Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. iPlay

    iPlay Komšija

    Kao što rekoh, imao sam priliku uzeti MacBook Air M1, ali mi display veličinom od 13,3" nije odgovarao. I ne, nisam se pokajao. ;)
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma display ba :D, hoces da ga mijenjas?
     
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Ne skontah te na prvu... ne znam još raspitujem se. :D
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    A sta to ima verzija istog laptopa sa boljim displayom?


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Imam par prijatelja developera, i ne zele MacOS jer je zatvoren sistem (samo linux) jer ne mogu d akonfigurisu mrezne interface kako hoce, ne mogu da edituju sistemske fajlove koje treba jer im jednotavno MacOS neda. Ima jos milion stvari tako nekih sitnica gdje je jednostavno ogranicensot mac-a limitirajuci faktor.
    Evo ja sad pisem sa MacBook Pro M1, i meni za moj posao je odlican, baterija traje godinu u odnosu na drugi laptop (Dell Precision 5560) ali opet cesto i njega koristim kad radim puno na office toolovima, jer tu meni windows je ispred macos. Jednostavno neke stvsari su lakse. Linux opet sam godinama koristio i ako nisi proveo dosta vremena na njemu ne mozes shvatiti sta znaci otvoren OS, gdje je najgora varijanta kad si negdje izmedju pocetnika i nekog jaceg usera... taj period mi je bio patnja i muka ziva, jer sam htio sve da cackam, i tako sam uspio sjebati milion stvari... jer ti OS to dopusti. Ako ne znas sta radis lako sjebes sve, ali ako znas... sky is the limit...


    Tako da aktivnim koristenjem sva tri OS-a, iskreno ti mogu reci, svaki ima svoje dobre i lose strane, prednosti i mane, i samo zavisi za ta ti konkretno treba. Ako si gamer, Windows, ako si management, administracija, MacOS, ako si developer (pogotovo Java) onda Linux bez razmisljanja... i tako jos hiljade poslova...
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne treba meni Linux da bih "cackao" sistemske fajlove, ali eto morao sam na Mac-u jer najosnovnije stvari ne rade.

    Izuzetno pojednostavljeno:
    Linux: sve osim gaminga (gaming moguc sa SteamOS odnosno Proton ali performanse nece bit nikad kao Windows)
    MacOS: nista, eventualno web-browsing i youtube
    Windows: sve
     
    zippoo and Ajdin87 like this.
  7. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Video editing, photo editing? :D
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je isto kao sto u Starbucksu moras imat Mac.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni iskreno je milina kad krenem negdje, ne razmisljam o bateriji. Evo konkretno od 8 mi je upaljen sad laptop, sve jedan za drugim teams meet, trenutno imam 82% baterije. To nazalost niko drugi mi trenutno ne moze ponuditi.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma pored desktopa sa winsima macbook dodje jedini logican izbor :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    dino73n and Qler like this.
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ios developing, svi koji se bave muzikom koriste mac os... ima tu jos dosta stvari

    kad spomenu photoshop, evo sa Venturom su ubacili quick action, da izbrisem pozadinu iza nekog objekta. A donedavno sam morao ici ili na photoshop varijantu ili ici na stranicu remove.bg koja se ipak placa ako zelis sliku u vecoj rezoluciji.

    Sad posao se odradi u sekundi, i ne gubim na produktivnosti.

    [​IMG]
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Netacno za Linux i MacOS, gaming je moguc, ima Steam i za MacOS, za ostalo ima Lutris kao frontend za Wine, plus ima dosta plugina i skripti da instaliras igre koje zelis, npr ja igram Frostpunk na Gentoo koji je za Windowse.
    Isto to mogu i na MacOS putem PortingKit ili Wineskin ili jednostavno samo Wine putem terminala ako necu frontend.
    Za M1 je teza situacija s igrama, jer translacija x86 na ARM ne radi savrseno jer CPU instrukcije nisu iste, neke ne postoje na obje platforme, a dok se to sve izvrsi moze doci do znatnog usporenja u igrama. Pored toga, na M1 Pro imam Battle.net, Steam, Epic Launcher, Origin, s tim da je Lutris puno bolji od Crossover/Wineskin/PortingKit, cak ima i hud da prikaze FPS. Takodjer se recimo na Linuxu moze graficka clockati, podesavati brzina fanova kao i na Windowsu, ima opsezna dokumentacija na Arch Wiki o tome. Za Mac ima isto program za kontrolu brzine fanova, koristim na MacPro.
    Da jos kazem macOS je partially closed source. Iako je kernel baziran na BSD koji je open source, blobovi su proprietary, a i aplikacije su takodjer closed source vecinom, osim ako neko ne objavi kod na githubu.





