Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Mujka

    Mujka Komšija

    bilo bi lijepo da napišete i koliko vasa porodica ima članova i koji je uzrast djece
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam malog ispisao iz vrtica, debili jos poskupili u pandemiji... e jebi ga... Sad mali ide u predskolsku, a i ostaje sa sestrom koja je malo starija, pa nekako se krpimo :D
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Brat mi jucer rece da su i njemu poskupili obdaniste 30 ili 40 KM od 2022.

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    ovaj vrtic sa 280 na 340 digao... jebi ga.. a mali je sad za predskolske pa smo skontali da se ne isplati nikako...
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    šta mislite da napravimo neku anketu
    prosječnih plata za 1 porodicu
    i realnih troškova za istu
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma mi ovdje smo vecinom IT branša, nismo relevantni... evo moj brat i njegova zena su federalnim/kantonalnim instititucijama... plate su im lose... jos ona radi na mjestu sa SSS iako ima VSS...
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ma ne treba nam nikakva anketa...realna plata je od 700-1000 KM zavisno ko gdje radi a troskovi zivota su 2500-3000 KM da ne razmisljas o svakoj marki .
    Evo meni samo za grijanje,ako bi se grijao i slijedecu zimu na isti energent,treba 3000 KM da kupim plin...ljetos kupio za 1500 KM...sada bi me ista kolicina izasla oko 3000 KM.

    Znaci 3-4 plate trebas zaraditi samo za grijanje,pa skoro jednu samo za registraciju...pa za ovo ,pa za ono...to je da nemas nikakvih kredita.

    Ne znam stvarno,ovo sada sa ovim poskupljenjima i sistuacijom,ne znam na sta ce sve ovo izaci i kako zivjeti...jednostavno i da imas iznadprosjecnu platu,ne moze pokriti najosnovnije.
     
  8. kvaju

    kvaju Komšija

    1000km stan, režije zimi oko 350-400, vrtići 500, gorivo, itd, nakupi se vazda, ne govorim ja da ode vazda ta cifra ne ode, ali po meni je normalno da možeš se i počastiti nečim, uštediti nešto, uzeti neko mladje auto, itd. A ta cifra bi mi bila taman se ne mislim :D

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  9. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Zavisi od potreba, ne živi svako isto.
    Nekome je 1000 dovoljna a nekome treba 5000km.

    Dosta mi danas trošimo na luksuz, npr gotiva hoteli ljetovanje 3000km.
    Vlasic 500-1000km

    Svaki vikend da se ode malo u drugi grad 100km ode.Onda vecera van kuce i sl.

    Dosta se trpamo gdje nam nije mjesto :)

    Možda je to gore nabrojano nama normalno al kod mene npr punac u životu bio 3x puta u Neumu a planine nije vidjeo osim na Tv-u.





    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    Ajdin87 likes this.
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa sta je po tebi normalnije, to prvo ili da u zivotu odes 3x u Neum? :D
     
  11. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Pa prije 20-30 godina narod nije znao za ovaj danas luksuz kojeg mi smatramo normalnim :D

    Drugo je što mi danas vidimo kako se raja gotivi pa i mi bi se trpali u takvo kolo :)



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  12. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Nasem narodu je usadjeno da se na godisnjem ide na more. Bacis bruku para da se patis. Na stranu one koji imaju lovu za all inclusive hotele, ali Jadran i ovo sto vecina nas ide je sranje, mrcvaris se, rano ustajes da zauzmes mjesto na plazi, u apartmanu si 3x3 i sve to premasno placas. Sranje tesko.

    Za manje para je po meni bolje otici, nesto obici, posjetiti neko mjesto gdje nisam bio.

    Plate su nam prelose, pogotovo sad kad je sve poskupilo, i nastavit ce poskupljivati kako se cini.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Moj amidza nije nikada u zivotu otisao na ljetovanje...ne sto nije mogao,nego sto nije naucio_On ti je ona zatucana stara skola i nema tu napretka.Bio je dobar majstor u svom zanatu,napravio firmu koja i sada radi,sin preuzeo i nastavio ali kao covjek on nikada u zivotu nije uzivao,nit on to zna...kao dijete radio zemljoradnju i vozio kamion,kasnije porodica,pa rat i prezivljavanje.
    Njemu da kazes evo idi u najbolji hotel na svijetu,sve ti placeno,ne bi otisao,ne bi se znao ponasati tu.
    Jeste prolazio pored mora,plaza,bio profesionalni sofer ali da je nekada sa porodicom otisao na more...nije nikada.
    Djeca nisu nikada ni vijdela more,dok nisu odrasli i sami otisli

    Mnoge stvari danas jesu luksuz ali su kao i normalne...ali dobro ,na kraju krajeva svi i sa parama i sa manje para rade ono sto su naucili.
    Nije dzaba ona izreka da ne ide na more ko ima,nego ko je naucio.
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Puno stvari se danas smatar esencijalnim a uospte nisu. Vozila kao primjer.
     
  15. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Grijanje šporet i koji metar drva iz vlastite šume a danas pelet.

