Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

  1. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Pitaj u cpuinfo imaju li na stanju,ako nemaju vidi da li mogu naruciti.Meni su zbavili Z73 i to po nizoj cijeni nego sto su trazili OLX shopovi iz BN i BL.

    Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
     
    Last edited: Mar 9, 2023
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    https://sync.ba/product/nzxt-water-cooling-kraken-x73/
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hahahaha 500KM


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Last edited: Mar 9, 2023
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Comtrade ima X63 na lageru.

    I ove ASUS ROG RYUJIN 360, 280, itd.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nema tog procesora da mu treba hladjenje od 500KM. To ce stojati na policama godinama.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mozda nema procesor kojem treba to hladjenje ali ima entuzijasta koji mora to imat.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    iPlay and Stevie_Ray like this.
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Cisto za usporedbu, ja se bio nameracio na 420mm AIO koji je bolji od tog, a kostao bi me 80 EUR (doduse B-ware, ali official radnja prodaje, 5 ili 6 godina garancije). I opet ga nisam kupio, jer mi u sustini ne treba. Imam vec 280mm AIO i vise mi se svidja ideja najveceg moguceg radijatora u mom kucistu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. igor.g

    igor.g Komšija

    Ne kontam čemu fancy cooler sa ekranom i nzxt taksom kad istu stvar odrađuje freezer 2 (imaju svoju custom pumpu, svi ostali koriste genericke asetek). 360mm za 120eur ima i argb model za 135e, bili su 20% jeftiniji prije par mjeseci. Za 6-7 godina ispari voda, svejedno ćes morati kupovati novi AIO. Jedino da uzmeš refillable AIO kao Eisbear Aurora Pro.
     
    Last edited: Mar 9, 2023
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne ispari voda za 6-7 godina, to je samo u losim uvjetima eksploatacije (tipa radijator ispod pumpe).


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. igor.g

    igor.g Komšija

    Kako god, nesto će riknuti za to vrijeme (pumpa, tubing, gunk buildup, manjak vode). Zato je max warranty 5-6 god, kod nekih 2-3 god. Nakon toga pomoli se da traje duže od deklarisane garancije.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moje vodeno staro 7 godina, ok, mozda je dio vode ispario, mozda nije, ali performanse su jos uvijek dobre (nema sanse da se nakupilo taloga u pumpi jer bi totalno unistilo performanse, i jednom kad to krene nema kraja dok se skroz ne zacepi). Pumpa tiha kao i prvog dana (na 80% necujna).


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. iPlay

    iPlay Komšija

    Ja sam opet uvijek za opciju dobrog Air Tower coolera nego AIO. Npr. Dark Rock 4 Pro ili DeepCool AK620 ZERO DARK. Top mi uzgledaju i dugooooo traju.
    Sama pomisao da je voda u kucistu... ne znam. o_O
    Ali razumijem i ljude koji se odluče za AIO.
     
  14. Almir

    Almir Komšija

    x73 sa rgb sam odustao, na kraju sam poručio x63 sa rgb, i ostali fanovi u kućištu kada poručim će biti nzxt rgb duo, nzxt sa cijenama je otišao gore, ali problem je što se meni sviđa nzxt kao brend od kućišta preko vodenog te ostalih ventilatora i to je to, jbg :)

    o garanciji nisam pretjerano razmišljao oficijelno je 2g, a inače nzxt garantuje 6g eh sada koliko će trajati vidjećemo.

    I ove velike radnje na stanju imaju bukvalno po 1 procesor, ram, matičnu...sve se nešto čeka...i ako radnja ima više lokacija..ima na stanju ali druga lokacija pa dok povuku.

