Windows 11

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by iPlay, Jun 16, 2021.

  1. iPlay

    iPlay Komšija

  2. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Evo ga piči na dva laptopa

    Prva testna konfiguracija:
    Toshiba L50-B-C20
    i3-4005
    8GB rama
    AMD radeon R5 M320
    120gb HDD

    Radi bez problema. Pri instalaciji isključio TPM i SecureBoot check i sve prošlo.
    Jedino belaj što ne radi ako nije UEFI (ako je uključen CSM/Legacy).

    Druga testna konfiguracija:
    HP Probook 470 G0
    i5-3230
    8GB rama
    120GB SSD

    Pošto ima SB, samo sam TPM Check isključio i instalacija prošla.
    Sve radi, sistem je snappy.

    Generalno, sve fino, ali ima dosta toga što je očigledno nedovršeno.
    Najveća mana je taskbar koji, po mom mišljenju, zauzima previše prostora.


    Kolega instalirao na službeni PC (Dell OptiPlex 3050), već nabacio RSAT i druge alate, sve fercera.
    Sad se čeka Enterprise verzija, pa da i ja poslovni upgrade-am :D
     
    Last edited: Oct 5, 2021
  3. vutra

    vutra Komšija

    Sinoć instalirao i u biti, što kažeš, gdje god pogledam nešta fali ili je urađeno poluguzno.
    Malo prošnjuhati i nazad na Win10.
     
  4. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Ko hoce da dobije neki inicijalni osjecaj za izgled nabrzinu za novi Windows 11, moze preko browsera:

    https://win11.blueedge.me/
     
    edgsi, Lamagician and nenji_avero like this.
  5. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Mene podsjeca na Samsung DEX.
     
  6. iPlay

    iPlay Komšija

    Picoooka likes this.
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    danas sam gledao neko poredjenje win10 vs win11 i masu stvari kao da fali u win11
    od osnovnih postavki,do izbacivanja nekih programa koji dodju po defaultu

    osim sminkanja,nista korisno nisam primjetio
    imam osjecaj da kod mene win 11 nece jos dugo biti main OS...moguce da cu se igrati malo ako mognem instalirati na laptop...a prije toga moram kupiti SSD za laptop...pa ako neko ima kakav stari SSD za prodati...barem 120 GB...pisite mi u PM
     
    Picoooka likes this.
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    Od igara FM7 najgora, 15 fps, DaVinci resolve ne bi rekao ( mixed usage, svasta znaci oko video editinga ), ista primjetno, photoshop malo sporije, tesko je reci, Cinema viewport osjetno sporije.
    Sintetika, Geekebench, super pi, 10%. 4.4 fixed.
    Medjutim ne vraco sad valaj, ali eto ima taj dio oko Mletdown mitigacije koji se ovde ne spominje, to je na ovo cirka 15% dodatnih 5%. Ali aj ovo ce barem fixat.
     
  9. iPlay

    iPlay Komšija

    Popraviće oni i ostale bugove samo je pitanje vremena. Na glavnu mašinu još nisam uradio update iako mi je došao info (u Setings>Update) da je PC spreman i "ispunjava" uslove za nadogradnju.
    Na laptopu sam instalirao onu Beta verziju (i3-5005U CPU) i jedini bug koji imam jeste da ne mogu uvezati Magic Mouse 2 via Bluetooth.

    Da li možda imaš kompletan Adobe CC, kako se ponašaju drugi programi poput InDesigna, Illustratora, AfterEffectsa i sl.? Jesi li probao BF, Warzone i sl.? Kakav je drop?
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Photoshop Express, ali posto mi bas treba u zadnje vrijeme mislim da cu full verziju uzeti. AdobeCC je van mog dometa znanja trenutno. Mogu probat BFV, pa ti reci.
    Vise su, barem po AMD-a pogodjeni modeli sa vise jezgri.
    Ja Warzone/BF ne igram da budem iskren, ali evo za The Division ti mogu reci, jer je bas CPU heavy igra. Ona je ok, njega igram dosta, pa bas znam detaljno kakve su performanse, tj. u biti iste su, igra
    A sto se tice DaVinci, radim svasta u njemu, tj. ova videa koja recordam, da sad ne nabrajam od "sminkanja" sta sve radim. Sto se verzija aplikacije tice 17.1 je.
    Nadam se fixu u ovome mjesecu.
     
