Problem oko paljena PC nakon sto se ugasi

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Sena, Feb 27, 2021.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Cao raja, naslov je cudan ali i sam problem.
    Naime, nakon sto ugasim PC, ponekad, ne uvijek, ne mogu da pattern jos nadjem, kad se vratim, power dugme ne reaguje ni na kucistu ni na plocui, iako i dalje ploca svjetli, i napojna iz wattmettera vuce koliko i treba u standby, oko 5W. Iz sleepa nema problema.
    Jedino rjesenje, je ugasiti produzno, ili napojnu na power switch, i nakon toga se upali bez problema.
    Racunar radi bez problema u loadu, mining svaku noc, poprilicno cesto radi i preko 48H u komadu bez problema, sve sam opterecivao, grafe sa aktiviranim RAGE modom i aktiviranim PBO na CPU, u 3DMark Time Spy je povukao preko 1 Kw, bez ikakvih problema. Gaming isto radi bez problema, sav sam library isprobao, memory testovi, gomila cpu testova, sve ok. Grafe obje, isto bez problema, zasebno testirane, zajedno testirane, diskovi testirani, zadnji bios instaliran, sve licencirano instalirano sa svojim posljednjim update-ima, nema nikakvih "pirata".
    Ono sto meni lici je da napojna ili ploca aktivira neki OCP mehanizam i to zakljuca power gumb.
    PC iz siga, znaci AMD platforma i EVGA P2 napojna ( Super Flower jedinica ).
    Hvala svima
     
    Last edited: Feb 27, 2021
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Jesi probao clear cmos, resetovanje/vadjenje baterije iz maticne?

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
    Sena likes this.
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Clear cmos jesam vise puta, bateriju nisam, mogu danas probati.
    Usput na napojnoj sam probao eco mode on/off, nista, radi ono sto treba da radi, drzi vent off do pola opterecenja, probao u produzno direktno bez wattmettera, no luck, danas cu probati produzno u drugu uticnicu. Produzno je odlicne kvalitete, nije nista levatsko.
    Isto tako za sve sto sam radio, performanse su kakve trebaju biti, od mininga, igara, sintetickih testova, real world iskustva.
    Pricekat cu jos savjeta pa cu onda ici redom da eliminisem jedno po jedno.
     
    Last edited: Feb 27, 2021
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    Bios zna praviti problem oko tih stvari.
    Ako se znas igrati sa njim, probaj defaultni.
     
    Sena likes this.
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Probao, u biti nisam u startu ni dirao nista puno, reltek net port iskljucio, ukljucio PBO, postavio manualno RAM speed/napon i latencije sa G.Skill stranice za ovaj kit i to je to, posto XMP vise nema na AMD setupima, ali eto probao sam bas onaj cisti default, isto. Neke veze imaju Fast startup/Hybrid sleep opcije, evo sad citam bas, ali i dalje ne mogu povezati. Jbg, i dalje sam zaglavljen u Win7 eri.
    Konfuzno je bas.
     
    Last edited: Feb 27, 2021
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Probaj drugu naponsku, ako se opet isto desi ploča je. Možda.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    A realno nije to mali poduhvat, da se razumijemo ako dodje do toga sigurno cu probati prije vracanja u Njemacku, pod uslovom da je nadjem, nije bas da znam puno ljudi koji su voljni dati PSU cak i za probati, ali da je fula mislim da bi pukla na 1015W loada, opet moje znanje za PSU-ove je dosta limitirano, ravnam se po jonny guru/techpowerup ocjenama za kupovina, pa mozda grijesim.
     
    Last edited: Feb 27, 2021
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Fazon je sto Win 10 na power off dugme tj Shut down u ne uradi potpuno gasenje nego kao neki hybrid, koji mozeda stvori problem prilikom novog pokretanja.
    Ja na desktopu imam shortcut za shutdown.exe koji se nalazi u C:\Windows\System32 za pravi power down.
     
  9. Majesco

    Majesco Aktivista

    Imao sam slican problem sa Seasonic Focus 850W gold napajanjem.
    Racunar se ugasi i nece da se upali kad se ohladi, sve sam isprobao i na kraju se ispostavi da je do napajanja, uzmem fen i zagrijem je kroz mrezici za ventilaciju i upali i radi normalno i stabilno sve dok se ponovo ne ugasi i onda sve ispocetka, neki kondenzator oslabio, nisam je htio da opravljam nego je zamjenio novom.
     
    BiceBolje likes this.
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ovo se da iskljuciti u power postavkama, kod mene radi na dugme potpuni shut down.
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja ne koristim dugme vec dvoklik na shortcut.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mislio sam na power dugme u sklopu winsa, kada ides na start pa shut down. Ja tako gasim, a skontah da ti kazes da trako nece otici u shut down vec u hibernaciju.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Najcesce je ovo.
    Kazem ti ja da ti nista ne znaci mega titanium, moze se potrefiti felericno...
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Evo ugasio se i upalio na ovaj fazon, ali moram jos da vidim.
     
  15. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ja taj shortcut koristim da udjem u bios - C:\Windows\System32\shutdown.exe /r /fw /t 2
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja sam prije 10 godina ugasio svaku mogucu hibernaciju u Windowsu, vrlo je jednostavno uradit. A dokaz je da hiberfil.sys nestane nakon toga. Onda je shutdown pravi shutdown. Ne treba pravit nikakve shortcute.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja ga i dalje vidim stevie, kako da totalno to disable?
    Sve sto sam nasao za to sam pogasio, ali opet je tu.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Drugi put se upalio nakon gasenja pri loadu. Fast boot sam disable u biosu po preporuci na par foruma. I ovaj put sam shortcut iskoristio po Kingovoj preporuci.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
    Last edited: Feb 27, 2021
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    To je to, imao sam ja taj problem nekad davno pa sam rijesio sa ovim potezom.

    Jos mozes uraditi da odes Control Panel\All Control Panel Items\Power Options te onda kliknes na Choose what power button does i izaberes Shut down i onda klik na save changes.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako mu ode u hibernaciju a ne u shut down onda bi ga trebo moci upaliti na power dugme ili cak space bar!?