Nvidia Ampere - GeForce RTX 3x00

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jan 3, 2020.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ustvari bio je zut, zelenkaste boje, povremeno :D
     
    NaLe! likes this.
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ni ja je ne bih da je dzaba :D
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nego sta, trebam bit sretan da je 1200 eur? Da je 3060 600 eur? 3070Ti 900?




    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. bojler

    bojler Aktivista

    Pa dobro ljudi hajde nisam sad presretan što je 1200€ nego sam presretan da je sa 2000€ u mjesec dana pala na 1200€ što je dobar pokazatelj da cijena dobro dobro pada.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije ona ni bila 2000 prije mjesec nego 1300.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. bojler

    bojler Aktivista

    [​IMG]
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nista to, bile su cesto akcije po 1300.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    bojler likes this.
  8. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Cjene 3080 lagano 800-1100€.
    Nakon 2-3 g ide na normalizaciju :D
     
    bojler likes this.
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jos je to daleko od “realnih” cijena. Tek ponekad vidim 3080 ispod milje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. bojler

    bojler Aktivista

    Tražim da kupim rtx 3080, gdje ima najbolje kod nas?
     
  12. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Pitaj u Imelu i Cpu Infotech jer ne vjerujem da ces igdje drugo jeftinije naci novu sa lokalnom garancijom.

    U Cpu Infotech sam i ja kupio TUF 3080,a trenutno ja mislim da imaju zvanicno dva modela :

    Gigabyte RTX 3080 Gaming OC 10GB i Aorus RTX 3080 Master 12GB

    Najbolje je dogovoriti se s njima preko facebooka jer tako daju najbolje popuste,a i ja sam se tako dogovorio s njima.
     
    bojler likes this.
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Niko ne spominje da je Evga napustila Nvidiu i trziste grafickih. Izgleda da su problemi dugogodisnji.
    Nvidia pravi dobre cipove ali im treba dobar reset u rukovodstvu. Jensen mi ide na zivce malo je reci.

     
  14. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Poklapa se sa krajem ETH PoW mininga.

    Mislim da im se gadi vraćati na stare uske marže.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma bice marze i dalje visoke. Napucace Nvidia cijenu u nebesa. RTX4080 ima da kosta 800 EUR, ako ne i vise.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. igor.g

    igor.g Komšija

    4080 12gb ako je leak tačan će ustvari biti prepakovana 4070(Ti) grafa sa RTX 3080 cijenom, time efektivno dižu cijenu serije 4 za 100-200eur. 16gb verzija je pravi nasljednik, najvjerovatnije 900eur MSRP. Sutra je reveal pa ćemo da vidimo šta mute.
     
    bojler likes this.
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sto se tice marzi, realnost je ta da najveci dio kolaca zapravo uzima Nvidia. Aib partneri imaju jako mali profit od kartica. Evga ima vecu zaradu na napojnim nego na grafickim, samo sto kolicinski prodaju daleko vise gpu.

    Svaki put kada treba da izbace novu seriju aib partneri ne znaju po kojoj cijeni ce se prodavati. Onaj dan kad izadje review za kartice, taj dan i aib partneri dobiju od Nvidie MSRP. Za firme kao sto su Evga, Asus, MSI, Gigabyte itd koji moraju da organizuju posao proizvodnje, isporuku, reklame itd to je nocna mora.

    Druga stvar je sto je i sama Nvidia krenula sa prodajom kartica i tako uskratili konkurentnost aib partnerima. Npr. na Bestbuy Nvidia RTX 3090 founders edition je 300$ jeftinija od Evga modela, sto je i logicno jer nemaju troskove kao Evga.

    Trece sto su im ogranicili sam dizajn grafickih. Ako se sjecas prije kartica sa dva pcb-a, vise rama, vecim klokovima itd. Sve to im je Nvidia zabranila da rade, moraju strikno plesat kako Jensen svira ili nema poslovanja sa njima.
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    interesantna je odluka da se skroz povuku sa gpu trzista. kad sam cuo vijest pomislio sam da prelaze kod amd.a ili cak intela.
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Vjerovatno i hoce nekada kasnije, trenutno ne jer su vezani za Nvidiu od samog pocetka, prakticno 20 godina.

    Ne vidim nacin da opstanu kao firma samo od prodaje napojnih i periferije. Jedino da otpuste 70% radnika. Covjek bi pomislio da imaju hiljade uposlenika, a zapravo ih je svega oko 280.

    Steta zaista, imaju najbolji support od svih.
     
  20. p4ja

    p4ja Komšija

    kad je predstavlajnje ovih novih? jel danas to?