Preporuka Graficka karta .

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by SoloUltra, Nov 26, 2016.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Www.geizhals.de
     
    ljiljan and aNaToMiC ! like this.
  2. Vedad

    Vedad Novi član

    Preko pika , gtx 1050ti zotac oko 350km NOVA.
     
  3. parachuted9

    parachuted9 Novi član

    Imam pitanje za stručnjake za grafičke kartice :) trenutno imam:

    QuadCore Intel Core i5-6400, 3200 MHz (32 x 100)
    ASRock H110M-HDS (1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR4 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
    8BG Kingston MB (DDR4-2133 DDR4 SDRAM)
    Intel(R) HD Graphics 530 (1 GB)

    htio bi kupiti neku grafičku koja ce biti dovoljno dobra za recimo PUBG ( u reqirements za minimum pise NVIDIA GeForce GTX 960 2GB / AMD Radeon R7 370 2GB a za recomended pise NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB / AMD Radeon RX 580 4GB). Koliko se meni isplati kupiti graficku kao recimo ASUS NVIDIA GeForce R7250-2GD5 (https://www.idealno.ba/Proizvod/262471). Ili za te novce to i nije beko veliko poboljsanje s obzirom sto sad imam? Htio bi uzeto nesto do maksimalno 250KM. Hvala unaprijed.
     
  4. Tensai

    Tensai Komšija


    ta ti nije puno bolja od te integrisane grafike. Ako si tanak sa lovom ganjaj jednu od tih preporučenih, ja sam vidjao GTX 960 ispod 200KM, isto tako i r9 370 je bilo u tom rangu.

    https://www.olx.ba/artikal/30867844/amd-xfx-hd-7950-3gb-ddr5/
    ja bi ovo uzeo. Također elvirbej jer provjeren lik , super momak i član je foruma, ne mozes pogrijesit. Jos ako ti spusti na 200KM pun pogodak.
     
    Last edited: Sep 3, 2018
  5. parachuted9

    parachuted9 Novi član

    Znaci smatras da se nikako ne isplati kupovati novu, nego polovnu? Nisam nikad kupovao polovne dijelove za komp pa me malo strah...
     
  6. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Za te pare novu da uzmes, neces se naigrati, posebno PUBG-a. Ja sa svojom GTX 970 znam imati problema, na vecim mjestima padne ponekad fps na 30-40.
     
  7. Tensai

    Tensai Komšija

    ma nema sanse, nabolje sto mozes uzet za te pare je RX 560 a i ona je preko tog budjeta a sporija je od HD 7950 nekih 15-20%.
     
  8. parachuted9

    parachuted9 Novi član

    Nista, hvala na savjetima, razmislit cu da li su jos onda skupljati pa uzeti novu neku bolju ili cu ici na polovnu...
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Treba mi preporuka za neku jeftiniju grafičku za moj i7 2600K setap.

    Stara kartica se pokvarila, sada sam na iGPU od ovog 2600K.

    Po meni, poželjno je da ima više ili bolje memorije, ali eto nisam upratio ništa proteklih godina tako da sada ništa ne znam o tome šta je bolje, a šta ne.

    Hvala
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zavisi od budzeta, sta znaci jeftinije? Za 350KM imas GTX 1060, oko 700KM je RTX 2060 ili nova RTX 3050.
     
  11. chenta

    chenta Aktivista

    Prodavacu ja gtx 1060 uskoro pa ako te zanima :)
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    U pravu si. Ja kada sam kupovao GPU cijene su bile do 1000 KM. Tek nekad poslije su došle neke serije od 1200-1500 KM, tako da je srednji rang bio od 300-650KM. Zaista je tada bilo kupiti novih extra grafičikh kartica. Ispada da je sada neki low entry 350KM, a ovaj srednji od 650-1000, da li mi to pokušavaš reći ?

    Ne znam kakva je ta 1060 i koliko je para, neki orjentir da imam?
    Možda je ona malo više od onoga što meni zaista treba.
     
  13. chenta

    chenta Aktivista

    Poslacu ti na pp
     
  14. BodySnatcher

    BodySnatcher Aktivista

    pozdrav. konfiguracija iz potpisa.
    da li se isplati mijenjati moju trenutnu asus hd 7790 1gb?
    htio sam umjesto nje ubaciti rx 570 4gb, za 150 km.
    mislim, ima li smisla,jer je konf prilično stara, pa da ne bacam pare.
    može i preporuka za grafičku koja bi bila najbolji par.
    imam i sata ssd, koji već par mjeseci čuči u ladici,mrzi me instalisati.
    ponekad odigram wot, uglavnom bi koristio sinu za igranje.

