AMD Ryzen 3 3300X

Discussion in 'Računari i komponente' started by Vchen09, Sep 17, 2021.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Vchen09

    Vchen09 Novi član

    [​IMG]

    https://imgur.com/a/GThzMgw

    CPU je defektan. Nisam siguran sta moze biti problem. Sistem 'kreša' prilikom igranja video igara i to iskljucivo novijih - recimo zadnjih 7, 8 godina. Najbolji primjer je Doom Eternal i DLC-ovi. Poslije 15ak minuta ili izbaci na desktop ili sistem prijavi BSOD. S druge strane nekad, obicno poslije ponovne instalacije Windows-a, radi normalno danima. Temperature i na 'stock' kuleru nisu prelazile 80 stepeni C. Sa Arctic Liquid Freezer II, na maksimalnom, visesatnom opterecenju jedva bi prebacile i 70 C. Prilikom bilo kojeg drugog rada na racunaru, sve bi se ponasalo, manje ili vise normalno. Prilikom instaliranja i reinstaliranja Windows-a, cesto bi doslo do BSOD-a, sto je rjesavano iskljicivanjem periferije iz USB portova, osim miša i povremeno tastature.

    Cijena 80KM.
    Kontakt tel: 062/416-350, Viber.
     
  2. iPlay

    iPlay Komšija

    Može li info koja je ploča (i bios verzija), koji ram koristiš i koja je napojna? Da li je taj problem od početka ili je nastao tokom rada? Da li si ga OC možda ili?

    Lokacija?
     
    Last edited: Sep 17, 2021
  3. Vchen09

    Vchen09 Novi član

    Za sve zainteresovane;
    Konfiguracija je bila sljedeca:

    Mobo: Asus Strix X570-E Gaming
    Vga: Asus Strix 2060 Super
    Ram: G.Skill
    Psu: Seasonic Prime 750 GX Gold

    Problem sam imao od samog pocetka. BSOD su ucestali i tokom instalacije i reinstalacije Windowsa. Event Viewer cesto ukazuje na "Kernel Power 41 (63)" gresku. Tokom koristenja racunara, sistem iskljucivo " crash -a " tokom igranja novijih video igara. 'Najbolji' primjer je Doom Eternal i DLC nastavci. Poslije 15ak minuta ili izbaci BSOD ili izbaci na desktop. Najvecu sumnju izaziva CPU, mada ne mogu iskljuciti ni RAM i maticnu koja je na prodaji ovde, stoga stavljam manju cijenu uskoro. Prime95 ukazuje na nekoliko "Rounding Error" gresaka. Preko 600 gresaka u Memtest86. Sve je updejtovano na zadnje verzije softvera, od BIOSa pa nadalje. Niti jedan od testova jasno ne moze pokazati koja tacno komponenta nije na nivou i gdje je tacno kompromitacija. Moguce je takodje, da AMD I Nvidia driveri jednostavno nisu kompatibilni.

    Cijena od 80 KM je fiksna, buduci da je sve stvar lutrije. Ko je voljan da istrazuje, neka izvoli. U PP mogu javiti koji je prodavac u pitanju nakon sto kupite artikal, pa ako Vam je do 'zajefrkancije' oko garancija i cekanja, slobodno izvolite - posto je prodavac, prijatelj mog prijatelja naivno sam ostavio sve na nivou usmene garancije. Kako problem imam vec duze vrijeme, jednostavno nemam nerava ici dalje.
     
  4. nivla

    nivla Komšija

    unazad nikad nisam imao iskustvo da cpu radi polovicno(ili je ispravan ili nije)
    problemi koje opisujes su mi se javljali kad su bilo neispravni:
    -maticna ploca u najvise situacija, posudim drugu i ako radi bez problema rijesen problem
    - memorija , bude neispravan modul ili oba, probam sa nekim drugim ili samo jednim od modula koje imam pa pratim ponasanje
    - graficka rijetko
    -napojna cesce nego graficka, posebno ako graficka povuce vise A nego sto joj napojna moze isporuciti, pa dodje do freeza, ali cesce do reseta
    - diskovi su znali praviti probleme kad imaju defektnu seriju ali se tad ili loada cijelu vjecnost ili ne pali nikako dok se disk ne iskopca
    - kad je ssd onda ili ga ne cita nikako ili prebaci u read only, ne bi uspio nikad windows instalirati
    kod tebe ce biti najprije da je ploca otisla, ako imas zamoli nekog da isprobas sve komponente na njegovoj ploci

    s cpu je bila situacija ili se pregrije zbog loseg hladjenja ili ne radi nikako, otkljucavanje neispravnih coreova je bilo nesto drugo ali opet nisu bili problemi koje ti opisujes
     