    Da ne zaboravimo i Heroic Launcher: https://heroicgameslauncher.com/
     
    Last edited: Feb 10, 2023
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probo sam danas dolphin emulator sa mario galaxy 2 i leti sve na 4k, ovaj m1 chip je stvarno mocan :D
     
  14. dams82

    dams82 Komšija

    Supruga želi kupiti sebi neki laptop, naravno ne baš neki skup, ja se baš ne razumijem mnogo, pa bih cijenio mišljenje forumaša. Koristio bi se za društvene mreže, video pozive, editovanje slika (ništa zahtjevno od programa), igrice se ne bi igrale. Eh sad to djeluje kao da te zahtjeve može ispuniti bilo kakav laptop, ali ne bih nešto sporo što može ići na živce dok nešto otvori. Onako listajući ponude naletim na ovaj https://tehnomag.com/notebook-asus-14-x415ea-eb301w-12gb-proizvod-5198/
    To je neki budžet + - 100-200 maraka... Ne znam kakvi su ovi procesori i3 1115G4, jel to sporo ili može ispuniti navedeni zahtjev. I kakva je ovo serija općenito? Ima još jedan veći sa istim procesorom https://tehnomag.com/notebook-asus-x515ea-bq322w-proizvod-4719/
    Ili ako neko ima neki prijedlog.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    i3 11-te generacije ce biti sasvim dovoljan za te potrebe, 16GB rama, i Nvme ssd barem 512GB. Sto se tice velicine ekrana, ja bih uvijek sto je moguce veci, nebih ispod 15".
    Pokusaj naci Dell, Lenovo umjesto Asusa.
     
    dams82 likes this.
  16. selvin

    selvin Moderator

    Ako nece raditi na eksternom monitoru, ja bih ipak preporucio neki 15.6" laptop. Ta druga opcija za 100KM vise je mnogo bolja.
     
    dams82 likes this.
  17. selvin

    selvin Moderator

    @dams82, provjeri za ovaj drugi link, mislim da je greska u RAM-u, na svim ostalim sajtovima stoji 8GB za ovaj model. I dalje je dobar deal realno ovaj laptop (svugdje mu je cijena oko 900), ali mozda se mogu naci i drugi modeli. Jer 16GB/512GB tesko za 900KM ijedan drugi model igdje...
     
    dams82 likes this.
  18. badavas2

    badavas2 Novi član

    Pozdrav svima, odlučio sam se na kupovinu laptopa (polovnog-rabljenog), a ne razumijem se bas u specifikacije i omjer istih, pronasao sam nekoliko njih sto mi cijenom odgovaraju pa me zanima vase misljenje koji od njih je najbolji. Napominjem da laptop planiram koristiti uglavnom za multimediju, gledanje filmova serija itd, ali i poneke igrice. Bitno mi je da je baterija dobra i da je brz u radu, da ne steka. Ovo su neki od laptopa koje sam pronasao, a mozete i vi predloziti neke do 300-350e ako mislite da su bolji od ovih:

    1. 1. Dell Inspirion 15-5548 5000 i5-5200U / RAM:8gb ddr3 / HDD:1tb / Grafika: integrisana Intel HD 5500 i zasebna AMD Radeon R7 M260 / Baterija 4-5h (cijena 250e)
      2. Lenovo L570 i5-6200U / RAM:8gb ddr4 / SSD:256gb / Grafika: integrisana Intel HD 520 / Baterija 6-7h (cijena 250e)
      3. Lenovo Thinkpad T560 i5-6300U / RAM: 8gb ddr4 / SSD: 256gb / Grafika: integrisana Intel HD 520 / Baterija 6h (cijena 260e)
      4. Lenovo Thinkpad X270 i7-7500u / RAM: 8gb ddr4 / SSD: 256gb / Grafika: integrisana Intel HD 620 / Baterija 6-7h (cijena 275e)
      5. HP ProBook 450 G3 i7-6500U / RAM: 8gb ddr4 / HDD: 500gb + SSD: 128gb / Grafika: integrisana Intel HD 520 + zasebna AMD Radeon R7 M340 / Baterija 3h (cijena 300e)
      6. HP EliteBook 840 G3 Ultrabook i7-6600U / RAM: 16gb / SSD: 256gb / Grafika: integrisana Intel HD 520 / Baterija 4h (cijena 250e)
      7. Asus X750L Cor i7-4500U / RAM: 8gb / SSD: 256gb / Grafika: integrisana + nvidia 840M / Baterija 4h (cijena 200e)
      8. Lenovo Thinkpad T570 i5-6300u / RAM: 8gb ddr4 / SSD: 256gb / Grafika: integrisana Intel HD 620 / Baterija(dvije): 5h (cijena 250e)
      9. Lenovo Thinkpad T560 i5-6300u / RAM: 16gb / SSD: 256gb / Grafika: integrisana Intel HD 520 / Baterija(dvije): 5-6h (cijena 225e)
      10. HP ProBook 650 G2 i5-6200u / RAM: 16gb ddr4 / SSD: 256gb / Grafika: integrisana Intel HD 520 / Baterija: 4h (cijena 225e)
      11. HP Envy 15 i7-4510u / RAM: 12gb / HDD: 1tb + SSD: 120gb / Grafika: integrisana Intel HD 4400 + zasebna nvidia GTX 850M / Baterija: 2,5h (cijena 300e)

      Hvala unaprijed ! :)
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Lenovo Thinkpad X270 i7-7500u
     
  20. DSA

    DSA Aktivista

    Mal je ekran na x270