Racunar za web development

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by st123, Jun 2, 2021.

  1. st123

    st123 Novi član

    Koja konfiguracija racunara za web development do 1000KM? Moze li laptop, i koji do hiljadu maraka?
     
    Last edited: Jun 2, 2021
  2. Decerto

    Decerto Komšija

    ako je cisto za web development onda neki najobicniji dell laptop ce radit. Trazi da ima SSD,16 GB rama,i dobar si. Ne treba ti gaming laptop da kodiras web i stavljas slike na isti.
     
  3. st123

    st123 Novi član

    Kakav je ovaj laptop:
    ASUS X543MA-DM1212 Intel N5030 8GB 256GBSSD 15,6" AG FHD + RUKSAK+MIŠ 2Y

    https://www.plus.ba/bs/product/4242...el-n5030-8gb-256gbssd-156-ag-fhd-ruksakmis-2y

    U Plus computersu. Kosta 918KM.

    Ovaj laptop DELL Latitude 5520 i5-1145G7 16GB 512GB-NVMe Win10Pro

    sto ima 16GB RAM-a kosta 2541KM.

    https://www.plus.ba/bs/product/48283/laptop-dell-latitude-5520-i5-1145g7-16gb-512gb-nvme-win10pro

    Ovdje: https://amp.reddit.com/r/webdev/comments/92ody3/how_much_ram_is_enough_for_web_development/

    pise da je 8gb trenutno dovoljno, ali u skoroj buducnosti ce programi traziti vise RAM-a, pa je 16GB bolje. Mozda cu ispasti glup, :Dali ne kontam kakav je to laptop sto ima 16GB RAM-a, a nije gaming laptop. Mogu li ja za ovaj laptop sto kosta 918KM, traziti da mi nadograde jos 8GB RAM-a u Plus computersu, pa da bude 16GB RAM-a, rade li to?
     
    Last edited: Jun 2, 2021
  4. st123

    st123 Novi član

    Last edited by a moderator: Jun 3, 2021
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    baterija je ispod poklopca, mi ih u firmi imamo hiljade sirom svijeta, 90% ih je na dockovima, ali nikad nam nije palo na pamet da vadimo bateriju iz njih
     
  6. st123

    st123 Novi član

    sta ce da mi se trosi baterija, kad sam pored uticnice, necu bezveze da joj se smanjuje kapacitet svakodnevnim koristenjem.
     
    Last edited: Jun 2, 2021
  7. selvin

    selvin Moderator

  8. selvin

    selvin Moderator

    8GB ce biti ok sigurno i to duze vremena, nemoj da ti to bude neki deal breaker ako nadjes dobru ponudu. Prvi ti je preslab, drugi je preskup. Ovaj gore HP sto si stavio na drugoj temi (spojio sam sve ovdje, nemoj na 3 mjesta isto stavljati) je bolja opcija od ta 2.
     
  9. Mujka

    Mujka Komšija

  10. st123

    st123 Novi član

  11. Mujka

    Mujka Komšija

    moze
     
  12. st123

    st123 Novi član

    Moze li se instalirati Windows 7 na ovaj laptop, posto taj imam Windows.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moze, a ako instaliras 7-icu, uradi nadogradnju na 10-ku.
     
  14. st123

    st123 Novi član

    To, hvala ti, to sam htio da znam. Pozz.
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Možeš je sačuvati jedino da je nikad ne aktiviraš. Jednom kad je aktiviraš i pokreneš hemijske procese u njoj, stojanje van laptopa, poslije toga, će je također uništiti, možda i više nego svakodnevno korištenje. Ljudi vrlo često ostanu bez baterije upravo zato jer im je laptop stalno na utičnici, i baterija se ne koristi. Stoga dobro razmisli šta ćeš uraditi.
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ja koristim laptop najmanje 8h svaki dan, nikad ne razmisljam o bateriji, bude i na dock-u, i na punjacu, i na bateriji, i nikad problema nisam imao... isto i žena... mislim da ona ne zna da postoji neka šansa da se bateirja pokvari :D
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    To me bas i ne interesuje, nije moj :D
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma eto zenin je njen, privatni :D a ovi sto ja koristim nisu moji :D samo bi me nerviralo da moram mijenjati.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Ako dosad nisu svi proizvođači riješili taj problem sa baterijom, i da laptop zna kad je spojen na punjač, na dock, a kad na bateriji, e vala ne moraju nikad. Ne treba se zamarat oko tog, nek radi dokad može. Veća je šansa da će baterija nadzivit laptop ili da ćeš ga prodat i kupit novi nego da baterija rikne. A i da rikne, potrošna je roba, nije milion.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    MacBook od ovog zadnjeg updatea cesto ne puni bateriju kad je na punjacu.. ono pise plugged in not charging, kao da produzi zivot bateriji