Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Evo sta meni jutros donese postar.Govnari iz Istrabenz Plin dizu cijenu najma cisterne haman za 90%.
    I ne znam kako ovo da su im pravna i fizicka lica ista ?Gdje ovo ima?
    A izgovor koji su napisali za to je toliko jadan...cuj revizija im rekla da moraju na mjesecnom nivou naplacivati,ali im nisu rekli da poskupe 90%...to su sami skontali.
    Kada sam tek uveo plin 2020. godine,rentanje cisterne za godinu je bilo 150-160 KM...pa su 2021. poskupili na 200 KM i evo sada dizu na 360 KM godisnje.
    Plus od njih moras kupovati plin.
    Kako ja uvijek naletim na ove govnarske firme u PM.

    Ne znam eto ni sam na sta cu se od sada grijati...ne planiram ovim govnima lihvarskim placati po 3000+ KM godisnje za plin i rentu cisterne.

    [​IMG]
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Ma nemoj potpisati aneks. Očigledno si pod nekim ugovorom, čim hoće aneks.

    A najbolje ako imaš opciju da takav plin izbacis skroz. Za 3000+ godišnje se možeš grijati na šta hoćeš. To ti je 500KM mjesecno, kad bi sezona bila 6 mjeseci, a kraće je. Pa tebi je i pelet isplativiji :D

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa nije bilo tako skupo na pocetku a sada je tako kako je.Totalno neisplativo.
    Jos me na ove lude cijene i ovi lihvari nasli guliti.
    Mislim ja sada kombinujem pa ne trosi se puno ali da opalim kao vi klimu da radi 18 sati dnevno bez prestanka,bila bi ova pomenuta cifra minimum.
    Ja sa njima nisam ni potpisao ugovor...tacnije imam ugovor ali nije potpisan,jer mi nisu bili dostavili svu dokumentaciju koja se spominje u ugovoru.
    I ja nisam htio potpisati odmah,rekao im da mi dostave to sto pise u ugovoru da trebam imati.
    I nikada mi nisu to dostavili...tako da mi je to veliki plus,jer ima klauzula u ugovoru o obestecenju u slucaju prijevremenog raskida...jer se ovo rentanje ugavara na 10 godina,pa ako prekines prije,duzan si im platiti neku odstetu.
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    3000 milje je suludo, posebno kada uzmeš u obzir da su zime taraba postale, evo prođe i ova da mi dnevna nije ovako hladna ne bih se na ništa grijao. Kod staraca u stanu 18c kada ništa ne grije

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Necu sada potrositi 3 milje,jer je zima preblaga ali unaprijed se plati da se napune zalihe pa ako sta ostane,dobro i jeste.
    Ali evo racunica...cisterna je od 2700 l a smije se napuniti na nekih 85% ...to je oko 2400 l
    Cijena 1l plina prosle godine kada sam kupovao bila 1.40 KM
    2019. cijena litra plina bila 0.60-0.65 KM

    Ali kada nema potrebe,ne drzim konstantno upaljeno a sada sam ugradio i nove pvc prozore,koji drasticno manje gube nego prijasnji.Temperatura preko noci opadne do minimalno 18 stepeni a po danu je od 20-22 ...meni na 22 malo i prevruce,jer ne volim bas vrucinu...posebno kada se udje sa polja.
    Tako da ce me okvirno ova zima izaci oko 2000,jer sam jos kupio i uglja 3 tone (600 KM) a imao sam svoja drva,nekih 4 metra...to jer imam sporet u kuci,mati kuha na tome i navikla vatru u kuci.

    Vidjeti cu na kraju ove grijne sezone sta i kako dalje ...a najvise me iznervirala ova pohlepa ovih govnara sa ovim poskupljenjem rente za 90%
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Jos uvijek je zubato sunce, nisko na nebu, pa nema nekog efekta :) Ali ima za led lampe :D

    [​IMG]
     
    Vedo likes this.
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    -10 hajra radi kao šampion, 23c održava bez problema :)
    E gasim je nikako, vjerovatno će ovaj mjesec fino srknuti struje na ovim minusima.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Jučer 12.67 kWh
    Danas 13.07 kWh, ali ima još sat i 15 minuta do kraja dana.

