Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    To se na žalost može desiti bilo kojoj domaćoj firmi koja se oslanja na distributere iz susjednih nam država.
    Zavlače domaće firme da bi izgubile kredibilitet pa onda putem svojih švercera prodaju robu sa svog tržišta i prikazuju promet kao svoj.
    Ko nije radio IT prodaju za domaće firme ne zna sa čim se sve bore.
    Ne treba čuditi da su Plus, UE i Genelec davno odlučili da sami uvoze. Pa kakva god da je roba ali njihova je.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Ma nemas tu sta uzimati za zlo. Zavisi o kakvoj se robi radi, ali vec duze vrijeme niko ne garantuje rokove isporuke. Pa nama HP kaze 6-9 mjeseci rok isporuke, a tebi da jedan Imtec garantuje da nesto nabavi za mjesec. Naravno, ako su obećali nesto trebali su ispostovati, samo mi nije jasno da iko na ovakvom vremenu nesto garantuje. Sigurno je i njih neko drugi zavukao. Tuzbu mozes radit jedino ako si imao ugovor za isporuku robe za X dana sa penalima za kasnjenje i da mozes dokazati da si kasnjenjem izgubio novac. U tvom slucaju vjerovatno to nemas nijedno, a i dobio si pare nazad.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

  4. dek

    dek Novi član

    Zna li ko za stranicu koja dostavlja u BiH a na kojoj se mogu naručiti mehaničke tastature poput Keychron, GMMK Pro i sl.?
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moze li preporuka za neki dobar i brz usb/c s jedne strane a usb/a s druge strane. Kupio sam neki kingston od 32gb al nije neka sreca. Sporo pise ko da je na usb 2 spojen a cita prilicno ok. A pored sporoce prilicno se i zagrije. Uglavnom koristim usb/c stranu kad pišem.
     
  6. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

  8. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  9. RED DEVILS

    RED DEVILS Aktivista

    Gdje uzeti NVIDIA Shield TV Pro kod nas u BiH
    Buđet mi je 500 KM
    Druga opcija je Apple TV 4K 2021 i njega bi mogao uzeti u Mekline
    Uzeo bih preko Pesota ali mi prelazi 300 KM u tom slučaju bi me carina oderala pa bi me isto koštalo ako ne i vise od 500 KM


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. dek

    dek Novi član

    Pozdrav,
    Neko ko je plaćao carinu...ako može pojašnjenje jer mi ništa nije jasno.

    Kupljena tastatura preko jedne stranice iz Engleske. Cijena 140,83 GBP, shipping TNT express 34,53 GBP, ukupno 175,36 GBP. (oko 413 KM)

    E sad od neke firme (valjda špedicija) dolazi predračun za carinu i stavke su:
    - TNT špediterske usluge -uvoz 51,50 KM
    -TNT carina i pdv 103,61
    -TNT administrativne takse 20 KM

    Ukupno 175,11 KM.

    Ajde, kontam ovo administrativne takse. Špediterske usluge, to je valjda prevoz od granice do carinskog terminala šta li??
    Ali carinu nikako.

    Carina sa PDV-om iznosi 103,61 KM a carinska stopa za tastaturu je 5 %. Tastatura je bila oko 330 KM, sa shippingom 413 KM. Meni to ništa nije jasno kako dođoše do iznosa od 103 KM.
    Pitao sam, dobio sam samo kratak odgovor da je to iznos carine sa pdv-om
     
  11. zemomak

    zemomak Aktivista

    Da carinska stopa 5% na vrijednost artikla sa dostavom plus na zbir toga još 17% PDV...špediterske usluge su da se ti lično ne bi zajebavo sa papirologijom carinskom...druze tako ti je kako ti je, mora se platiti ako vec uvoziš nešto vrijednosti veće od 300 KM

    Sent from my Mi 11 using Tapatalk
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Druze hvala za preporuku.Narucio sam stick prije par dana i evo jutros ga postar donese. Znaci stick je bolid F1 :D

    Nego kad smo vec kod sticka,korstima ga na macbook-u.Kako da ga formatiram? Vidim da exFAT prima fajlove vece od 4 gb a da je formatiranje na macbook-u u NTFS pegla ziva.Ima li neke koristi od NTFS ili da ga ostavim na exFAT?
     
    Picoooka likes this.
  13. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Kod mene je TRANSCEND 128GB JF910 i od prvog dana je na exFAT formatu na Win 10 Pro,a za macbook stvarno ne bih znao.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Uzivaj jer stick je stvarno vrh osim onog problemcica koji sam ti spominjao i koji meni apsolutno nista ne znaci.
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Je li neko imao sljedeci problem sa Western Unionom? Poslao pare u Bosnu, online uplacene preko WU stranice 6. marta, 9. Marta potvrdjene da su primljene a WU dalje proslijedio na bosanski IBAN i tu stoji status isti do dana danasnjeg. Obicno nakon 5-6 dana pare legnu na bosanski racun i dosad sam koristio mnogo puta nikad nije bilo problema.

    [​IMG]

    Zvao maloprije WU samo automatski odgovori bla bla kao poslane pare i da cekam, ne znam mogu li povuci pare, ima ko kakvu ideju o cemu se radi? Racun je u Unicredit banci. Koristim profil za uplatu koji uvijek koristim pa mislim da su sanse da sam nesto fulio oko ibana minimalne jbt jel moguce da smo tolika rupa sa bankarskim sistemom?
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    WU bi trebalo da je instant...
    Meni buraz poslao juce ujutro, 20 minuta poslije ja podigao.
     
  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Nema neke veze, ali jučer u TZ vidim šalter njihov, piše nemamo sredstava za isplatu :D
     
  17. nFare

    nFare Komšija

    Zna li iko živ ima li u Bosni i Hercegovini a i u Brčkom kupiti tzv. Stolnu mašinu za suđe? da tražim robota koji pere, pa nema, ok.
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ja formatiram u FAT32 preko diskutil komande u terminalu

    sudo diskutil eraseDisk FAT32 NAME MBRFormat /dev/disk1

    https://superuser.com/questions/527...sd-card-to-fat32-preferably-with-disk-utility

    P.S. prvo saznaj gdje ti je mountan stick pod Disk Utility ili opet koristi diskutil list
    Pogledaj na gornjem linku kako ces ga naci, jako je jednostavno

    Ako mora biti NTFS, opcije su ti: NTFS-3g, Tuxera, FUSE

    https://apple.stackexchange.com/questions/101817/how-to-format-a-disk-to-ntfs-using-mac-os-x

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Jul 27, 2022
    dino73n likes this.
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kupila je moja prijateljica nedavno pa ću je pitati.
     
    nFare likes this.
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    nFare likes this.