Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    A ko je ono piso, ovdje na temi, da se vratio sa zapada upravo zbog tih kafa sa prijateljima koje ima ovdje a nema na zapadu :)
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kakva je situacija dosla,lakse je kafu u De popiti sa nekim nego ovdje

    Ovdje te kafe nisu kao nekada,gdje se smijalo i zezalo...sada je to vise depra



    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
    bojler likes this.
  3. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Otislo je doduse sve u tacku, raspolozenje ravno 0.

    Nema vise druzenja ako ga ima to je samo interesna skupina.

    Ne sjecam se zadnji put da sam nešto pretjerano sretan bio.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    NeTRa1der likes this.
  4. Decerto

    Decerto Komšija

    ljudi imaju poslovne ponude za njemacku,svicarsku,etc,pa se razmisljaju da li da odu iz bih...ja 2018. otisao,U MEKSIKO ! Halo,u jebeni meksiko,i ne pada mi na pamet da se vratim u bosnu. Mozda standard i nije nesto bolji,iako su plate generalno vece nego u bih,ali radije cu ovdje raditi za iste novce,a plaza,more i pina colada mi 10 minuta od kuce. I ja planiram da dodjem u bosnu da vidim roditelje,pojedem cevape s kiselim,itd,ali da se vratim da zivim tu,no way. Cak mi i starci imaju i imanje na selu ali ni to me ne interesuje,bosna je za mene jedan veliki X na mapi :p
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Uz obavezne otrcane fraze poput "radi se puno", "samo radno odijelo i pidžama", "hladni ljudi, ne druže se", "nema onog meraka k'o kod nas" i sl.

    Ja gledam preko LinkedIn-a nešto 'upecati' u inostranstvu jer ne moram brinuti oko viza, ali koliko vidim (pre)veliki zahtjevi za radnim iskustvom nisu velika prepreka samo u BiH.
     
    Last edited: Oct 29, 2021
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    tačno, pa više se u americi ljudi i komšije druže nego ovdje...
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma generalno je depresija u cijelom svijetu. Samo je razlika sto su u zapadnim zemljama depresivni a sa puno posla, a kod nas depresivni a sa malo ili nimalo posla ili para. Mislimo da je glavni uzrok depresije novac ali mislim da treba poraditi na sebi, a ne traziti zadovoljstvo u necemu van sebe. Mislim da svugdje moze biti dobro ako poslazes u sebi kockice na pravi nacin, naravno uz zaposlenje i neku normalnu platu. A ko god misli da je sreca samo u materijalnom, a da ne radi na sebi, slobodno neka proba al garantujem da to nije rjesenje :)
     
  8. senad_986

    senad_986 Komšija

    Sreca je stanje svijesti. Evo, kao sto kolega iznad rece, plaza i pina colada i njemu top. Meni je setnja od Čavljaka do Crepoljskog ili od Nahoreva do Skakavca uz termosku kafe i koji sendvič s odabranim drustvom reset na fabricke postavke. Kad se sjetim karantene i posla od kuce s ubitacnim ritmom, da mi nije vikendom planine bilo, objesio bih se :D
    Bitne su materijalne stvari, itekako, ali nisu broj jedan.
     
    Decerto and Stevie_Ray like this.
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Narod je generalno postao depresivan ali mene vise brine ko ce ostati ovdje. Mladji klinci svi odose. U srednjim skolama vec planiraju gdje da bježe. Pricam sa likom koji ganja njemački, 23g, kaze samo on i 3 kolege ostali u Bosni iz cijelog razreda. Ostali svi otisli. Eto ode i on kao medicinar.
     
  10. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Pa to je briga sad ama bas svi koji su 8 i 9 osnovne razmislja o medicini i kofer EU.

    Ja ne znam samo odakle ovoliko auta na cesti maloprije Živ do Gracanice gužva haos a cesta odron teški.



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  11. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ma nije više ni zbog novca, odlazi i narod s dobrim primanjima najviše zbog ovog javašluka ovdje. Kad god odem u posjetu prijateljima ne mogu se naviknut da ljudi staju na pješački svima i svakome... Jednostavno je sve normalno, kulturno... Ovdje toga teško da će ikada biti.
     
    NeTRa1der likes this.
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Preksinoc oko 21,nigdje zive duse na magistrali Gr-Lukavac...kao u horor filmovima,jos magla na mjestima pa bas kao scene iz filmova.

    Po danu je ipak fluktacija vozila puno veca

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bill bi dobro da se otvori tema, a moze i ovdje, poslovi u EU, ako neko ima info o ponudi poslova, konkretno firma, grad i sl. Ne moraju to biti samo poslovi za visoku strucnu spremu.

    Isto tako bilo bi dobro za ove koji su vec vani da podjele svoja iskustva, sadasnje stanje zivota u gradovima, firme u kojoj rade itd.
     
    Eldorado and zippoo like this.
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Dobar prijedlog ali vecinom ce neko navesti stranice sa ponudom poslova a oglasi na njemackom,pa slabo sta znaci .



    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  15. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Ima li ko kakvih poslova honorarni preko racunara da se radi ?



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    Last edited: Oct 30, 2021
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Drug moj bez jezika je tesko jedino ako si u IT pa ide engleski ili da te nasi iskoristavaju.
     
    edgsi likes this.
  17. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Tako je, treba neko osnovno poznavanje Njemackog ili u firmu kod nasih ljudi dok ne naucis, a kod nasih ti je gore nego u Bosni :D
     
  18. Decerto

    Decerto Komšija

    isto ti je sa hrvatima u irskoj. Ne kontam ljude koji npr. od iz hrvatske u irsku da rade sa hrvatima,ili bosance koji odu u njemacku da rade za nekog bosanca...
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja znam par nasih koji su otisli u Njemacku radit za Bosanca i super im je, mozda i bolje nego meni koji radim za Njemca koji me i ne zna. Ali su u IT.

    Npr. taj gazda ima puno razumijevanja za nasu situaciju, jedan prijatelj je u Bosni nekoliko mjeseci u godini. Moj gazda to nikad ne bi dozvolio.

    Sent from my M2101K9G using Tapatalk
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja imam 30 dana godisnjeg i prekovremeno ide u slobodne dane ako hoces. Dodjem 15min ranije, odem 15min kasnije i eto pola sata prekovremenog. Za mjesec nakupim dan i po, a ni ne osjetim. To ti dodje haman 2 mjeseca godisnjeg. Onda imamo kolektivni godisnji za bozicne praznike, sedmica prije Nove i sedmica poslije. A radio sam i za naseg covjeka, velika firma, 800+ ljudi, i samo sam trpio dok nisam Njemacki malo savladao. Nuzno zlo za pocetak, ali samo za pocetak.
     
    Ragnarok, zippoo and kolinsb like this.