    Otisao je standard daleko a plate to nisu pratile.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  16. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Pretvori se ovo u istu priču kao na Klix temi: Koliko je potrebno za dobar život.

    Naravno da svako od nas ima drugačiju viziju dobrog života. Nešto što je jednoj osobi ok, drugoj je puko preživljavanje.

    Sjećam se kako jedan napisa, da je za njega dobar život da si bez problema može priuštiti što želi, bez da ikada prati kada su sniženja. Za mene totalno glup način rezonovanja, ali poštujem.

    Ako ste stava da treba tisućica KM po glavi za dobar život, onda je jako, jako mali broj porodica u BiH koje dobro žive.

    Nije život jednako skup u centru Sarajeva, u Travniku i nekom selu na periferiji. Mnogi naslijede nekretninu, ili žive zajedno s roditeljima, pa nema potrebe za stambenim. Mnogi imaji roditelje, nene i dede koji su zdravi i mogu im čuvati djecu, pa nemaju potrebe za vrtićima.

    Za nekoga je oblačenje u Waikiki butiku sasvim ok. Dok neko hoće da se nosi kao Sebija Izetbegović.

    Nekome je ljetovanje u podrumu kod babe bez klime ok. Nekome je solidan hotel u Neumu ok. Nekome je kompletan Jadran fuj, ništa bez Turske, Maldiva itd.

    Neko na posao nosi sendvič ili ostatak jučerašnjeg ručka. Neko svaki dan naručuje iz restorana klopu, pa tako potroši i do 100KM sedmično na ishranu.

    Itd....
     
    Last edited: Jan 10, 2022
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa naravno da nije ali ni potrosacka korpa se ne pravi na osnovu cijena ljetovanja na Maldivima,nego na osnovu osnovnih zivotnih potreba i usluga.
    Svako od nas mora placati rezije,svako se mora ugrijati nekako preko zime,svako mora jesti,ako ima auto ,registrovati,sipati gorivo,odrzavati auto.
    Dakle ovdje pricamo o osnovnim stvarima koje ti trebaju i koje ne mozes izbjeci da platis a luksuzi su nesto drugo...i vecina luksuze placa na rate ali i to je ok,ako moze platiti,tj.ako je solventan.

    Ja kazem da je 1000 KM malo danas po osobi i to u manjem gradu,evo kao sto je moj...samo za osnovne stvari...eto to ti je godisnji income 12000 KM pa pocni oduzimati koliko te kosta grijanje,stuja,voda,vrtic,registracija...samo oduzimaj i vidi koliko si kratak i koliko si otisao u minus samo za osnovno.
     
  18. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Znam porodice koje žive u gradu, a imaju nešto zemlje na selu ili predgrađu, pa siju i time proizvedu nevjerovatno mnogo hrane, koju onda ne moraju kupovati. Istovremeno imaju fiskulturu, ne moraju teretane i zumbe plaćati :p

    Znam porodice čiji su stanovi tako pozicionirani, da doslovice nemaju potrebe za stalnim grijanjem. Griju se stanovi iznad, ispod, lijevo i desno. A oni samo po potrebi upale grijalicu, kada hoće bebu okupati npr.

    Za čuvanje djece sam u prethodnom postu napisao.

    Malo je ljudi, koji bivaju "zaklani" u svakoj od gore navedenih stavki, već uglavnom imaju nekoliko olakšica, pa se može ;)
     
    Last edited: Jan 10, 2022
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kao da si opsivao mene i moje :D
    Ja recimo sijem i sadim sebi povrce...voce isto tako imam cijele godine a nesto se od toga i proda i namakne koja marka dodatno.
    Zimnica se napravi od toga...pa se zimi ima sta fino jesti.
    Kada bi sve kupovao,trebalo bi mi 20 KM dnevno samo za hranu i namirnice.
    Takodjer ovo vezano za grijanje "suncem" u stanu...ja sam zabacen i mene sunce ne grije ali recimo bratov stan se grije na taj opisani nacin,sa svih strana topli stanovi + sunce i ima smijesno male racune za grijanje 50-80 KM ali to je da te potrefi bas sve to :D
    Kod mene kuca,iako ima izolaciju,opet ima ogromne toplotne gubitke i samim tim guta energiju.

    Vecinom se mora vise platiti...pa evo ja sam se godinama grijao na ugalj i drva,koji su prije bili duplo jeftiniji nego sada...pa je to uz moj rad cijepanja drva i rezanja,opet izlazilo oko 900 KM
    Dakle,neke stvari se ne mogu izbjeci
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zakljucak je da je u drzavi tesko s*anje, kako financijski tako i politicki. Zbog toga je i napravljena tema. Hajde da se vratimo na temu.

    Neka neko napise kako je vani, sta ima novo, sta nema. Nesto sto moze pomoci drugima koji jos nisu otisli, a planiraju. Hoce li biti kakvih viznih olaksica ili ostaje i dalje tombola na ambasadama.

    Drug mi jucer govori da je sa znanjem njemackog B1 kojeg je polozio na Gete u Sa, u Minhenu iz prve dobio certifikat za C1.
    Ovi na Gete kod nas levati pravi, obaraju ljude i sa dobrim znanjem, samo da novac izvuku.