    hvala.
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Uh, to je prilicno staro.
    Sad da ce raditi, hoce ako mislis dobiti sliku i pokrenuti graficki manje zahtjevne igre, ali novije igre od par godina unazad zahtjevaju i vise CPU jezgri, tako da 4 cores 8 threads je neki minimum, a barem bi ti trebalo nesto sa 6 core za neke novije naslove, iako nece ni to moci sve pokrenuti, jer imas sad igre u 4K rezoluciji i jos mnogih faktora zbog kojih neces moci ni na minimalnim postavkama da ih pokrenes kao ni ja (pogledaj moju konfu iz potpisa).
    Vjerujem da bi mozda dosta vise izvukao sa Z97 + i7-4790k, koja je isto starija konfiguracija, ali puno bolji setup od tog iz potpisa.
    Dok ti se ko drugi ne javi ja bih tu upgrade slijedece komponente (i to bi bio neki minimum da ovaj upgrade ima imalo smisla):
    1. Dodati SSD kao sistemski disk, a 1TB kao storage za igre i ostalo, HDD je spor ko puz u odnosu i na najjeftiniji Kingston SSD koji mozes kupiti za recimo 75 KM u PC Oner, 480 GB
    2. RAM dodati jos 4 GB, mada moze 12 GB biti dovoljno, Windows hoce to pojesti zacas.
    3. Napojna 400W bi bila "knap", tako da bi bio na "granici", ok to bi bilo u max loadu sve oko 300W, no imaj u vidu ako ti je napojna stara 10 godina da bi je veci load mogao dokrajciti i to bi povuklo jos neke komponente, uzmi neku napojnu sa barem Bronze 80+ i sa 550W, mada bolje mozda odmah na 600W ako mislis nadogradjivati nekad u buducnosti, npr. https://olx.ba/artikal/48158240/riotoro-onyx-550w-fc-80-bronze
    Ako ces ici po prioritetima (najveci do najmanji) islo bi 3-2-1 :D
    Takodjer, mozda radije uzeti onda RX580, razlika u cijeni nije prevelika, s tim da tu jos vise preporucujem upgrade napojne.

    CPU usporedbe
    Usporedba sa i7-4790k: https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-750-vs-Intel-Core-i7-4790K/2773vs2384
    Usporedba sa i5-12600k: https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-750-vs-Intel-Core-i5-12600K/2773vs4120
    GPU usporedbe
    Usporedba sa HD7790: https://gpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-RX-570-vs-AMD-HD-7790/3924vsm8622
    Usporedba sa R9 290 (koja je kod mene, po speed ranku je neznatno ispred RX 570): https://gpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-RX-570-vs-AMD-R9-290/3924vs2171
     
    Last edited: Apr 5, 2023
  16. BodySnatcher

    BodySnatcher Aktivista

    @Reznor
    hvala ti. gledao sam ova poredjenja, tu mi je sve jasno. zaboravio sam napisati da bi se igralo na 1920x1080, uglavnom neki stariji naslovi.
    malcu je 9 godina, navalio da kupim PS, sva raja ima, a već na kompu imam par relija i starijih cod, malac zadovoljan, pa kontam proći jeftinije
    kupovinom gpu.
    i zbog wot kojeg ja igram, da potjeram na max : )

    pozdrav.
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ne isplati se...jer su i ostale komponente slabe i morao bi ih mijenjati.
    A ako ces vise stvari morati mijenjati i ulagati vise novca,za isto para mozes kupiti i nesto puno novije i bolje i na to ubaciti neku sposobniju graficku,koja ce trajati duze i moci pokretati i novije igre.
    Uz graficku obavezno moras mijenjati i napojnu .
    Bolja ti je opcija vidi na olx novije nesto u kompletu ili prati ovdje malo oglase,svako malo neko od forumasa prodaje dobar hardware,koji je barem sigurnije za kupiti nego od nekog skroz nepoznatog.
    I cijena grafickih kartica opada,pa se sada moze kupiti dobra puno puno jeftinije nego prije samo jednu godinu.

    Ili ako si bas ogranicen budzetom ili neces da ulazes vise...mozes ti i samo graficku nadograditi,biti ce i to nadogradnja u odnosu na postojecu ali nista posebno ni dugorocno.
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Definitivno WoT i slicne igre mogu se pogurati, ali kazem bilo sta zahtjevnije ce zahtjevati smanjivanje detalja, evo na R9 290 mogu igrati GTA4 na toj rezoluciji, ali moram smanjiti detalje na medium ili cak low, graficka ode odmah na 84C, ali dobro ova graficka je starija od RX570, a i jedan fan joj ne radi, cekam novi set da dodje :D
    Vjerujem da se ove RX570 manje griju, jer su R9ke poznate po visokim temperaturama.
    Sto se PS tice, evo imamo u ofisu PS5, i ne gledam ga uopste, mada sto se ekskluziva tice tu nema price da je za to najbolji, samo one i kostaju.
    Zato mislim da je Xbox One S ili Series S bolji deal sa GamePass, mada mi se cini da postaje ko Netflix, sve manje zanimljivih novih igara za rentanje, one bolje se i dalje moraju kupiti. Tako da konzolu vise i ne palim skoro nikako, kolegica ima PS4, kod nje isti slucaj, vrijeme provodi samo na PC, a ima bolju konfu od mene, tako da ako planiras u nesto ulagati mislim da je bolje u PC.
    Epic Games, GOG cesto daju igre besplatno ili dosta snizeno, dobih igara u vrijednosti preko 100 KM preko praznika, a naravno imaju i narodne metode :D


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bolje ici na GTX 1060 3GB/6GB nego na RX 570.

    Gledaj ako mozes da predjes na AMD Ryzen 5 5600G. Graficka u njemu je dovoljno dobra za manje zahtjevne igre. Sestrin malac na tom procesoru cak igra Forza Horizon 5 na 1080p. Jeste sve na low i 30fps, ali je zadovoljan. Uvijek se kasnije moze dodati bolja graficka.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Napajanje mu je kriticno i mora to promijeniti qko hoce jacu graficku koja trazi vise od 6pin dodatnog napajanja.

    Isti slucaj je i kod mene...konfa moze gurati uz jaci graficku ali uz graficku trebam i novu napjnu a to vec ulazi u teritorij gdje mogu uz jos doplate uzeti puno bolji i noviji PC,tako da mi se ne isplati ulagati u ovo vise.
    Sluzi mi malo za posao,surf i multimediju,da pustim film na tv sa njega .