    Last edited: Oct 8, 2021
  11. iPlay

    iPlay Komšija

    Prema Release Notes, u novoj verziji Rufus 3.16 Beta 2 je dodana opcija za deaktivaciju "TMP/Secure Boot requirements" prilikom kreiranja W11 bootabilnog USBa. Dakle muke riješene. Sa vremena na vrijeme se onda može ručno uraditi update.

    Rufus 3.16 Beta 2 – Release Notes
    • Fix ISO mode support for Red Hat 8.2+ and derivatives
    • Fix BIOS boot support for Arch derivatives
    • Fix removal of some boot entries for Ubuntu derivatives
    • Fix log not being saved on exit
    • Add Windows 11 "Extended" installation support (Disables TPM/Secure Boot/RAM requirements)
    • Add UEFI Shell ISO downloads (retroactively applied through FIDO)
    • Add support for Intel NUC card readers
    • Improve Windows 11 support
    • Improve Windows version reporting
    • Speed up clearing of MBR/GPT
     
  12. iPlay

    iPlay Komšija

    Zar MS nije objavio da update's za W11 neće biti dostupni onim računarima koji ne ispunjavaju uslove (TPM 2.0 / Secure Boot)?
    Na laptopu sam instalirao Betu kada je bila izašla (Post #53) ali i dalje redovno dobijam update. Upravo se instalirao prvi update nakon puštanja finalne verzije - October 12, 2021—KB5006674 (OS Build 22000.258).
    U pitanju je laptop, Intel i3-5005U, 8GB RAMa, SSD 128GB.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Meni je Secure boot iskljucen, TPM 2.0 je ukljucen, ako iskljucim, nema ulaska u OS.
     
    Last edited: Oct 13, 2021
  14. iPlay

    iPlay Komšija

    Na Redditu i drugi prijavljuju da su dobili Update notifikaciju na unsupported računarima.
     
  15. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ja na tri računara (jedan PC, dva laptopa) bez TPM bez SecureBoot-a koristim, nikakvih problema :)
    I NTLite je uveo opciju da se preskoči TPM i SB check automatski tokom instalacije, tako da se ne treba više registry koristiti.

    Izašla je i Enterprise verzija (konačno), tako da i to sutra instaliram :D
    Na privatnom PC-u ostavljam desetku još
     
  16. monK

    monK Komšija

  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Fixan je ( barem latencija, i vecinom read/write/copy ) L3, prije sat izasao update.
    Odmah se vidi na framepacingu.
    Moram photshoop, davinci i cinemu da vidim.
    Usput sumnjam da ce read/write da poprave, tj moci dalje da poprave kako je bilo, jer to je udar zbog Meltdown-a, mozda grijesim.
    Copy je vracen na stare vrijednosti.
     
    Last edited: Oct 16, 2021
    iPlay and Vedo like this.
  18. iPlay

    iPlay Komšija

  19. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja sam probao W11 na: Thinkpad T470S (cpu not supported), Yoga 910 (cpu not supported), T480 , T490, L13 (fully support).
    Jedino sto ubada u oci je Slack na T470S, vjerovatno zbog cudne rezolucije, VPN nekad zeza. Takodjer javlja se screen tearing kod Yoge ali isto se desava i na Linux distroima radi loseg i915 drivera.
    Koliko vidim Bootcamp nece podrzati W11?
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Jel’ moguce instalirati win11 preko bootabilnog iso imagea na usb-u besplatno? Znaci nikakav upgrade. Nisam u toku.


    Sent from my iPhone using Tapatalk