    Jednostavo nije lako složiti danas build.
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Krenulo me u zadnje vrijeme sa sklapanjem konfiguracija i popravkama istih, sto sebi sto raji, sad imam jedan mali request koji dolazi od familije :D
    Tako da ako moze neka sugestija zamolicu :)
    Uglavnom, meni se nabralo nekih komponenti po kuci, a istovremeno ispalo da mali rodjak hoce da kupi racunar od para sto je ustedio :cool:
    Posto je njegov budzet oko 1000KM, moj prijedlog je ili neka budzet konfiguracija u radnji tipa doper tech gdje ce izvaliti 1000+ KM za neku prosjecnu konfiguraciju ili da ja reusam svoje komponente i dokupim sto treba, izaslo bi ga upola manje i ostane para za nadogradnje poslije
    Uglavnom ovo je njegova lista bila inicijalno sa screenshota:
    CPU: Core i7 (ne pise koji, pretpostavljam neka starija generacija tipa 4790k)
    RAM: 32 GB RAM (ne pise koji, pretpostavljam da je DDR3)
    SSD/HDD: 1TB SSD + 1TB HDD (pretpostavljam da je ovo sve polovno)
    GPU: Nvidia 4GB GTX 1650
    Seller je neki e_trading i ukupno je cca CHF 523,75

    Ono sto imam je slijedece:
    CPU: Ryzen 5 2600 (ja svakako sebi uzimam 3600, pa bih taj dao sa Windale 6, jer mi taj cooler ne moze stati u kuciste, a sumnjam da bi stalo i u ono drugo Valor Air koje je bilo u opciji :D)
    RAM: 2x4GB ili 2x8GB DDR4-2133 RAM (imam 24GB u svom racunaru, mogu izvaditi nesto od toga, kupiti drugo)
    MBO: Asus A320M-R (nemam pojma je li radi, posudih je nekom s foruma radi nekog testiranja i od tad skuplja prasinu, ako ne radi moze ici neka tipa Asrock A520)
    SSD/HDD: 256 GB SSD skoro nov (po potrebi dodati jos 1TB HDD, oboje takodjer doniram iz svog racunara)
    GPU: Sapphire RX480 8GB ili R9 290 Tri-X OC (obje su ispravne, RX480 je u MacPro trenutno, nju bih najprije jer je nesto bolja)
    PSU: Intertech Argus 600W (ima za 100-120 KM otprilike, moracu to kupiti, imam neku Chieftec Arenu 400W, ali ne bih da rizikujem s njom)
    Case: MS Armor V700 / Aquarius Pro koje je kao novo i dalje (uz to mu idu svi fanovi i RGB kontroler + one nozice ce mi kolegica isprintati na 3D printeru, mada imaju vec neke koje se mogu nasloniti samo)

    Tako da ja bih najradije s ovim da se ide sto imam, promijeniti termalnu pastu, ocistiti, odraditi fino cable management i malo nesto jos pojacati, vjerujem da mu moze fino sluziti ko sto bi i novo kupio i jos mu ostane para
    Sta bi se ovdje moglo jos dodati ili oduzeti :D
    ETA je 4 sedmice koliko je jos tu
    Hvala unaprijed
     
  16. iPlay

    iPlay Komšija

    Ovo je sasvim pristojno za klince što imaš. Pretpostavljam da mu treba za igrice i Schoolwork?
    Dodatno pitanje, da li mu prodaješ ove komponente ili poklanjaš?

    Moj savjet:

    CPU: Ryzen 5 2600 – Još uvijek solidan CPU i taj cooler će ga hladiti bez problema
    RAM: 2x8GB DDR4-2133 RAM – Ostavio bi mu 2x 8GB možda
    MBO: Asus A320M-R – Probaj radi li, ako radi super, ne mora ploču kupovati i može novac usmjeriti na bolju grafiku i monitor.
    SSD/HDD: 256 GB SSD skoro nov – Neka kupi HDD od 2TB, a ovaj 256GB SSD mu je dovoljan za sistem
    GPU: Sapphire RX480 8GB ili R9 290 Tri-X OC – Obje bi prodao, dodao love i kupio nešto jače, ne ispod 6600XT (Evo je za 450 KM: https://olx.ba/artikal/54040903/ )
    PSU: Intertech Argus 600W – Ja bih gledao bolje napajanje sa 2x 8pin zbog budućnosti
    Case: MS Armor V700 / Aquarius Pro k– Ovo kućište ima loš airflow. Uvijek traži opciju sa Meshom naprijed.