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Treba to odnijeti u neki servis da isproba druge dijelove definitivno.
     
  6. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Budite oprezni sa kupovinom polovnih AMD "x" procesora. Nedavno sam kupio polovan AMD Ryzen 5 2600x i ubacio na plocu u kojem je bio obicni Ryzen 5 2600 i imao sam problema. Sve je izgledalo kao da su mi VRAMovi na grafickoj otisli, ja se vec sledio. Ponudi mi prodavac da vratim procesor on meni pare. Odem kupim nov Ryzen 5 3600 ubacim na plocu, bez ikakve promjene komponenti, racunar radi perfektno. Jedino na sta sumnjam da moja napojna Thermaltake Smart 630 modular nije bila dovoljno jaka za R5 2600x, 16GB, RTX 2060, 3 HDDa + NVMe, sto je skoro pa nemoguce jer sam sa istom napojnom pogonio i Radeon 290x i procesore koji su jaci potrosaci.

    Nemojte zaboraviti da je vecina bitnih kontrolera sada smjesteno u procesoru a ne na ploci. Ako overklokate procesor mozete sprziti te vodove kontrolera.
     
  7. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ta je naponska sasvim dovoljna za bilo koji Ryzen procesor. Stvarno ne pamtim da smo imali problema s procesorima, baš mi se teško sjetit. Nije to ogroman uzorak, ali radi se sigurno o barem 400 računara posljednjih 15-tak godina... no sigurno da ima i toga.

    Ovo bi nekom servisu koji ima ispravne dijelove da proba ne bi trebao biti prevelik problem za dijagnosticirati.
     
  8. Decerto

    Decerto Komšija

    mozda i glupo pitanje s ozbirom da vecina ljudi na ovom forumu nisu nubaci,ali da li si pregledao pinove ispod da nije neki slomljen ?
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Izivni, ali bas i ne kontam, sta je problem s x ryzenima?
    Aha, parcijalno sam shvatio.
    Overclockanje Ryzena mora se pazljivo da radi, nebitno ako hoces boost jaci ili fixed na svim jezgrama, najvaznije je omjere pratiti, da sad tu ne vodi se debata, ko hoce da se zeza, bas samo ozbiljne sajtove pregledat.
    Prime95 treba zaboravit, ja sam koristio Aida64 non AVX ili AVX 1* ( FPU test ) i onda R23 sahatak, i imam dva profila 4.3 za rad i 4.4 za igranje, i ovako neke lakse loadave, eventuialno neki encoding i to je to. Narucio sam novi CPU blok jer stvarno rapidno pekara postane, prelazi moju umnu granicu od 85C, mislio sam da ovaj vise brze moze da prenese toplinu, ali previse je restriktivan, jbg zaeb, zato ja sad platih ovaj Magnitude. Isao sam da ne potrosim puno i sad ce ovde kad EK stigne, AC ovaj prasinu kupit.
    btw tako stoji ima 4 i po mjeseca, no problem, samo presaltam profil i to je to, Infinity fabric je uvijek 1:1 sa RAM, u mene je to 1866 naspram 1866 RAM, tj 3733. Sve power saving iz biosa i dalje koristim, to je bas plus.
     
    Last edited: Sep 17, 2021
  10. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Pa nisam baš ni ja nubak, naravno da sam detaljno pregledao pinove. Kao što rekoh, sa procesorom sam imao grafičkih problema u igrama, isključivo kada se pokrene igra, pojavi se treperenje sjena koje nikakvim softverskim postavkama nisam mogao da otklonim. Kada sam ubacio novi procesor sve radi bez problema. Dakle moja pretpostavka je da je spržen vod PCIe kontrolera u procesoru koji je zaslužan za komunikaciju sa VRAMom grafičke kartice. Na žalost nisam imao mogućnosti da testiram na drugoj ploči, tako da je ostalo na pretpostavci.
     
