Nvidia Ampere - GeForce RTX 3x00

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jan 3, 2020.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hoces reci da je 1600 za rtx 3060 ok? Ta kartica je trebala biti 600KM da nije rudara.
     
  2. nivla

    nivla Komšija

    potraznja povecana u svakom aspektu sto se tice elektronike, cijene samo idu gore, meni trebalo za neuronske mreze, jeftino mi bilo jer ne cekam 8-10 sati da zavrsi na cpu, sto se mininga tice, nema apsolutkk nikakve isplativosti
    sto se rudara tice, ne treba za mining ryzen 5700g pa ga cekam 10 dana, jer ga niko nije imao od uvoznika na skladistu ove sedmice, a placanje ziralno
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja sve kontam neki ovdje sarkasticni. 3070TI je daleko od premium karte, RDR2 1440p:

    [​IMG]

    I to zadovoljstvo kosta 3000KM.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Sreća u nesreći je da PS4 kosta 300 KM pa se moze igrati a mi smo svakako omatorili za mrezno napucavanje,tako da i nije neki kiks.
    Kod mene grafa u kompu dobra samo da baca sliku na dva ekrana a i to kada radi,postane mlazni avion haha

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  5. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Imas u imelu za 1499km

    https://shop.imel.ba/artikal/graficka-kartica-asus-vga-tuf-rtx3060-o12g-v2/
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Uvijek po običnom narodu :D
     
    iPlay and Neo Bahamut Zero like this.
  7. Esh

    Esh HWB

    Nvidia @ CES 2022 danas pd 17 sati:

     
  8. dek

    dek Novi član

    Da ne otvaram temu bezveze, radim undervolt na 3070 Ti, dilema mi je samo koji clock speed staviti u curve editoru msi afterburnera.
    Negdje pise da se stavi makdimslni clock speed izmjeren tokom benchmarka a drugi kazu da se stavlja onaj neki prosjecni clock speed.
    Npr. kod mene max 1995 mhz ali tokom bencha clock varira pa bude 1935, 1950, 1980.....
     
  9. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ja sam sa TUF RTX 3080 podesio na 0.875mV i clock 1860MHz i evo 4 mjeseca radi stabilno sa manjom potrosnjom oko 80-100W i temperaturama manjim od 6 do 10c.

    Ovde imas nekih savjeta i pokusaj 0.875mV i 1890MHz za pocetak.Neki spominju i 0.850mV i 1890MHz underclock pa pokusaj i vidi stabilnost.

    https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/o9kouj/3070_ti_undervolt_settings/
     
    Last edited: Jan 8, 2022
    dek likes this.
  10. bhd

    bhd Veteran foruma

    sta mislite ocel spasti cjena sad kad pobanaju ove drzave sto ne daju vishe da se kopa.
    Kazahstan je zemlja u kojoj se najvishe rudari zbog pa eto najeftinije energije ? :D
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nece...samo ce se kartice premjestiti tamo gdje nije zabranjeno,po istim ili visim cijenama

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  12. bhd

    bhd Veteran foruma

    ne mislim kod nas, kod nas se sve mjeri po najskupljim cjenama jerbo smo drzava za bacit atomsku.
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa i mislim u svijetu,ne kod nas...potraznja za kriptom i rudarenjem je u porastu i samo ce promijeniti lokaciju.
    Cudi me da kod nas ovdje nije neko ozbiljnije usao u pricu i napravio rufždarske farme,obzirom da smo do sada imali jeftinu struju.


    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nije ni kod nas sigurno, jer su termoelektrane dotrajale. Struje ako zafali, bit ce problema za minere. Ili ce ih uvesti u grupu industrijskih potrosaca, gdje je struja tri puta skuplja.
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ma ne moze ih uvesti tako,kada rudaris u kuci...ali mogu ograniciti mjesecni iznos potrosnje a sve preko toga naplacivati puno vise,jer ce na taj nacin znati da nesto trosi puno vise struje od prosjeka.
    Pa bi onda mogli nahebati i oni koji veze sa kriptom nemaju a recimo griju na struju ili tako nesto

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sreca za majnere je ta da su oni koji sjede u foteljama polupismeni i jos im niko nije rekao za mining i koliko jedna farma trosi struje.
    Ali kad nadodju, donjet ce zakon preko noci.

    Nije ni uredu da npr. jedan frizerski salon placa struju tri puta skuplje od privatne kuce sa mining farmom. Sve ce to leci kad-tad.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa upravo me iz tog razloga cudi kako neko nije pokrenuo farme ovdje,mislim izvana da neko ulozi i rudari.
    Imas po svijetu bruku tih mega giga rudarskih farmi,imas negdje da se stare elektrane ponovo pokrecu samo za farme rudarenja.

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nope
     
    Last edited: Jan 8, 2022
  19. Stryker

    Stryker Komšija

    Što se tiče većih "farmi" za kriptovalute prema mojim saznanjima ima ih po Bosni i Hercegovini ali je evidentno da se ti ljudi trude to što manje eksponirati u javnosti.

    Evo npr. jedna italijanska firma je pokrenula projekat u Gradišci i sada je u pripremi žalba Unicredit banke na presudu od 256 miliona KM odštete za ono što su im napravili (tj. nisu napravili):

    https://www.capital.ba/unicredit-banka-banjaluka-se-zali-na-kriptovalutnu-presudu-od-256-miliona-km/

    Nego, što se tiče cijene, šta mislite koliko će kod nas koštati RTX 3050 s obzirom da je MSRP oko 249 USD?

    Moja pretpostavka je da će biti oko 900-1000 KM s obzirom na okolnosti a možda i preko 1000 ako se pokaže solidnom za "rudarenje". RTX 3050 Mobile ima malo jači hashrate od desktop GTX 1060 6 GB a ona (GTX 1060 6GB) se prodaje polovna za oko 700 KM. Desktop RTX 3050 bi mogla imati hashrate između GTX 1070 i RX 580 koje se prodaju polovne i po 1000 KM. Kartica bi trebala imati snagu između GTX 1070 i RTX 2060.
     
  20. EdoIb

    EdoIb Novi član

    EVGA RTX 3070 FTW3 ULTRA LHR, novo zapakovano, ako je neko zainteresovan.