Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    XH95 je pravi FALD televizor za razliku od XH90, koji je negdje na pola puta. Mislim da cak i 65" model ima samo 32 zone.

    HDMI 2.1 je jedini selling point XH90, Sony je znao da ce TV ic dobro jer je jedan od prvih mainstream modela sa HDMI 2.1, zato je namjerno stedio.

    Ja kad sam gledao cijene, razlika nije bila 1000KM, nego puno manje jer su postojale akcije, na XH90 si mog'o dobit eventualno 100 EUR popusta i to je sve.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    To "kod nas u Njemačkoj" pristup vrednovanja tehnike? U januaru je razlika bila 1000KM između 65XH90 i 65XH95, sada je spalo na 'povoljnih' 800KM iliti 410€.
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Mozes jos jedan solidan TV uzet u spavacu :D
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Dilema: 65HX90 + PS5 Digital illi 65XH95 i igre sa Play Store-a na daljinskom upravljaču. :D
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Znači dobar. Nisam fan android na TV nikako, ali kontam valjda je dobar u ovoj klasi.

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nije najbolji i najbrži Android TV na XH90, ali sasvim solidan. Jednom sedmično restart i nema problema.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    E jebo ga android... Zato je Samsung dobar, ja ovaj Tizen kako sam prvi put podesio nikad nije štucnuo...

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  8. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    XH90 je pravi fald, samo što je ograničen broj dimming zona. Nema ni XH95 mnogo više tih zona. Iako mnogi kažu da je algoritam dimminga svakako bitniji od broja zona, a Sony je na tom polju svakako ponajbolji. Prednost XH95 se očituje u dosta izraženijem peak brightnessu i premazu za poboljšani ugao gledanja / smanjene reflektivnosti (što opet umanjuje ukupni kontrast...).

    Ja sam ganjao xh90, ali mi je spletom okolnosti 75"xh80 ispala jako povoljna, tako da sam halalio fald :D
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Stivi je ispametio sa specifikacijama i onda bio zadovoljan tv-om od 500 eura, uostalom kao i 99% kupaca.
    Ja sam se bio zagrijao na oled ali skontao da mi ne treba i uzeo samsung od 450 eura, u 18 mjeseci nije nakupio 50 sati rada :D
    Bacio bih hiljadu eura i da ga gledam svaki dan 5 sati, a kamoli ovako.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisam ja zadovoljan TV-om, nego sam zadovoljan s onim sto sam dobio za 500 EUR. I naravno, velicinom, jer 65” sa ove moje udaljenosti jer super.

    Da sam htio vrlo dobar TV platio bih ga minimalno tri puta vise, i opet ne valja.

    XH90 jest FALD ali to nije pravi FALD, cisto da se moze rec da ima dimming zone. Glavni problem je blooming, a rezultat je nedovoljno dobre kontrole svjetla i nesto vece svjetline. Ne moze moj TV imat blooming kad izbacuje oko 350nits.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Malo bloominga na HX90 primijetim isključivo crno-bijelim testovima. U normalnim ulovima više bloominga sam vidio na skupljem Q80T.
     
  12. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista




    Premotaj na 4:40 pajdo, veci broj dimming zona nuzno ne znaci manji blooming. Dakle, XH90 itekako ima fald, nije idealan, nije najbolji na trzistu, ali jeste postojan i relativno povoljan feature :)
     
    Last edited: May 19, 2021
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  14. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    xh95 ima vise blooming-a zbog veceg peak-brightness-a i nesto slabijeg black levela (zbog gore navedenog X-Wide angle filtera) :)
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Šta od ova tri, cijena nebitna, skoro je ista za sve:

    43au8072

    43au7172

    43TU8512U
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Vidi prvi ili zadnji, imaju jedan usb port vise. Ja licno bih zadnji.
     
    NAILS likes this.
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Taj zadnji je i najskuplji. Okruglo hiljadarka. Ali nista dobro lik nije rekao za tu seriju:



    Ovaj stariji AU8 model, prvi na listi, je kao bolja varijanta ali nisma siguran. Ocito nista ispod QLED-a ne treba uzimati sto se LCD-a tice ali mi se ne daje toliko sada. I ovo je na frku jer sam ostao bez TV-a.

    EDIT: Pardon, AU je nova a TU stara serija.

    Zaboravih napisati da mi je najbitniji panel. Bice PC spojeni i 90% stvari preko njega, i risiver. Tak oda mi je dovoljno 2 HDMI ulaza. OStale smart opcije i funkcije mi nisu bitne. Doslovno ce biti kao monotor samo da je dobra slika za frilmova i utakmica.
     
    Last edited: Jun 7, 2021
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sta bi sa plazme, grom? :D
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Neces se bas usreciti. Evo kako moj TU 7xxx panel izgleda nakon 10 mjeseci koristenja, najmanje 3 "sijalice" su vec crkle, kanim se da reklamiram.

    [​IMG]
     
    NAILS likes this.
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I kod mene se na MU6xxx pojavila velika fleka na svijetlim povrsinama. Da hoce riknut skroz, pa da uzmem sta valjano :D