakat olakšaju život. Password lako mijenjaš, kompleksni su, 2fa na svemu bar ja koristim, dođe ti sigurnije i jednostavnije

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
     
  4. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ja i dalje koristim lastpass.Ne znam kako mislis ogranicenje za jedan device?Koristim.ga na mobitelu i na racunaru preko chrome ekstenzije.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    https://blog.lastpass.com/2021/02/changes-to-lastpass-free/

     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    BitWarden je dosta bolja aplikacija kada je u pitanju sigurnost od LastPass-a.

    @iPlay najgori moguci nacin cuvanja podataka.
     
  7. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Nije da ne može u isto vrijeme, nego moći ćeš koristiti ili na desktop ili na mobile devices, jedno otpada..

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
     
  9. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa upravo ti to i govorim.Koristim i na mobitelu i na racunaru pa ne vidim tu logiku da ne moze.Btw upravo instalirah ovaj bitwarden nije los.Prebacio sam sve sa lastpassa pa cu malo da testiram
     
  10. iPlay

    iPlay Komšija

    Hajde mi pojasni zašto? :)
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Ja ću ti odgovoriti. Pa imaš dosta ljudi koji ne vole google kao i ostale velike igrače. I onda bjeze tamo nekim 3rd party alatima koji takodjer podatke prodaju velikim igračima. Drugim riječima, nemaš šta da brineš. Ako imaš računar i mobitel, nemaš privatnost. Ovi što misle da se otimaju malo, mogu samo nastavit da misle to i da kontaju kako su zaebali sistem.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Sena, iPlay, hurmash1ca and 1 other person like this.
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ne zelim da neko 10-i dođe do mojih šifri. Puno sranja se može napraviti sa time. Nemaš privatnost od Google ali želim da je imam od Kunte Pante. Nije sigurnost i privatnost samo od Google i Facebook se kriti. Neću da mi neko ukrade laptop i napravi sranja što privatno što poslovno. Službeni laptop po default u zaključava kad se odvojim pola metra od njega, po default se spajam na službeni Vpn, 2FA na svemu i ne pamte se šifre... Jebi ga, nije svijet Google i Facebook... Zato nemam iste šifre, redovno ih mijenjam, i ne pamtim na browserima.

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Hajde raja malo spustite loptu, nema potrebe za prozivkama.

    Evo par pregleda dostupnih opcija:

    PC Mag | CNET | Wired | Linux Journal | PC World

    Uglavnom se vrti 5-6 opcija koje se razlikuju u naprednim mogucnostima i cijeni pretplate, odnosno ogranicenja na besplatnoj verziji, ako postoji. Tu je i mogucnost besplatne, self-hosted verzije.

    Na LastPass sam negdje od 2009. i jeste cijena pretplate za premium verziju povecana sa cca. 12 na 36 dolara godisnje, ali i dalje ima vise opcija pa svako moze izabrati za sebe na osnovu specificnih potreba.
     
  14. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Koristim KeePass.
     
    Qler likes this.
  15. DSA

    DSA Aktivista

    Bitwarden, preporodio se otkad ga imam. Jedan on najdrazih komada software
     
    Qler likes this.
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni je KeePass službeni na poslu ali ga slabo koristim jer sam last pass koristio, praktičniji mi bio. A sad sam na bitwarden I ja.

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja koristim tintaru :)
    Svi moji vazni passwordi su 25 znakova ili vise.
    Ali moj mozak je ostecen pamteci ip adrese, tako da pamtim gluposti :)

    Primjer mojih passworda

    @Voyagerjedanwaslaunched1977
    Ili !!Cijamajkacrnuvunuprede11
    Koristio sam i ??Kojepoceoratmaterti1992

    Nek ga bruteforca do ujutro


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    NeTRa1der, BiceBolje and iPlay like this.
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    slicno je i kod mene kao kod zelenog, samo dosta krace :D
     
  19. kvaju

    kvaju Komšija

    One word Bitwarden :)

    Prešao prije malo jače od godinu, prije toga koristio LastPass plaćenu, no kad ga je LogMeIn kupio, prešao na Bitwarden i ne osvrcem se.

    Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk
     
    Qler likes this.
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja li to nešto tipa Kaspersky Password Manager (dođe uz Kaspersky Total Security)? Ja koristim njega :D