Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. senad_986

    senad_986 Komšija

    Jedan update: naime, problem je pravio TP Linkov PLC. Stvr je u tome da PLC mora biti u uticnici a ne u produznom kablu sa ostalim uredjajima. Kako sam ga istekao iz produznog kabla, nema nikakavih problema, a pored TV-a, problemi sa WiFi-em su bili i na android boxu i ponekad na PS5. U pocetku nije bilo problema, ali vremenom su se poceli javljati, i stvar je, izgleda, da protokom vremena bude sve gore i gore dok na kraju PLC ne crkne. Hvala kolegi iz BHTelecoma na savjetu. :)
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Cudno da vec nisi znao da se PLC steka direktno u uticnicu
     
  3. anel007

    anel007 Komšija

    Evo uklopilo se u budzet, doduse isao sam na kupovinu preko BHTelecoma (pa je samim tim i izbor bio ogranicen) jer sam isplatio zadnju ratu sto sam ranije imao pa samo nsatavio placati. Prva opcija je bila Sony x90 serija ali od prije 10 dana 75" model nemaju u ponudi a ubacili neki LG koji je po specifikaciji slabiji ali je i fino jeftiniji (1999 KM sa PDV-om). S obzirom da sam koristio Xiaomi TV 4s model prije otprilike su slicnih specifikacija sve osim dijagonale, mada nisam nesto previše istrazivao specifikacije.

    Al TV te dijagonale je u najmanju ruku ogroman, bez dvije osobe ne mozes ga iz kutije izvaditi a kamo li na zid postaviti, haman oko 35 kg u njemu ima.

    Sent from my Mi 10T using Tapatalk
     
  4. dino31

    dino31 Aktivista

    Treba mi preporuka u vezi ova 2 modela Lg 65uq70003lb ili Samsung qe65q67bau.
     
  5. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    LG je IPS panel,a Samsung je VA panel i obrati paznju na to jer IPS je dobar izbor za gledanje iz uglova,ako ce TV gledati vise osoba dok je Samsung dobar za licnu upotrebu tj. gledanje direkt u displej i u tom slucaju je puno bolji izbor za filmove i igre i generalno tamnije scene.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    VA uvijek osim u situaciji ako bas gledas iskosa i pod ostrim uglom.
    Kada se malo gleda sa strane,nema neke degradacije slike...barem na ovom mom Samsungu
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    VA je los ako ce se TV gledat po danu. U zamracenoj prostoriji je bolji.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nije los...samo eventualno napravis jos jedan profil sa jacim osvjetljenjem ako bas hoces da pojacas,mada ja to nikada ne radim.
    Lose je samo ako sunce direktno pada na ekran a ovako normala sve.
    Evo kod mene je tv metar ipo od velikih prozora i kada ne pada sunce na tv,slika super...a ljeto kada dodje i sunce se digne visoko,onda pocne tamo oko 17h da puca direktno u TV i onda moram spustiti roletne .
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma jasta je nego los. Da se ne lazemo. Budget LCD televizori su svega 300-400nits a to je premalo za osvijetljenu sobu.

    Moj monitor je IPS i drzim ga na 20% brightnessa, jednostavno mi smeta ako je vise. Brutalna je razlika. Doduse, monitor mi je blize ocima.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kod mene je q60a u osvijetljenoj prostoriji doduše ne grije sunce u njega. Nema nikakvih problema sa osvjetljenjem, ako ništa izbija oči na Max.
    Uglovi gledanja jesu loši tu nema šta

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Kod mene na q70b je osvjetljene preko dana na 36/50, prozori 2m od teelvozora i nemam nikakvih problema. Predvecer sunce direktno pada na tv kada zalazi i nista mi ne smeta. Nije bas svaki VA panel isti. Ugao gledanja je odlican. Q65 je vec druga prica. Moras direkt sjest ispred tva.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    I kod mene su i uglovi odlicni kao i prikaz slike u osvjetljenoj sobi i stvarno nemam zamjerki.Naravno nije kao OLED i sve ali ne degradira sliku da je negledljivo.
    Lose je samo kada direktno udara sunce i samo spustim roletne malo i rijesen problem.
     
  13. dino31

    dino31 Aktivista

    po vasim komentarima ispada da je LG bolja kupovina?
     
  14. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Samsung je bolja kupovina.
     
    dams82 likes this.
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    LG razmatratari samo kod kupovine OLEDa...sve ostalo je srozano i neces biti zadovoljan.
    Za ove neke midrange televizore,Samsung je najbolja opcija.
    Gornji segment LCD televizora je za Sony.
    Sve ostalo je treci esalon.
     
    dams82 likes this.
  16. dams82

    dams82 Komšija

    Baš tako, LG oled je vrh, a ostalo ne vrijedi, Samsung uvijek prolazi u srednjoj klasi. Od jeftinijih brendova pozitivno me iznenadio Hisense, ko ne želi izdvojiti mnogo novca može se uzeti solidan tv...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ima i Philips sada dobrih modela i koji su i na testovima odlicno prosli ali brend je trenutno na niskim granama pa nije bas za preporuke,jos uvijek...sto ne znaci da se nece to promijeniti za 1-2 godine.
    Takodjer je Philips i u visokoj kategoriji sa modelima za 2023. odradio dobar posao...Philips OLED isto odlicni televizori ...ali eto,jos uvijek su mozda broj 4 ili 5 :D
    Hisense je sada "nas domaci" Gorenje :D
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    bas razmisljam da uzmem q70b. kako su utisci? sad mu je cijena oko 1200km. sta mislis da li vrijedi tih para? ili ima nesto drugo u tom rangu? bitno mi je da ima hdmi 2.1 i 120hz refresh rate kao i vrr radi gaminga.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja prezadovoljan. Kod mene je 65" model. Spojeni PC i PS5 i stvarno veliki upgrade u odnosu na Q65. Ponajvise brzinom procesora. A za gamin sjajan. Jedino ces morati uzeti soundbar. Zvuk je katastrofa. Kao da drzis ruku preko zvucnika. Na zalost, problem svih novih televozora.

    Ako bude ovaj mode sa srednjim nosacem, nemoj se zaletiti sam postavljati kao ja. Kad nisam ostao bez TV-a prvi dan. Ovo su dvije "noge" a u sredini je komad plastike kao cover. I noge se pricvrste šarafom. Ne mogu "same" stajati, nije da se ubace u rupu kao na 2021 seriji. Praksa je da se postavi licem na stol pa da montiras noge ali ko ima stol od 65".

    [​IMG]

    I "kutija" u kojo dodje TV nije kutija. Dodje kao 360 kartonski cover i kao poklopci sa gornje i donje strane koji nisu pricvrsceni nizasta. Moze proletiti je moja poenta pa treba pazit i to.
     
    EL NINO CFC likes this.
  20. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Odlicno. Ja cu ici na 55 incha verziju. Nemam bas prostora za 65 iako bih volio kad uzimam nesto vece da bas uzmem nesto veliko.

    Hvala ti za tips. Obraticu paznju na to. Kasnije cu gledati neki soundbar.