Predložite tastaturu

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Stihoklepac, Mar 17, 2014.

  1. DSA

    DSA Aktivista

    Sve znam. Uzeo sam je vise radi estetike, portabilnosti i kvaliteta uopste. Daleko da je lose kucanje na njoj ali kazem ljepse jw kucati na ovom jeftinom g.skill km360.
     
  2. Neraa

    Neraa Aktivista

    Pozdrav kolege, trebao bih preporuku za tastaturu. Trenutno imam razer cynosa chroma i bio sam zadovoljan ali je pocela da pise dupla slova pa bih da uzmem novu.
    Ono sto trazim je da je do ca. 60€, da tipke imaju solidnog otpora tj da nisu poput onih na laptopu. Nije mi bitno da su tihe. I po mogucnosti da je full size sa brojevima.
    Ima li neko iskustva sa Logitech g213 prodigy?
    Narucivao bih iz Njemacke.
     
  3. Esh

    Esh HWB

  4. dek

    dek Novi član

    Pozdrav,
    Planiram uzeti svoju prvu gaming mehaničku tastaturu, uzeo bi nešto high end pa ako mogu preporuke ko se baš razumije. Dileme imam oko sljedećeg
    1. Mehanička ili optička. Neku hvali ove nove optičke neko ih kudi. Npr. K100 ima i verziju sa optičkim switchevima.
    2. Žična ili bežična? Pretpostavljam da su wired generalno kvaitetnije.
    3. Veličina. Dosad sam koristio isključive full size mada se sad dvoumim između TKL i full size. Prostora na stolu imam dovoljno za full size, numpad koristim povremeno, pogotovo u RPG igrama. Ali opet ako je neko prešao na TKL, volio bih čuti iskustva.
    4. Često koristim macro keys ali vidim da ih dosta tastatura nema. Je li mogu ostale tipke ''mapirati'' da imitiraju ove macro keys pa da se prilikom kupovine ne fokusiram isključivo na tastature koje ih imaju.
    5. Što se tiče vrste switcheva, tu sam totalno neupućen. Da li neka tastatura ima isključivo jednu vrstu switcheva ili možeš birati koje želiš?
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Zna li neko od kolega sto radi u maloprodaji, moze l ise nabaviti Logitech G613 sa "našim" slogvima? Nebitni su mi čćžđš vec da su znakovi na mjestu. Lako je zapamtiti gdje su nasa slova.

    Evo trazim duze vrijeme ali bez uspjeha a ne lijepi mi se 20 stikera.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Meni nikad nije bilo jasno to oko "naših" i "stranih" tastatura, jer meni je svejedno na kakvoj kucam. Šta je tu problem, mali enter, Ž ili nešto drugo?
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Nema nista na njihovom sajtu za layout osim sto je US po defaultu.

    hurmash1ca
    Ocito koristis samo jednu vrstu, simboli nisu na istom mjestu.

    [​IMG]
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Meni je kuci na G510s njemacki layout, naviko sam, al samo zato sto ne kucam puno, uglavnom je gaming. Od 18 pomocnih tipki, ove G1-G18, ni jednu ne koristim. :D
    Na poslu, na laptopu su nasa slova i dosta je lakse kada treba sastaviti dopis ili mail.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Naravno da su "simboli" na drugom mjestu, tj. pravom mjestu :) Ko radi u IT i ne koristi US layout, nije svjestan sta propusta :) Koristim oba layouta uporedo sigurno 15+ godina, ali za bilo kakvo kucanje koje ima dosta specijalnih karaktera je US mnogo prirodniji. Na naš layout se switcham samo kad kucam tekst sa čćšžđ ili sjedem za tuđi računar, ali navikne se mozak na oba.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Bilo bi dobro da mogu simboli biti US plus nasa slova, ali ne moze. Nije do mene.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Sitgla njemacka varijanta, simboli su na istom mjestu kao na našim. :D

    [​IMG]
     
    hurmash1ca and Vedo like this.
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    Je li moguce da nema nigdje kod nas ova mehanicka tastatura sa velikim enterom? Gledam citav Pik nisam nasao ni jednu... ne mora biti nas layout, i onako se samo saltam sa naseg, na US na macbook nas svakako ne znam gdje udaram :) ali mi ovaj mali enter nikako ne odgovara...
     
    nenji_avero likes this.
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    A zasto bas ta :D
    Ja imam whiteshark commandos us layout s "debelim" enterom i imam G510 s DE layoutom takodjer ista enter tipka i isto mi kucaju i jedna i druga, naravno mehanicka ima bolji typing feel, ali logitechova ima prakticne precice npr wheel za volume up i down :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Jedino ako nađeš neku MS mehaničku tastaturu. One su imale veliki enter.

    [​IMG]
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma imam ja hyperx FPS rgb. Al pravo je slabo koristim, skoro nikako jer su mi ovi Khali switches preosjetljiva I Malo me nervira, a pored toga još mali je enter...

    Kontam da uzmem nešto što ću koristiti više, jer opet K780 je odlična za kucanje ali kad igram npr forzu ne mogu na njoj jer su arrow keys male :) Tako da imam dvije odlične tastature ali ne rade mi posao
     
  17. iPlay

    iPlay Komšija

    Ja koristim MX Keys i MX Master 3S za rad, a za gaming G915 TKL i G502 X Plus.

    Sve mogu preporučiti.
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Master 3s mi je kući a za posla koristim 2s. G915 mi je van budžeta
     
  19. Decerto

    Decerto Komšija

  20. p4ja

    p4ja Komšija