Kupovina klima uredjaja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by russ-co, May 27, 2008.

  1. dams82

    dams82 Komšija

    Da po priključku,isplatilo bi se uvest još jedan priključak pa trošit na oba do po 500,vratilo bi se s vremenom...ja npr imam dva sprata,dva brojila,a jedno brojilo je interno,a drugo se čita i na njemu je komplet potrošnja...
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kod tebe je mnogo jača. Meni klima pokazuje 24c ali ona je u vrhu prostorije, termometar na visini od pola metra pokazuje od 21 do 22.
    Meni svakako pretoplo, ali kada je stavim na 22 primijetio sam da se češće gasi pa spadne na 20 pa pali, to me nervira pa stavim 24 i radi non stop.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    I ovo potrosnja ako bude kako su rekli, placas do 500kWh "jeftino" i onda sto potrosis preko 500 po skupljoj... opet, hajmo reci nije bas cista deracina...
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zajebancija uvoditi jos jedan prikljucak kad ne znas kakve ce gluposti izmisliti u buducnosti.
     
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ista stvar je kod nas za vodu, ali to su neke mizerne razlike individualno. Bit će pretpostavljam tako i za struju, možda 10-15 KM skuplje (a možda i 30, 40, 50, mogu sad za sad samo nagađati), što individualno nikog neće puno zaboljeti, ali njima će donijeti solidan džeparac ili dobru dodatnu zaradu ako se odluče značajno povećati jediničnu cijenu.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nemojte se nadati da ce preko ovih 500 kW biti niska cijena...racunajte da ce biti kao cijena koju dobiju od izvoza,ako znamo nasu mafiju i bagru koja upravlja resursima.
    Jer oni vise vole tu struju prodati vani po enormnim trenutnim cijenama,nego pustiti da se pola drzave grije na struju i njima smanji dobit.
    Ove velike drzavne firme su zlatne koke za mnoge i nece ih se tek tako odreci.

    Ja racunam da ce minimalno cijena od 500-1000kW biti 100% skuplja od cijene do 500 kW a preko 1000 KW vjerovatno kao cijena kW u EU,tj. na berzi.
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Meni je 500 dosta, crnjak će biti ako ograniče na 300 što nekako mislim da će biti

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vjerujem da ce postojati neke kategorije. Na dosta mjesta zivi vise porodica na jednom brojilu a s druge strane dosta samaca zivi na jednom brojilu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kao u svemu, nasi mafijasi u vlasti koriste situaciju u svijetu kao izgovor da dignu cijene.
    Sto se struje tice, tu smo potpuno neovisni tako da je ovo cista otimacina.
    Odrat ce nas, to je sigurno, samo pitanje koliko.
     
    Qler likes this.
  10. selvin

    selvin Moderator

    Meni nije jasno koliko clanova i uredjaja trosi tih vasih 600kWh+?
     
  11. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Grijanje na el. kotao lako to potroši. Ako je još zgrada neutpoljena...
     
  12. Tyger

    Tyger Aktivista

    Kod mene (Mostar)
    2 klime (inverter)+grijalica u kupatilu
    nova stolarija ali zgrada bez izolacije
    3 člana 591 kWh
    potrošnja u periodu 13.1.-13.2. ali se kuha i sve ostalo ide na struju.
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    masina za ves 10-12 pranja sedmicno
    masina za susenje 10-12 susenja
    dodaj kuhanje, dodaj 2 tva, svjetlo
    vrlo lako blizu 450kwh, ukljucis grijanje i eto ga
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Svaki dan minimum jednom radi masina za sudje, za pranje i za susenje vesa. Znaci svaka od njih minimum jednom dnevno radi. Kuha se na struju, Topla voda je na plin. Dobro se pazi i programiraju se masine da uvijek rade po jeftinoj struji. Dvije klime (koje se uglavnom koriste sad za grijanje, malo ljeti za hladjenje) i ostali potrosaci, televizije, racunar, sva rasvjeta je LED... nova stolarija, tek postavljena i 10cm fasada na zgradi.

