Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Mujka

    Mujka Komšija

    šta mislite koliko treba para za 3 članu porodicu da se zivit ili 4+ člana
    npr mozel 4 clana porodica zivit sa 1500KM
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Trebalo bi da oboje zaradjuju po 1500 KM za neki pristojan zivot. Sve je drasticno poskupilo, pa mislim da vise ni 1500 KM nije dovoljno za 4-clanu porodicu. Moze, ali to je prezivljavanje od plate do plate. I jos u slucaju da se neko razboli, ode dobar dio plate na lijecenje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Pelikan and Haker like this.
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    To svakako. Meni je milestone u zivotu bio kad vise nije stara morala svaki mjesec pogurati sa 50-100KM :D a srecom to se potrefilo kad je otisla u penziju :D
     
    EL NINO CFC likes this.
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mislim da dosta ovisi o tome da li imate osiguran smjestaj, potreba za vozilom (1-2) i sl.

    Spominje se "pristojan" život a pristojno je subjektivno. Nekom je pristojno da zivi s roditeljima, u manjim stanovima i sl da bi izbjegao taj dodatan trosak sopstevnog stana/kuće. Nekom je pristojno da ima sopstveni smjestaj plus da ide na ljetovanje svake godine.

    Sve je to stvar navike i definicije.

    PS: ja nebi rekao da je 1500 KM x2 dovoljno za "pristojno" ako nisi naslijedio stan/kuću, vozas normalan automobil i ne uskracujes sebe ili porodicu.
     
    Qler likes this.
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ako 3000 nije dovoljno za pristojan zivot u BiH, onda saka ljudi zivi pristojno.
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nije sve ni u cifri.
    Ko je u IT-u moze remote finu platu imati i jednakim standardom zivjeti kao vani, ali dok nema malo vecu djecu.
    Neke stvari se ne mogu kupiti, dzaba i 10 hiljada mjesecno.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Osobno ne bih nikad radio remote, niti home office. Nikad. Kad je bio lockdown bilo je bas tesko tih par mjeseci.
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa za normalan život je taman, ko ima djecu i plaća kiriju opet je kucanje.
    Ja ne znam šta ljudi jedu, ja nisam baš mjerilo sli ja silu potrošim na hranu samo za sebe.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Istina da nije lako ali ko ima zasebnu radnu sobu i odredi sebi fiksno radno vrijeme moze se.
     
  10. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Mislim da to nije za svakoga taman da ima najluksuznije opremljemu radnu sobu. I dalje si izolovan od kolega/ljudi i to dugorocno moze izazvati posljedice na psihu mnogih koji su navikli biti medju ljudima. U prevodu, smanjuje produktivnost i dolazi do izazova koje treba savladati kao npr. oduprijeti se distrakcijama, steci bolje organizacione sposobnost itd.

    Ja sam od marta 2020-te u home office-u ali licno mi odgovara 3 dana office, 2 dana HO kako cu i raditi kada se ova situacija sa covidom poboljsa.
     
  11. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Ja i zena smo bez djece s tim novcem i nasim stanom zivjeli od plate do plate, ne uskracujuci se na hrani ali defintivno na svim drugim stvarima kao npr nedovoljno sredstava za ljetovanje, kupovinu masine za sudje isl. sto je dovelo do toga da radim dva posla i konacno odselim iz drzave koja samo pojedincima moze valjati.
     
    Qler and Haker like this.
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Tesko je ispod 1000 KM po osobi danas na ovoj skupoci.
    To bi sada bila neka donja granica za puko prezivljavanje ali nazalost ovaj iznos nema svako i u nasih privrednika nece nikada ni imati...zato ljudi i idu,pored ove politicke nestabilnosti i medijskog trovanja ljudi.

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  13. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Ja se samo zapitam kako vecina penzionera sa crkavicom od 380km prezivi. I sto vise razmisljas o tome samo me tuga vise i vise obuzme za te ljude. Jos je to populacija koja najredovnije placaj svoje obaveze. Pa sta im onda ostane za hranu i lijekove!? :(

    U mene otac radio 35 godina u Zeljezari Zenica i ima 380km pemziju jer je otisao u prijevremenu. Mati 25 godina u stampariji gdje je izgubila svoje fizicko i psihicko zdravlje ima 380km. 1/4 im ode samo na lijekove.
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma

    Tesko je ovdje ispod 3000 iole normalno zivit za jednu porodicu.
     
    Vedo likes this.
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    znam da nije tema, ali hajde samo ispravi ti peMzija :D u penzija :)

    A kako zivi, tako sto im djeca pomazu, kao i moje nene i dedo...
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Trenutno maminu penziju od tih 380 KM potrosimo za 7-10 dana...mama je bolesna pa se uzimaju i lijekovi i voce,povrce i svasta nesto.
    Penzionerima manje vise pomazu djeca ...oni koji nemaju nikoga,oni jedva i za hranu da imaju i to onu najnekvalitetniju.

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  17. kvaju

    kvaju Komšija

    Bez pretjerivanja ikakvog, za mladi bračni par, koji se misli kućištu, i živjeti normalno, oko 4k km je taman da normalno se živi (nemam taj novac).

    Pod normalno mislim da se ne misliš šta ćeš kupiti sutra da obučeš, i priuštiš si da možeš bar 5 dana na more otići kao čovjek. A mislim da to nije luksuz, Al eto kod nas jeste sve.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  18. Mujka

    Mujka Komšija

    možeš li ugrubo obrazložiti koliko gdje ide od tih 4000

    npr 1000KM stan
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    da ne razmisljas mozes li na more, tako 4k bi bilo ono knap... imas ratu za stan, ratu za auto, djeci odjeca, obuca, skola... tebi treba uvijek neki kurac, hrana, rezije... meni na kredite i rezije ode preko 1000KM ne racunajuci shoping karticu i rate na njoj... to je da nisam kiflu u kucu kupio...
     
  20. nivla

    nivla Komšija

    2500km svaki mjesec dam na kredit, vrtic za djecu i rezije, da zena i ja nismo u it bransi i da nemam side poslova od kojih imam dobre prihode na mjesecnom nivou, davno bih otisao odavde, daleko od toga da kukam, ali pitam se zaista kako prezive ovi koji su na minimalcu, kako nose dobre mobitele itd, nespojivo mi je, jer iako su prihodi visoki, opet razmislim dobro prije nego odem nesto iskesirati
     
    Haker likes this.