Upariti HyperX 2x 8GB 3200MHz sa Patriot Viper 2x 8GB 3200MHz

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by iPlay, Jan 30, 2021.

  1. iPlay

    iPlay Komšija

  2. zdici

    zdici Aktivista

    Ja sam.imao problema gadnih sa Viper ramom tako da ih izbjegavam u buducnosti bilo je problema na Windowsu gdje sam sumnjao na gresku graficke kartice na kraju se ispostavilo Viper ram problem kutarisi se prodaji.

    Poslano sa mog SM-G985F koristeći Tapatalk
     
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Ja imam HyperX i odlično radi, ali ima jedna zanimljiva ponuda Vipera na OLXu i razmišljam da uradim upgrade.

    Hvala na Feedbacku
     
  4. iPlay

    iPlay Komšija

  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To ti niko ne moze garantovati, pravilo je isti ram od istog proizvodjaca i spec. Cak se dese problemi kada je ram od istog proizvodjaca a drugacije latencije.
     
  6. Decerto

    Decerto Komšija

    viperx ima 17-19-19 latencije,a XPG 16-20-20. Oce li to biti stabilno ? Vjerovatno,ali sto kaze Reventon,pravilo je isti ram,isti proizvodjac.
     
  7. iPlay

    iPlay Komšija

    Znam da je preporuka da se ide na isti model, ali trenutni RAM koji imam KHX3200C18D4 ne mogu naći po dobroj cijeni. Trenutni ram radi na 1.20V a timing su 18-21-21.
    Ovaj XPG GAMMIX D20 3200MHz 16GB radi na 1.35V i timing je CL16-20-20.

    Ima li veze što je različita voltaža?
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne bih to radio, licno misljenje.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
    iPlay likes this.
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ili uzmi isti ili prodaj taj ram koji imas i uzmi set od 2x16GB. Samo provjeri qvl listu rama za tvoju maticnu ako se odlucis na drugu opciju.
     
    Sena and iPlay like this.
  10. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    To bi vjerovatno radilo na al na tajminzima ovog sporijeg RAM-a i naponu od 1.35V. Ja sam bio malo isprobavao to miksanje i radilo je tj, upario 2x8gb 3600mhz cl19 i 2x8gb 3600mhz cl15.
     
    Last edited: Feb 1, 2021
  11. iPlay

    iPlay Komšija

    Ja sam prije imao različite pličice RAM i meni je radilo bez problema, jedna je čak niža frekvencija bila, ali sa DDR4 i ovim brzinama nisam siguran a evo raja piše da je bolje izbjeći. Nije odglavu i 16GB radi sasvim dobro, ali eto čovjek vazda nešto gleda da ubaci, ne da šejtan mira. :D
     
  12. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Kao što je @mirzet1976 rekao, vjerovatno ce raditi na timinzima sporijeg rama stabilno.
    Ono što također igra ulogu a vidim da niko nije naveo jeste da li se radi o SS (single sided) ili DS (double sided) memoriji, dakle da li su cipovi samo sa jedne ili sa obje strane. To je igralo ulogu kod uparivanja dual channel sistema. Pa eto provjeri i to.

    Svakako su velike razlike između tvoje Kingston i XPG memorije da bi to radilo stabilno na nizim latencijama ali na latencijama sporije memorije u 90% slucajeva radi.
     
    iPlay likes this.
  13. iPlay

    iPlay Komšija

    Kupio sam dodatnu pločicu rama od kolege @Shonfon . U pitanju je isto HyperX 3200MHz ali je jedna pločica od 16GB. Radi bez problema i Dual Channel je dalje aktivan?!
    S tim da sam morao spustiti na 2933 MHz kako piše i u specifikaciji ploče, malo je i brzina čitanja/pisanja sporija u odnosu na opciju sa 2x 8GB @ 3200MHz. Razlika je -12%.

    EDIT: Single Channel (1x 16GB) je upola sporiji.

    Čisto da podijelim info.

    [​IMG]
     
    Last edited: Feb 18, 2021
  14. iPlay

    iPlay Komšija

  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Bilo je ploca na kojima je moglo, ali poprilicno rijetko.