    I potrosi se preko 500kWh... bez klima prakticno..

    https://prnt.sc/A8ngQyen1pMU
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa tebi te masine pojedu 60% struje.
    Ja masinu za sudje ne koristim,stoji tako ugradjena godinama i ne kontam cemu je koristiti uopste za saprati sudje.
    Kod mene se sudje odmah pere i nikada se ne gomila i opet uzmem iz susila isti tanjir ili sta vec treba.
    A da ne znam sta kuhas,nemas vise od 2 serpe,par posuda,tavu i 2-3 tanjira,koji su keramicki i treba 10 sekundi da se saperu.
    Imam cesmu sa vrucom vodom i odmah poslije jela operem tih par tanjira i kasiku,noz i to je to.
    Kod mene najvise struje potrose dvije skrinje (zamrzivac) i frizider,jer oni rade uvijek i cijelu godinu.
    A sada kako je mati penzioner ,vlada subvencionira racune za 5 mjeseci po 20 KM...tako da sada sa tom subvencijom dodje ispod 30 KM racun.
    A inace zimi dolazi oko 70KM a dvoje nas u kuci i ne razbacujemo se,ne kuha se na struju,preko zime bojler ide na grijanje itd.
    I opet potrosnja u kw bude 200-250 kw
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Sto ljudi sto različitih navika. Nije isto ko ima djecu i ko je sam kao ja. Ja koristim jednu viljušku, jedan tanjir i jednu tanjir. Mada ni meni jasno šta koji đavo toliko Peter i sušite :D

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    EL NINO CFC likes this.
  17. nivla

    nivla Komšija

    kad nije bilo djece dosta manje su se koristile masine, eto za sudje sam zaboravio sad se mora svaki dan ukljuciti, prije djece moglo je u 2-3 dana, ne sapire se samo suđe zna nekad hrana i zagorit u tepsiji, šerpi,tavi
    dok sam zivio u kući ložilo se i nije se dogrijavalo ali je bojler bio stalno uklučen i na srednjoj tarifi bilo 780-900kwh
    ko živi sam druga je priča
    i ja se grijem i kupam na plin
    dvotarifno brojilo, na potrosenih 500kwh bude 150-170 skupe ostalo jeftine
    klimu ljeti koristim za hladjenje, suma koju potrosi za tu namjenu je smiješna
    kad je godišnji dođe nam u sred ljeta 300kwh

    djecu presvucemo 2-3 puta dnevno, dvojica dječaka, blizanci 3,5 godine, prljaju ko ludi, idu u vrtić ne možeš ih prljave i nepresvučene poslati, dakle računaj samo njima gaća i potkošulja sedmično treba po 14 komada, u vrtiću moraju imati 3 rezervne presvlake spakovane, to je znači pored ovih po 14 još dodatnih 6 gaća i 6 potkošulja, da ne govorim o majicama, trenerkama, čarapama, jaknama
    dodaj da mi odrasli neke stvari možemo nositi i više puta ali pravilo je ako sam danas bio u nekom džemperu,majici, košulji da to dok se ne opere neću ponovo nositi na posao, znači nakupi se toga brzo,
    onda svaki dan tuširanje/kupanje možeš peškir promijeniti nakon 2 dana,neću se heftu jednim brisati
     
    Last edited: Nov 24, 2022
  18. dams82

    dams82 Komšija

    Ti živiš sam sa majkom i može tako,ali da imaš dva tinejdžera u kući vidio bi da veš mašina i sušilica rade svaki dan minimalno jednom.Kod mene i supruga(zbog posla) provede pola dana u kuhinji,rerna stalno radi,mašina za suđe po dva puta zna dnevno odraditi. Dva frižidera,jedan sa komorom za duboko zamrzavanje. Bojler uvijek upaljen. Ja sam bar (osim inverter klime) kupio mašinu za veš i za sušenje veša što manje struje troše A++. Svaki dan se unese neki novi potrošač struje u kuću,ne treba poskupljenje da bi račun išao gore...
    Evo potrošnje za dva sprata,dva domaćinstva na jednom brojilu zadnjih godinu dana
    https://prnt.sc/BNXNo2yo4siw
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nemoj ti racunati kod sebe,to je ekstrem i mogu reci koristenje u poslovne svrhe.
    Ali normalno u kuci ono,masina za sudje se pali svski dan jedino ako ti je mrsko iza sebe saprati par tanjira.
    Drugo,masine te ne mogu oprati zagorilo i zapeknuto pa opet moras rucno to srediti.
    Masina za ves je nesto drugo ali opet mi je pretjerano da svaki dan peres 7-8 kg vesa ali ne kazem da se ne moze i tako,ako racunas da si navukao majicu na sebe,otisao do piljare i onda je skidas i bacas u korpu,kao prljava je .
    Prljali smo i mi u kuci puno vise prije,svi radili,bili mladji,brat teretana i izlazilo se haman svaku noc pa imas odjecu za posla,pa za izlaska i tako x3 ali opet se pralo svaka 2-3 dana max .
     
  20. nivla

    nivla Komšija

    ma teško je to tebi razumjeti, ali nakupi se toga jako brzo, ne vagam veš zaista ali bude puna mašina
    što se klime tiče imam lg PC12SQ WI-FI i za hladjenje smo zadovoljni kako obavlja posao