    *0,136 KM koliko otprilike košta kilovatsat...

    Ni dvije marke.
     
    dino73n likes this.
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Skuplji je kilovat. Mislim da je to bez pdv-a

    0.16km je. Svejedno je jeftino.

    Kod mene juce 16.4kwh a danas ce bit 17-17.2kwh

    Jučer pećnica radila jedno 2 sata i odmah klima smanji potrosnju.

    Svakako odlicna potrosnja za kvadraturu i vanjsku temp. Po noci 5-6-7 minusa. Po dani -1-0. I bolje radi sad na ovako hladnom i suhom nego oko nule kad je mokro vani. Na vanjskoj jedinici nema leda uopste.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Eh da, baš me zanima koliko % će nam povećati cijenu kWh...
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Prica se da ne smiju vise od 20% na godisnjem nivou.

    Pred nama je. Vidjecemo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  12. ibran

    ibran Aktivista

    Koliko se povećala potrošnja drva, peleta, uglja, lože, plina, struje kako su upekli minusi u febraru, na dnevnoj bazi. Nadam se da će ovo kratko trajati. Meni se povećala potrošnja drva na oko 25 do 30% po danu. Gledam termometar 24,4 °C u dnevnom boravku.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sa 7-10kwh u onim toplijim danima bez minusa po noci otisla je potrosnja na 20-22kwh a i malo sam povecao temp,sa 22.5c na 24c jer dok je bila na 22.5 nekako mi je postalo hladno u kuci spram onih dana kad je vani bilo toplije. Mada termometar nije pokazao nista manje.

    Uglavnom i sa 22kwh dnevnom potrosnjom to je 105KM za grijanje.

    Vrlo povoljno.

    Komfor nije bas kao sa radijatorima jer osjeti se strujanje zraka kroz kucu,nije strasno ali se osjeti i vent se malo cuje al za ove pare na ovom vremenu top.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    ibran likes this.
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Povecalo se za 1-2 kesice sitnog uglja vise dnevno i 1-2 sata duze rad grijanja na plin :D .Grijanje upalim navecer u 18h i radi 2 sata i onda opet oko 22 upalim jos 1 sat .
    Izolacija je cudo jedno...jos ne mogu da vjerujem koliko to igra ulogu i kako sada u kuci ni kada opadne temperatura,nemas osjecaj da je opala,jer nema nigdje da ulazi hladan zrak.
    Prije cim stane da radi grijanje,odmah osjetim strujanje hladnog zraka kroz sobu i sa nogu pocinje da bude hladno...sada tog strujanja vise nema.
    Temperatura u kuci je od 20-23 stepena tokom cijelog dana...ispod 20 pada samo kada nema nikakvog izvora toplote.
     
    ibran likes this.
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    195KM plina za januar.. Nije malo
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nije malo,koliko kvadrata?


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    69m2, ali jebi ga radi bez prestanka, nocu je na 19 stepeni, preko dana 22-23 stepena cijeli dan. Jer djeca kontra smjene, uvijek neko u kuci...
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Puno definitivno u poredjenju s kilmom. Kod mene je ista kvadratura i januar mi bio 350kwh struje za klimu. 55KM

    22.5c i dan i noc 24/7

    Sad ce bit osjetno vise vjerovatno duplo. Al opet je to pola tvog racuna.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Evo gledam druga polovina februara proljetne temp tako da ne mora značiti.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Definitivno je skuplje nego klime, i imam ih dvije ali zena navalila da se grijemo na plin, jer je ugodnije, bar januar i februar... u martu cim otopli prelazimo na klime opet...
     
    ibran likes this.