XFX RX 580 8GB temperature

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by lilFishy, Jan 26, 2023.

  1. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Znam da je u pitanju starija kartica ali bih volio da mi odgonetnete da li sam ja lud, ili su se samo budale zalijepile za oglas.

    Naime, prodajem gorepomenutu karticu i vec 2 potencijalna kupca odustaju zbog prevelike temperature za vrijeme stres testova/igara od 65-70 stepeni. Oni me pokusavaju ubijediti da ta karta treba ici do maksimalno 59/60 stepeni pod opterecenjem.
    Ko je tu u pravu?
     
  2. Decerto

    Decerto Komšija

    debili...stavi ventilatore na 100% i uradi stres test i reci im eto vidis ispod 50c.
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Treba ici, ali na integrusi :D
     
  4. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hahaha, tako sam i ja naletio na mentola kad sam prodao svoju karticu. Momak ima napojnu od 280W i pita me sto se gasi u toku igre :D Dao mu par savjeta i neka se snalazi.
    Danasnja omladina zna cuclati slauf od šiše, al ne zna koristiti google.

    Fishy ja im novac nebih vratio, kartica ti radi. Temp kartice ovisi o mnogo faktora, kvalitete kucista, koliko ventova ima, vrste testa itd A oni neka pusu u nju ako im je vruca. Ljudi gledaju testove na otvorenom benchu, nove kartice, i pitaju se sto i kod njih nije tako, sa 5 godina starom.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Taj čip je uvijek bio vreo i zavisi od mnogo faktora koju temperaturu od njeg očekivati. Neke kartica imaju "opuštenu" krivulju za ventilatore pa ih vrte nisko jer je to jedini način da se može normalno igrati bez buke :D

    Ne bih se brinuo dok je temperatura ispod 80. Sve je to u propisanim parametrima, da nije, bilo bi puno mrtvih čipova, a koliko vidim evo guraju koju već godinu i nakon što su ih je 90% koristilo za mining :D
     
  7. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    70-80 je normalna temperatura za ikakvu ozbiljniju graficku. Peakovi na 90 stepeni su isto vecinom ok.

    Nedavno kupio RX 5700 XT. Nakon par sati igranja RDR 2 sjetim sa da pogledam temperature. Core temp 90, memory junction 105 i sve udure radi.
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    GTX 1070 koja je generacija (tu negdje) s tim čipom meni ne prelazi iznad 65. Uzeo polovnu od minera. Relaksirane sve krivulje ventilatora u kućištu jer mi je tišina najveći prioritet.
     
    Last edited: Jan 26, 2023
  9. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Sta ce ljeti biti jbt kada ti je u januaru ta temps.Na kojim obrtajima ti ventovi rade pri tim temperaturama ? Ako su nizi vidi da podesis da brze malo vrte,a ako su visoki to nije dobro jer otice brzo ventilatori.
     
  10. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Cini mi se oko 1600 ili 1800 rpm, ali nisam siguran napamet. Undervoltao sam je tako da je sada mnogo bolje. Ide na 1020mv na stock clocks. Vjerovatno trebam uzeti kuciste sa boljim airflow, trenutno je ocajno, a ne bi bilo lose ni promijeniti pastu / padove na kartici.
     
    Picoooka likes this.
  11. selvin

    selvin Moderator

    A kakve veze ima zima/ljeto, pa ne igra napolju? :D
     
    Ekstrauterina likes this.
  12. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    I to sto kazes, imam i grijanje i klimu, ne budu ljeti toliko vece temperature :D
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Meni vece temperature zimi nego ljeti, osim onih 20 dana ljeti kad se ne moze zivjeti :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  14. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Nema svako klimu jbg otkud ja znam :D u svakom slucaju temperature od 90c za gpu chip i 105c memoriju su grozne i trebalo bi to da sredi.

    Ja sam u stanu npr. gdje slabo toplane griju i zimi su mi temperature presmijesne,a ljeti je drama jer nemam klime.
     
    Last edited: Jan 26, 2023
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kod mene kartica na ispod 60C. Ventilatori oko 1200rpm.

    Imao vrelu R9 290 pa nije prelazila 80C a ventilatori ispod 2000rpm.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Reznor likes this.
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ovo je diskusija otkako postoje grafike :)

    Ako je radila godinama raditi će i sada, nekad će i krepati jer mora nekad.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    Ekstrauterina likes this.
  17. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    A velika većina ih ne krepa, samo postanu jako jako stare.

    Onda ih čovjek lijepo odloži pet-šest godina da skupe prašinu pa ih baci. :D

    Imam jednu HD 3870, još mi je žao baciti.
     
    Haker likes this.
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Kod mene je R9 290 najnovija, srednji fan je mrtav, ali radi sve bez problema, ne ide preko 80C :D
    Imam GTX650, GT120 Mac, 2600XT Mac (dead), Geforce neku AGP i Riva TNT2 AGP
    Iduca mozda bude opet AMD 6600XT zbog open source drivera :D
     
    Reventon likes this.
  19. iPlay

    iPlay Komšija

    Imao sam sličnu XFX 580-ku samo sa 4 GB rama. Odlično me služila. Sa malo UV temp. su bile solidne ali sam imao i lošiji case. Inače se XFX iz tog vremena malo više grijala uu odnosu na Sapphire npr.
    Problem kod ljudi isto nastaje kada ugrade karticu u svoje kućište koje nema skoro pa nikakav airflow i onda kažu ne valja karta. Naletio si na dva pacijenta. Samo opušteno.
     
  20. ECeh

    ECeh Novi član

    Ko mene ta graficka i temperature redovno 75-80 kod igranja. Ja bih bio zadovoljan sa 65-70 :)