    Monitor – I monitor neka ide na opciju 24" FullHD sa 144Hz.
     
    Last edited: Jul 11, 2023
    Reznor likes this.
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala, cilj je bio da mu ostavim tih nekih 500 KM da kupi jos sta zeli, tako da bi to bili monitor i periferija pa da za tih 1000 KM ima sve, tako da bi on meni dao 400-500 KM, jasno je da ovo sve mozda malo i premasuje tu cifru, ali eto halal bilo od mene :D
    Ta graficka bi sad bila malo veca investicija, slazem se, ali malo iskace iz budzeta, pa mozda u buducnosti nek uzme nesto bolje, tipa Nvidiu neku.
    Sto se tice napojne i RAM se slazem nek ide tako, eventualno ploca nova i neko kuciste s boljim airflow, mada mozda i ovo kuciste ostaviti zasad, meni su temperature bile ok, iako je zvucna izolacija srednja zalost, a on hoce ovo sto svijetli :D
    Ne znam koja bi bolja napojna od 600W mogla da se uklopi u budzet, mozda Cooler Master Elite?
    Uglavnom, to ce ici za Svicu, pa se vecinski ovdje sve treba sloziti i uraditi, tj. to ja trebam sve uraditi, ako sta bude trebalo poslije nadogradjivati to kad opet dodje ili ja odem tamo.
     
  18. iPlay

    iPlay Komšija

    Ja sam dao prijedlog ne računajući koliko će novca ostati. Sve što imaš iskoristi. Kućište neka ostane u tom slučaju. I grafičku mu ostavi koju imaš a neka uzme onda bolji monitor.

    Za napojnu će te kolege bolje posavjetovati, ali bi bilo najbolje da složi list šta imaš, šta ti treba i sa koliko novca raspolaže.
    Ako tebi da 500 za CPU, MBO, RAM, VGA, SSD i CASE, ostaje mu onda 500 KM za HDD, PSU, MON i Periferiju.

    HDD 2TB - 60 KM > https://olx.ba/artikal/54073128/
    PSU računajmo 135 KM (nova ili polovan)
    MON: 309 KM > https://olx.ba/artikal/53402727/
    Periferija, može i od 20-30 KM za početak :D
     
    Last edited: Jul 11, 2023
    Reznor likes this.
  19. Reznor

    Reznor Overclocker

    Uspjesno se zavrsila ova prica s racunarom, trebace jos jedan sklopiti za drugog rodjaka, vidio od brata :D
    Ustedih im novca da mogu jos jedan sad da sklope, tako da svaki ima svoj :D
    S obzirom na okolnosti, ja imam ideju da dam i ovaj sad trenutni combo (Ryzen 3600+B450M Mortar Max+RX480) i uzmem neki od diskova i kupim kuciste i napojnu i sve to opet sklopim.
    Posto je AM5 jos uvijek zara skup, ima li smisla uzimati onda Intel platformu LGA1700 s DDR4, malo bi jeftinije izaslo, a ja ne trebam sad max performanse niti cu clockati ista :)
    Konkretno bi islo slijedece:
    MSI Mortar Wi-Fi ili neka slicna gaming mATX ploca B660 ili B760
    Intel i5-12400 (s integrusom)
    DDR4 ostaviti ovaj ili uzeti mozda 3200MHz RAM (nudi kolega s foruma, pa mi se cini dobra opcija)
    Grafika ostaje Vega 56, kuciste Morpheus, diskovi dva SSD-a (Sandisk neki extreme 120GB i Samsung QVO 870 1TB)
    Napojna - eh ove ploce vidim da imaju 2x8pin CPU konektore ili varijante 1x4 + 1x8, dok ove budzet tipa Prime i sl imaju 1x8 samo.
    Ova moja napojna Argus 720W ima samo 1x8pin, da li su neophodna oba?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Aug 3, 2023
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    8 pin moze isporuciti oko 380W. Za i5 12400 je dovoljan jedan 8pin, radit ce bez problema. Za 12900k ti treba oko 250-300W tako da nemas brige.
     
    Reznor likes this.