EDC Tweak ( Ryzen 3000 i 5000 )

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Apr 13, 2021.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Vozdra raja.
    Zelio bih da podjelim jedan tweak na koji sam prije par dana naisao.
    U pitanju je "manipulacija" PBO sistema kod Rzyen 3000 i 5000 serije procesora.
    Znaci, ukratko, dobije se odredjeni performance boost, uz dosta manje grijanje i potrosnju, nego kada bi se islo sa all core OC, ili peglanje sa nalazenjem brojeva u PBO sistemu.
    Znaci, evo uzet cu moj 3950X, potrebno je u biosu aktivirati PBO, podesiti PPT i TDC na zeljenje vrijednosti, tj. prema kapacitetu hladjenja, a EDC staviti, konkretno na 16-20 kod 3950X, dolje cu za ostale procesore staviti.
    Takodjer PBO skalar staviti na X10, ako ne bude radilo spustiti, i PBO Frequency override, poceti +100 MHz, pa probati vise ( 200 MHz je max ).
    Ja sam dobio 300 MHz veci boost, u manjim thread app, sa 4.5 na 4.8, i oko 400 MHz u osrednjim i heavy thread appovima. Takodjer moze se i spustiti VCore, tj. koristiti negativan offset pa cak i smanjiti grijanje, a isto tako postici jos veca frekenvica uz povecanje VCore, ko ima hladjenje i zeli da veci rizik prihvati.
    Moje postavke su
    PPT-400
    TDC-200
    EDC-20
    PBO Scalar -X10
    PBO Frequency + 200 MHz.
    Takodjer ugasiti C-state, ako bude problema ponovo vratiti, ipak je bug u pitanju pa varira od sistema do sistema.
    Provjereno radi na Asus plocama, a i na vecini ostalih, ono sto sam vidio je Gigabyte i MSI, ne znmam za Asrock i ko jos ih proizvodi kad sam ispao iz fazona.
    Zen 3 ima PBO curve, pa ovo bas se i ne mora raditi, PBO curve je feature, ne bug, steta pa Zen 2 nema.

    Ima dobar thread na ocn forumu, evo prijenit cu za jos procesora preporucene EDC vrijednosti.
    Isto pokusati i za 5000 seriju.
    3960X EDC 30
    3950X EDC 16~20
    3900X EDC 12~18
    3800X EDC 10~12
    3600X EDC 6~8

    Naravno disclaimer, na svoju odgovornost radite tweak.
    Ovo sam podjelio jer vidim da ima dosta usera za Ryzen procesorima pa eto da se izvuce jos uz manji rizik.
     
    Last edited: Apr 13, 2021
    zippoo, Reventon and Vedo like this.
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Koji je rezultat u Cinebenchu before/after?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Apsolutni stock, tj u nista ne dirano, R20, je 9000, poslije 9900, i radio sam srednje postavke, manje agresivne, 9500.
    Eto, R23 sam samo sa ovim radio, 25500.
    Ono bug je, mozda ce ti raditi mozda nece, ja sam i napon podigao, ali hladjenje pokriva, ti ostavi na auto.
     
  4. iPlay

    iPlay Komšija

    Nije loše. Ima li šta za R5 3600 ?
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Posto je ovo meni prvi AMD CPU malo mi je i dalje konfuzno.
    Jeli imas PBO opcije u biosu?
     
  6. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Samo X verzije mogu.
    Usput zanima me poenta gornjeg posta?
     
    Last edited: Apr 14, 2021