Mining/rudarenje/kopanje

Discussion in 'Generalna diskusija' started by cryptex, Sep 5, 2016.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Voda je spas za GPU, ja narucio referentne RX 6900 XT i EKWB blokove, ali kasnije nije bilo referentnih vise, pa sam i ponistio EKWB narudzbu.
    Sad sam nasao blokove za ove XFX, ali zbog malog zastoja oko finansija, plus sto Alphacool, kako mi njihov support rece pravi blokove samo kad narucis. Tako da bi za mjesec i po bi trebao imati ponovo vodu, a u medjuvremenu runnam jednu, jer nisam vise mogao cekati ( od Novembrea 2019 sam poceo oko PC da devrim ). Probao sam heftu dvije, i prevruce za moj ukus, plus za igranje nije bas prakticno, vidio sam 1015W iz wattmettera.:D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Feb 22, 2021
  2. Mujka

    Mujka Komšija

    vratio kilometre hahaha
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Joj kolins sto se mijesas kada ne znas nista o tome... naravno da je 100% opterecenje, nego task manager na prikazuje dobro za grafiku na kojoj je nakacen monitor (pogledaju gpu-z), a poenta mininga je da smanjis potrosnju tako da sve karte rade najcesce undervoltovane, znaci manje se 'trose' nego prilikom gejmanja. Rijetko kome je u interesu da mu mining ubija karte. Tako da sve sto si napisao nema veze sa zivotom. Jedino sto se vise trosi su ventilatori, obzirom da stalno rade.
    Druga stvar je kada neko iz neznanja krene u majnanje pa przi karte ili se preseravaju za o.3mhs i skrate im vijek.
    Hiljade kartica se na ovom trzistu prodalo nakon mininga za gaming, ponajvise rx5x0 serije, i evo sada su ih mineri ponovo kupili, i opet zive drave, majnaju kao i prvi dan. Ako izuzmes mali procenat ovih sto su neznanjem ili pohlepom ubijali karte, failure rate nije nista veci nego u 'iskljucivo gaming' scenariju.
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    A zavisi sve od svacijeg stepena "paranoje", meni ne bi bio problem kupit od pouzdanog covjeka kartu, da je majnala 25/7, ali nekome jeste, zato uvijek ima novo....
    My two cent's
     
    Last edited: Feb 22, 2021
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    "Druga stvar je kada neko iz neznanja krene u majnanje pa przi karte"

    ..i kako da Kolins zna da li je neko majnao sa znanjem ili bez? To sve sto si napisao stoji i to je vec svima poznato. Ali danas svako kopa.

    Meni svejedno jer uzmem novu kartu svakih par godina.
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa testiras prije, provjeris kako se ponasa, je li se nepotrebno pregrijava, da li bios povecava napon, smanjuje klokove, ima nacina... A i sami ventilatori mogu biti dobar indikator u kakvim uslovima je radila, mada to zavisi od vendora, npr gigabyte ventilatori mogu stradati za 3mj. Ali taj problem imas samo ako hoces da ustedis 20-30KM pa kupis najjeftiniju na piku :)
    Jer uvijek ima od porvjerenih ljudi, sa provjerenih farmi, ako niste sigurni, pitajte na onoj temi tamo o prodavcima pa ce neko uletiti sa informacijom.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja ipak mislim da su te karte u vecini ok i da su dobar deal i ako licno ne bih davao pare na njih. I ovo sto Nvidia radi "mining GPU only" je bullshit gdje hoce da sprijece igrace i poplavu second hand karti koje ce nakon rudarenja ici na otpad.

    Ali u potpunosti razumijem izbjegavanje karti koje su rudarile. Dosta ljudi ruradi gdje baca kartu na max 24/7 sa visokim temp.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mozda neko ko ima jednu kartu.

    Ko ima farmu itekako gleda da uradi undervolt i obori potrosnju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Konacno sam nasao najbolje postavke, 34MH/s sa 115W power draw. (underclocked, undervoltage)

    [​IMG]
     
    Sena likes this.
  10. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Jesi vidio-pročitao ovo vezano za Phoenix miner - https://2miners.com/blog/best-ethereum-mining-software-for-nvidia-and-amd/

    Phoenix and NBMiner came last. Both have much higher hashrates in the miner window than in reality. As to Phoenix, we already established last time that we should look not at its Eth speed, but at its Eth: Effective speed. This time Effective Speed was 276.86 MH/s which seems accurate and corresponds to the number of shares in the pool. Phoenix shows hashrate in 3 ways: speed, average speed (5 min), effective speed. We think you should only look at effective speed.
    It means that Phoenix and NBMiner overstate their hashrates which is in no way beneficial to you
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Phoenix miner prijavljuje Avg speed 33.8 MH/s a effective speed 39MH/s .

    Ethermine.org prijavljuje current hashrate 36.6 a reported hashrate 33.9.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    BTC samo što nije dosegao svoju najveću cijenu otkad postoji, 60k :)[​IMG]

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    Vedo, kvaju and Sena like this.
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    Sta je ovo sa trzista. Sve je crashiralo. 2-3 valute samo u plusu ostalo je down.
    Sta uradi Elon :D
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ko zna realno sta se krija iza toga.. treba sacekati.

    Ja planiram kupiti rigove kada crasha citava mining scena, sto ce se sigurno desiti.
     
  15. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma ne znam ja bi uzeo neku za 100$ necega u hiljadama da stoji :D
    Ne bih rudario :D Al uzeo bi neku 3080klu ako bude na prodaji :d hahaha

    Elem, fakat gledam prosjek je 10% pad svega.
    Pa samo BTC je sletio na 30k € u par dana.
     
  17. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Crypto je kocka prava, ne ulazes sto ti nije zao da izgubis. Realno, uloziti u random top10 coina nije losa ideja.
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da hoce malo popustit mining da se nabavi kakva solidna grafa :)
     
  19. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sad bih se quote-ao ali mrsko mi :D

    Vratit ce se ajkule po jos para od obicne raje, opet ce se dignuti pa opet crash-ati, nije ovo kraj uzimanja.