Kupovina stana u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Oct 30, 2012.

  1. selvin

    selvin Moderator

    @XTRage, drug uzeo skoro u Njemackoj 0.8%.

    @Vector Ing, to je super. Je li promjenjiva?

    @kvaju, zavisi koliko dugo isplacujes, vjerovatno 10 godina kredit? Vecinu kamate si dao, isplati ti se svakako jos uvijek traziti zamjenski ali ti je najpovoljnije izganjati bolju ponudu u drugoj banci a u svojoj traziti samo anex ugovora da ti smanje kamatu. Jer tad nemas troskova. Ovako imas troskove novog ugovora za hipoteka, imas troskove prijevremene otplate u staroj banci (ako si placao obradu kredita), troskove obrade i ostale troskove za novi kredit, itd.
     
    kvaju likes this.
  2. kvaju

    kvaju Komšija

    Pa kredit je na 15god, bila kamata 6,3 prvo, onda sam nakon 4 god kredita smanjio kredit na 4,49 kamatu, ostavio istu visinu rate, smanjio rok otplate nekih godinu ipo.
    Faktički novi kredit digao a zatvorio stari, duga priča, mijenjao poslovnicu radi idiota službenika bankarskog nisam ga mogao gledati očima.

    Aj hvala ti probat ću sa tim anexom ugovora, imaš iskustva s tim?




    Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja sam na 3.99% i tad je to bilo aman povoljno :)
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Nemam sa anexom, ali radio sam prijevremenu otplatu. A za anex je drug radio 2 puta, dobio ponude od drugih banaka i otisao u svoju i trazio. I opet tako kroz par godina.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    kvaju likes this.
  5. kvaju

    kvaju Komšija

    Molim te, kad radiš prijevremenu otplatu, ima li nekih penala ili dodatnih troškova?
    I znaš li do koje cifre traže porijeklo novca?

    Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Ako si imao obradu kredita, placas isti procenat i na preostalu glavnicu. Npr. Ostalo ti 50k glavnice, a obrada ti bila 1%, placas 500KM. A za porijeklo novca, do 10k mozes uplatit mjesecno. Doduse ne znam koliko mjeseci zaredom prije nego im se upale alarmi. Ja sam uplatio 2 puta po 9900 zaredom nije niko nista pitao.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    kvaju likes this.
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    Neda mi da postam da krene od 1:11 ali eto imam par pitanja za tebe Selvine... Interesuje me bas.

     
    selvin likes this.
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Covjek uplatio na dva puta sto ja zaradim za godinu i po :) Sto bi Majka reko, ako si ukro nije problem, reci gdje da i ja :D
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    da ja imam tolike pare ja bih 2 octe kupio :D
     
    aNaToMiC ! likes this.
  10. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ako jedna malo trosi, dvije octe bi duplo manje trosile :D

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
    Reventon, dmr and donjapa like this.
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa logicno :D
     
  12. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Nije, fiksna je. Pa ja sam zadovoljan, ali banka nije obzirom da sam uzeo na prilično mali period otplate tako da mi je kamata skroz mala, za banku zanemariva zarada :D
     
    selvin likes this.
  13. Almir

    Almir Komšija

    alarm je na 15k ali nije ni to neki problem
    nisu loše ni kombinacije zavisno od kantona za malde ispod 35-6g i naravno ko može da ispuni uslove
    kamate prije su bile dosta veće, ugl treba napravti matematiku i vidjeti da li se isplati reprogram...
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Pa nije to mojom voljom bilo, prodaješ nešto, ljudi daju u gotovini jer su na crno zaradili. Ne možeš na račun dobit. Borio se da izglavim da ide regularno, ali nema šanse. Na kraju ispade ja se moram plašit hoće li mi ko tražit porijeklo. Jednostavno Bosnia :) Sigurno je i kod @kvaju ista situacija.

    @Vector Ing, to je top. Jos od jednog poznanika sam cuo da je dobio 3% kod njih na 10g mislim. Nisu oni nikad imali tako dobre kamate. Uvijek bili cak i 2-3% losiji od drugih.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  15. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Jedan moj kolega je uzimao kredit prije mene na par mjeseci, zbog nekih drugih razloga je morao da odabere NLB, i kamata mu je bila dosta veća nego kod mene. Ja sam obišao sve banke i NLB sam ostavio zadnju baš zbog njegovog slučaja i poređenja sa ostalim. Međutim dobio sam povoljnu kamatu, odnosno najpovoljniju od svih ostalih u gradu u tom trenutku. Igra tu dosta faktora ulogu, od stručne spreme i rejtinga firme u kojoj radiš, kao i posla koji radiš do iznosa plate koju dobijaš. Meni je to sve bilo nevjerovatno da to sve ima uticaja na kamatu ali tako je u mom slučaju bilo. Meni se tu dosta stvari eto poklopilo i zadovoljan sam onim što sam dobio.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Naravno, svašta nešto utiče. Počevši od toga je li drzavna firma, velika privatna firma, koja je vrsta zanimanja, kakav je ugovor, promet firme, milion nekih stvari... Mene je samo iznenadilo da NLB daje tako povoljno, evo stoji im i na sajtu od 2.75% za finansiranje stanova u izgradnji, npr. Stupine H.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Je li to fiksna 2.75 ili promjenjiva?
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Za ovo sto stoji finansiranje u izgradnji je promjenjiva. A Vector Ing rece da je dobio fiksnu za svoj kredit. Sigurno se moze dobit fiksna na kraći period. Ili barem 5 fiksna, dalje promjenjiva ili nesto tako.

    EURIBOR je jos uvijek je u dobrom minusu, ali dugorocno ce bit u plusu sigurno.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk