Web development - All about

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by zoi, Nov 27, 2016.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    treba meni,da naucim ...nije stvar u placanju jer nije jednokratno
    btw. naucio sam osnove,radim u paint.net i microsoft publisher pa kombinujem i ganjam dizajn koji zelim
    nije gotov template,pravim ga od nule

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  2. st123

    st123 Novi član

    kakva je perspektiva web developmenta? hocu li i za 10 godina imati posla ako se sad pocnem baviti web programiranjem, hoce li biti posla za web developere?
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Brate ne moze ti niko nista obecati za 1 godinu a ne za 10. Posla ce biti, jebi ga, koliko to ce se vidjeti...
     
  4. Decerto

    Decerto Komšija

    Ako ces se vec necega latiti,uhvati se cloud computinga,aws,azure,te networking tima network+,ccna,itd. Ako imas te certifikate mozes lagano da nadjes posao i bez fakulteta. Vidim svakodnevno koliko firmi na linkedinu izbacuje fakultet kao requirement kada su u pitanju networking poslovi.
     
  5. st123

    st123 Novi član

    Hvala!
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Pa sigurno da ce biti web developmenta u nekom obliku. Ako mislis sad "naucit web development" i da si miran 10 godina, nisi, stvari se prebrzo mijenjaju. Svaki mjesec novi framework, novi alati, sto je bilo dobro prosle godine, ove godine "staro/smece/sporo", nesto drugo je popularno itd. Ako hoces nesto sto se manje mijenja, a da je moderno i trazeno, kreni sa mobile development.
     
  7. xhizor

    xhizor Novi član

    Ima li ovdje netko da se bavi custom WP developmentom...
     
  8. st1234

    st1234 Novi član

    Što znači ovo space-around sa w3schools:
    The space-around value displays the flex items with space before, between, and after the lines.

    https://www.w3schools.com/css/tryit.asp?filename=trycss3_flexbox_justify-content_space-around

    Koliko sam shvatio guglanjem to znači određivanje/postavljanje prostora prije, u sredini i poslije flex elemenata u tom nekom datom kontejneru.

    Drugo što me buni je align-items: center;

    https://www.w3schools.com/css/tryit.asp?filename=trycss3_flexbox_align-items_center

    Piše center, ali kad otvorim to u pretraživaču nije centrirano. Je li to do w3schools neka njihova greška pošto očito vidim da nije centrirano u primjeru kako bi trebalo, ili je do mene?
     
    Last edited: Apr 23, 2022
  9. selvin

    selvin Moderator

  10. st1234

    st1234 Novi član

    Hvala, evo isprobavam različite primjere. Valjda će mi se samo kazati. :D
    Čak mi je i jasnije to što si mi dao sa developer mozille, nego ovo sa W3 škola, jako dobra stranica kad se malo mućne glavom.
     
    Last edited: Apr 23, 2022
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Devops, sec devops, kubernetes, docker, ansible, terraform. Web development, nes sigurno bootstrap pisat za 2-3 godine. Vise se fokusiraj na UX onda.
    Zaobidji infrastrukturu u dalekom krugu.
     
  12. st1234

    st1234 Novi član

    Last edited: Apr 23, 2022
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nemas infra na w3.
    Infra su ti prva 3 layera svakog cloud providera su ti virtual networks, security policies i virtualni serveri.
    Onda se na to redaju aplikacije, databaze, mikroservisi itd.

    Ovaj prvi dio mozes vrlo lako rijesiti sa terraformom na primjer, ali opet moras znati na kojem principu radi.
    Da ne pricamo o tradicionalnim mrezama, ali sve to izumire, veoma polako, ali sigurno. Zato ti kazem, zaobidji infrastrukturu, ccna, comptia networks i tako te stvari.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    @Zeleni čime se ti pucaš ovih dana? Čovjek pita pitanje za css, ti mu nešto lijevo...

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  15. irhadkul

    irhadkul Komšija

    ovako ces najlakse se upraksat:
    https://codingfantasy.com/games/flexboxadventure/play
    Ovo je samo jedean primjer, ima jos dosta slicnih (takodje i za css grid)
    edit: ako hoces nesto za citanje https://medium.com/the-andela-way/understanding-css-flexbox-87cddcd3d1e4
    (na kraju clanka imas povezane linkove)

    w3schools je ok ali u vecni slucajeva samo da mozes koristiti kao referencu, ne za ucenje.
     
  16. st1234

    st1234 Novi član

    Last edited: Apr 24, 2022
  17. irhadkul

    irhadkul Komšija

    ako hoces da uberes ovu prvu jabuku onda:
    justify-content: center;
     
  18. st1234

    st1234 Novi član

    A na osnovu cega si dosao do toga?
    A kako si to zakljucio? Meni se pojavljuje kao odgovor da trebam staviti jusitfy-content: center tek kada kliknem na Show Answer. Kako si ti zakljucio bez toga da treba napisati justify-content: center? Hvala.
     
  19. irhadkul

    irhadkul Komšija

    radim par dana kao programer :) Mozda bi najbolje bilo (ako vec nisi gdje poceo) da pogledas kakav tutorial vezano za css. Evo recimo ako ti nije mrsko ima i na yubito neki video od 6 sati koji ce ti sigurno pomoci i generalno sa css a i sa flexbox tehnologijom:


    A sto se tice generalno pitanja kako sam dosao do odgovora (osim sto vec znam), uvijek lahko mozes u samom browseru provjeriti stvari. Otvoris Developer tools (Na Google chrome CTR + Shift + I ili F12) i tu vrlo lahko mozes isprobavati stvari.
    Vezano za to evo jedan video:


    Osim Yubita imas i razne stranice koje prodaju placene kurseve freecodecamp.org udemy.com i druge. Preporucujem mozda da pokusas sa youtube stvarima, i ako hoces dalje mozes platiti neke kurseve.
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Promjenjen je orginal post :) Nisam toliko puko ocam :D