  11. Vchen09

    Vchen09 Novi član

    Nisam bio online citav dan, a nocna sam ptica, pa s tim u vezi, javljam se sa malim zakasnjenjem. Pokusacu sto sazetije; Nikad nista nisam overklokovao, niti anderklokovao. Jedina opcija koju sam u medjuvremenu mijenjao - zbog situacije - jeste automatsko podesavanje D.O.C.P -a za RAM u BIOS-u. Posjetio sam jedan servis, nebitno koji, covjek me saslusao i hladno rekao; " ma, AMD, bruku ljudi je vec dolazilo..". Rekoh, mogu li donjeti tri navedene komponente da testirate? - " mrsko mi, ko ce se sad sa tim zezat, nemam vremena. ". Nemam bilo kakve instrumente za napojnu, a znam da BIOS kao i ostali softveri, ala HWInfo nisu krajnje relevantni u ocitavanju voltaza i jos kojecega, ali koliko sam ja upoznat sa situacijom, nisam vidio bilo kakva ocitavanja koja su sumnjiva. Doduse, voltaza na 3.3 rail-u ima manja odstupanja prema dole, recimo krece se od 3.264 do 3.290, sto je opet daleko manje i od propisanih odstupanja - od 1 do 5%. Graficku sam mucio satima u Unigine-u, nikad nista nije krešalo. Temp, 66, max. Radio sam Cinebench R20, nekoliko puta, single, multi sa odlicnim rezultatima koliko se sjecam. Ne mogu se tacno sjetiti, bilo je u vremenu kad sam tek sklopio PC, mislim da sam satima testirao sa AIDA64 - bez problema. CPU nema iskrivljenih pinova, barem koliko ja mogu procijeniti, a ako ima, onda se mjere u necemu sto ljudsko oko, pa i ono najostrije svakako ne registruje. Ne bih maltretirao nikoga od prijatelja da gubimo dan(e) na sve to. Moguce je da nesto pogresno i sam tumacim, ali cim udjem u neku noviju igru, neki je problem ili bsod ili crash na desktop ili ponekad restart. Ista stvar je bila i u GTA V. Zanimljivo je da mi je prijatelj jednom posavjetovao da obrnem mjesta RAM plocica, sto mi je zvucalo kao totalni voodoo, al haj reko' da probam i zaista, to je bio najduzi period bez ikakvih problema. Ne trebam uopste spominjati da je sve azurirano na zadnje softverske verzije.

    Elem, ja sam krajnje umoran od ovih nebuloza, imam osjecaj da se ova masina poigrava sa mnom, a ne ja sa njom, iako, eto, ne podnosi igre. Iskreno, i ne interesujem me sta je. Nadam se da nije graficka ili napojna, to bi bio pravi show. I ako sta prodam od ovoga, kupio bih dobru sjekiru, neku titanijumsku ako imaju, da je sto britkija i cvrsca, da mogu sitno VRAMa za potpale nasjeckat, xd. Ako je neko istrazivackog duha, dajem sve tri komponente za 300KM, placene su sigurno blizu 1200. Mislim da jos uvijek ima garancija kod prodavca, a sa njim mi se ne da ni pricat, a kamo li dalje zaje#avat, da oprostite moj francuski. Htio sam i sam istraziti prije nekoliko dana, pa sam pitao kada mi moze poslati zamjenski RAM, kaze za mjesec. Hvala lijepo, dovidjenja i ne vidimo se. Ako 'ko hoce, bujrum, otkricu i ko je, ali samo kupcu, ipak ne zelim mu losu reputaciju iako je zasluzuje. Mozda mozete i profitirati. Lutrija. Bas kao i ova "silikonska".
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    To jeste tacno, jer nestabilnost kod mene se tako manifestovala.
     
  13. Vchen09

    Vchen09 Novi član

    Prodato. Moze Lock.
     
Thread Status:
Not open for further replies.