Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Radije pricekaj.

    Ja ranije pisao kako sam imao 5GHz CPU i 6000 CL40 memoriju, e pa to je bilo sa prvim (!) biosom jer je taj dosao sa maticnom.

    Uradim update na zadnji bios, ni govora o ovim taktovima memorije. CPU moze al memorija ni blizu. Nesto su opako usrali. I mnogo je nestabilnija ploca nego sa prvim biosom. Asuse, Asuse...

    Da ne spominjem kako sad ploca automatski mijenja latencije cim dirnes takt memorije. Prije to nije bio slucaj. Ne mogu vjerovat koliko su unistili plocu. Cekam iduci bios da probam.
     
    dmr likes this.
  2. p4ja

    p4ja Komšija

    Koja je kod tebe ploca stivi?
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    ROG Strix B660-F. Dobra ploca, cudim me od Asusa da tako fula sa biosom.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima dosta toga promijenjeno u biosu, nove opcije itd. Jbg skocio sam sa prve na zadnju verziju. :) Imam sad malo bolju ideju kako se ponasa na zadnjem biosu.

    Ploca je bez obzira na to vrh.
     
  5. Loki

    Loki Komšija

    Malkice sam ispao iz fazona pa evo da pitam...
    Mislio sam kupiti nove komponente a iz stare konfe ostaviti kuciste, napojnu, diskove i graficku dok ne kupim novu graficku za mozda nekih pola godine... E sad ne znam ima li smisla da ovo sve sada kupujem a graficku kasnije, ili da jednostavno sacekam jos pa sve da zamijenim.
    Komponente koje ce ostati: Meshify C, EVGA 850 BQ 80+ bronze, ASUS GTX 1070

    Mislim uzeti ovo:
    CPU: Intel Core i5-13600KF 3.5 GHz 14-Core Processor
    CPU Cooler: ARCTIC Liquid Freezer II 280 A-RGB 68.9 CFM Liquid CPU Cooler
    Motherboard: ASRock Z790 PG LIGHTNING ATX LGA1700 Motherboard
    Memory: Kingston FURY Beast RGB 32 GB (2 x 16 GB) DDR5-5200 CL36 Memory
    Storage: Samsung 980 Pro 1 TB M.2-2280 PCIe 4.0 X4 NVME Solid State Drive
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    A koji ti je procesor sada i na kojoj rezoluciji ti je monitor?
    Sto se grafe tice, sve od RTX 3060 i jace ces itekako osjetiti u fps-u.
     
  7. Loki

    Loki Komšija

    Trenutno je i5-4670K i 16GB DDR3 RAM-a . 1080p je monitor ali i to ce se bolje uzeti nakon graficke nekad. Kako finansije budu dozvoljavale... Nadao sam se uzeti nesto u rangu RTX 3060 - RTX 3070 Ti.
     
    Reventon likes this.
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Posto spominjes rang 3060-3070Ti, velika je razlika izmedju 3060 i 3060Ti, onda ide mala razlika 3060Ti->3070 i isto tako mala razlika 3070->3070Ti. Medjutim 3070Ti je najlosiji GPU na trzistu, ako izuzmemo low-end. Trosi kao 3080 a ima prakticki performanse 3070 (koja opet nije znacajno brza od 3060Ti). VRAM istih 8GB kao i 3060Ti, jednom kad se desi (a to ce bit ubrzo) da 8GB VRAM vise ne bude dovoljno, bice isti djavo imao 3060Ti ili 3070Ti, nijedna nece valjat. I nemoj slucajno da bi kupio RTX3060 8GB, ta kartica je smece (jedva brza od RTX3050).
     
    Picoooka likes this.
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zar ima i ta 3060 8GB? Znam za 12GB model koji je opet slabiji od 3060Ti.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima, to je najnoviji isprdak Nvidie:

     
  11. Loki

    Loki Komšija

    Pare bi presudile koje bi uzeo i ako naleti kakav deal. Ganjao bi 3070Ti ali si me ti sad "zadeverao". :D
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sve zavisi na kojoj ces rezoluciji igrati, mada ces sa 3070Ti biti rahat najmanje 3 godine.

    @Stevie_Ray otprilike su to htjeli uraditi i sa RTX 4080 12GB pa su je povukli.
     
  13. igor.g

    igor.g Komšija

    Bolje da ideš na am5 cipset, za 5 godina ćeš imati opciju za upgrade na Zen6 ili Zen7 i jaču grafičku da prati novi cpu, bez da mijenjaš čitav PC. Ja ne bi ulagao u Intelovu mrtvu platformu.
     
  14. Decerto

    Decerto Komšija

    3070ti koristi gddr6x vram dok 3070 koristi obicni gddr6. Nije isto. Mada licno imam 3070 i nisam htio ici na TI jer nemam 4k monitor,a 8gb vrama je sasvim dovoljno za 1440p gaming.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    GDDR6X je sranje. 3070Ti je 5% brza od 3070 a trosi 70-ak W vise, to je za referentne kartice, kod custom je jos veca razlika.
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Koja je sada dobra graficka za FHD igranje a da ce biti dobra i narednih godina ?
    A da nije preskupa...
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    1060
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

  19. chenta

    chenta Aktivista

    Ta nije preskupa ali bojim se da se razocaras, jedva da moze proci sada a pogotovo narednih godina. Npr. Mafia 1 definitive edition jedva ide nekih 55-60 fpsa kao i God of war koji je solidno optimizovan, na medium postavkama nekih 60-ak fpsa kapak. Ne znam sta od novih top naslova bi mogao igrati sa tom karticom .
     
    zippoo likes this.
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ta kartica je slicnih performansi kao moja stara R9 290, nesto brza, ali i puno manji potrosac. Novije igre ce ic u 1080p ali sa FSR, bez FSR tesko.