Elektricna vozila

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Esh, Sep 12, 2017.

Tags:
  1. KingT

    KingT Veteran foruma

    Isto Lada
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

  3. Esh

    Esh HWB

  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Trenutni top model im trosi 22-23kwh, ovaj bi kao trebao 10, how yes no.
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa ovo je koncept, vidiš da je baterija praktično iz F1

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nebitno iz cega je baterija, bitno je koliko motori vuku struje.
     
  7. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    da ne otvaram novu temu, sta mislite o stavljanju solarnih panela na kucu (za sad ne mogu jer zivim u zgradi), kako bi mi se umanjili racuni za struju, ali da mi solar ne bude glavni izvor energije nego samo nadopuna i potpora, znaci i dalje bi bio prikopcan na mrezu, ali bi mi dolazili manji racuni za struju. tako je u teoriji, ali da li bi bilo isplatljivo to i u praksi? pitam jer najavljena poskupljenja struje od 300% su zbilja neizdrziva. i konacno, koliko bi mi dolazio manji racun za struju?
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mislim da je pitanje relevantno i zasluzuje svoju temu ili da se prebaci u adekvatnu temu.

    Ja sam dugo razmišljao o nabavci (doduše u Swe) i mogao bi dobiti po nabavnoj cijeni jer dobar kolega ima svoju firmu koja se bavi panelima i krovovima. Ali mi se ne isplati iz više razloga:
    - mala potrosnja struje
    - relativno skupa investicija
    - A+ izolirana kuća koja ne trosi i ne grije puno
    - Centralno grijanje
    - Način na koji je u Swe regulisano plaćanje / prodaja (nebi mogao "zaraditi" a ne trosim dovoljno da mi se isplati)

    Punac je stavio na stariju kuću i njemu se isplati. Iako u Swe nema toliko suncanih dana on ima svoju kalkulaciju. Kupio je i hibrida i njega puni kući na to sve, dobro mu dodje. Sad razmišlja i o bateriji da ne mora prodavati nego da sebi "špara" koliko toliko.

    Sve se svede na velicinu investicije, potrosnju i cijenu struje, suncane dane, infrastrukturu koju BiH ima za otkup/prodaju.

    Stavi sve na papir i biće ti lakše vidjeti veliku sliku.

    PS: raspitaj se i koji paneli se stavljaju te kako. Garancije, efikasnost i sl.
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Najbolje informacije bi dobio ako bi kontaktirao neku firmu koja se bavi tim,pa da ti konkretno kazu.
    U EU i vecini civilizovanog svijeta ti postavis panele na kucu,uzimas sebi koliko ti treba a visak prodajes u sistem i jos i zaradjujes ali kod nas nece da usvoje takav zakon.
    A kao sto rece donjapa,sve zavisi da li se investicija isplati...a vijek trajanja panela je mislim 25 godina

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  10. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Hvala na odgovorima!
     
  11. Almir

    Almir Komšija

    sad ne mogu da sjetim koja je godina bila ali sa jednim invest iz swe sam pokreno da to postavimo na krov firme, ovjde kod nas u bih, on je imao toliku želje, nikad nisam uspio to završiti...uložilio je neke novce ali nismo makli od papira...sumnjam da je danas nešto bolje...
     
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  14. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    uf, i to je jos punim gasom picio. ovi na motorima su mogli letiti na sve strane.
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Prije ce biti da je neko dementan drzao gas umjesto kocnice, ni prvi ni zadnji put.
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Nekidan na Alipasinom prvi put vidio onaj Hyndai ionic. A jest grdan. Prvi put da mi se auto neko uzivo ne svidi, a svidjelo prethodno dok sam ga gledao na YouTubeu.

    Zadnji dio podsjeca na onaj stari 911E
     
  17. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Petica je i meni ruzna strasno, ima ih dosta ovdje. A ova sestica, Porsche za sirotinju ne izgleda lose uopste.