Da li sam pokvario matičnu ?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by sgtPepper, Feb 12, 2023.

  1. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Imam matičnu ROG STRIX B550-I GAMING i na njoj su tri headera za hladnjake - CPU header i dva headera hladnjaci za kućišta. S obzirom da imam više hladnjaka za kućište (4 njih), morao sam uzeti fan splitter kako bih prikljucio sve hladnjake (200mm naprijed, dva 12mm na vrhu i 12mm sa strane. Fan splitter sam ubacio u 4-pinski header i uvezao sva tri hladnjaka. Kada sam upalio računar hladnjaci su se samo zavrtili, PC nije bootao i samo se ugasio, Vratio sam ponovo sve na staro, ponovo isti problem ... samo se zavrtio hladnjak od CPU-a i PC neće da boota. Da li sam sje**o matičnu i da li je došlo do nekog kratkog spoja ? Izvadio sam bateriju od matične, vadio RAM ali sranje se opet isto dešava. 300 KM down the drain izgleda o ...
     
  2. Decerto

    Decerto Komšija

    da nisi sjebao header od cpu coolera,i ne radi,pa cpu misli da nema cooler uopste i nece da boota.
     
  3. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Nisam uopšte splitter stavljao na CPU header
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koliko sam skonto na jedan fan header si spojio 4 venta? Moguce da si prekoracio maximalnu snagu koju taj header moze dati i spalio ga, sto je povuklo cijelu maticnu. Je li se sta zapusilo ima li kakvog smrada sa maticne?
     
  5. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Da, tri hladnjaka sam nakačio, jedan 200mm i dva 12mm. Ne razumijem se nešto previše u elektroniku, ali ne bi ova tri trebala preko 1A da vuku koliko je max jačina jednog headera. Nije bilo nikakvog mirisa ili dima, ne znam zašto i dalje uspjeva da zavrti nakratko hladnjak prije nego se ugasi
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pise ti na naljepnicama ventova koliko su A svaki, pa saberi i vidi.
     
  7. Majesco

    Majesco Aktivista

    Pogledaj sta ti pise na naljepnicama od ventilatora.
    Ovi od 120mm oni se krecu od 0.3A do 0.35A, a ovi od 200mm 0.4A do 0.5A
     
  8. igor.g

    igor.g Komšija

    Trebao si kupiti fan hub sa sata napajanjem. Spajati više od dva venta spliterom na ploču je rizik jer neki mogu vuci i do 0.5A.
     
    Decerto likes this.
  9. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    0,42A (200mm) ; 0,3A (120mm) ; 0,4A (120mm zalman). Zbog ovog sranja znači cijela matična ode ?
     
  10. igor.g

    igor.g Komšija

    Najvjerovatnije osigurač za taj header pravi kratak spoj, treba probati naći zamjenski i promjeniti kod elektroničara.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da nije problem sto si spojio tri venta na jedan header, mozes i cetiri, nego je moguce da je fan splittter koji si koristio bio u kratkom spoju.

    Mada opet, nije neka fus maticna da zbog toga nece nikako da boota.
    Jesi li jos sta radio, mijenjao? Sta je sa napojnom, da nije do nje?
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ako ne proradi i ako si iz Sarajeva odnesi racunar kod Adisa u TC Robot Socijalno, meni je napravio ovu moju Mortar Max, opet mi je to bilo jeftinije nego novu plocu uzimati. Dotad probaj jos neko drugo napajanje, mozes i to isprobati da spojis ona dva pina na 24pin konektoru i vidis hoce li se vrtiti fan na njoj, naravno istekaj prvo sve komponente za svaki slucaj.
     
  13. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Sve sam probao, doslovno sam izvadio matičnu i jedno po jednu išao :

    1) CPU power (8pin) i MBO power pin (24 pin) kada su zajedno uključeni, čim je PSU spojena na struju, hladnjak se zavrti sekunudu i ugasi se sve, na power button od kućišta nemoguće upaliti računar, pa moram gasiti PSU i opet prilikom paljenja se dešava ovo. Matična na kratko pokazuje žutu signalizaciju (DRAM problem). Vadio ram, stavljao samo jedan, mjenjao slotove, opet isto.
    2) CPU power pin kada nije stavljen u matičnu a jeste MBO, hladnjaci se vrte i kompjuter se ne gasi. Ne pokazuje niti jedan faulty signal matična ali se računar ne boota.
    3) Bateriju vadio, ništa se nije promjenilo

    Evo sve sam povadio, pa ću odnijeti na servis čisto da se vidi do čega je, da li je PSU ili matična. Naumpalo mi je da izvadim procesor pa ponovo da stavim, ali ne znam da li bi to imalo nekog efekta ...
     
  14. nivla

    nivla Komšija

    mozda ventilator kad radi ide od 0.3 do 0.5A al moze kad se tek pali malo i vise povuc
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znao sam tako spajati kamaru ventilatora na staru maticnu, jer je imala mali broj headera. Nikad nista.

    To je relativno nova maticna, imas li ti garanciju?
     
  16. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Kupio sam je polovnu, ali ima garanciju
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa prvo probaj ostaviti garanciju kad ima, kakvi majstori.


    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Tako je, reklamiraj kao neispravnu, neka je oni nose po servisima.
     
  19. iPlay

    iPlay Komšija

    Po mom iskustvu ćeš dobti novu ploču. Ne mogu ti dokazati da si je ti spržio. Samo opušteno. Bitno je da imaš garanciju i račun i ako budu pitali, ti si je kupio.
     
  20. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    A jesi li igrom slučaja probao drugu napojnu jedinicu? Šta misliš da još i to probaš prije servisa?