DDR5 memorija

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Apr 28, 2021.

Tags:
  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To nije fiksan broj, ima multi koji se dinamicki mijenja. To je zapravo Ring.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    [​IMG]
    Evo ga, uspio sam, za pocetak 4.6GHz.

    [​IMG]
     
    Stevie_Ray likes this.
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Rekoh ti ja da je jednostavno.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Laze AIDA, kad dignes BCLK budu pogresne vrijednosti. Pisao sam ranije o tome.
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Malo me zbunio ovaj sa klipom, jer nekih opcija nema kod mene. Po defaultu, ako samo stavim veci bclk, npr sa 100 na 115, cpu frekvencija spadne ispod fabricke. Mora se manuelno i core ratio staviti na 40 da bi radilo.
    Eh sad sa ramom je veca zezancija, to ce trebati vremena. Koja ti je max voltaza za ram?
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Oko 1.43V al ja nisam isao preko 1.35V, ne vidim smisao.
     
    Reventon likes this.
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Probat cu ovih dana pa javim, za danas je dosta. Cijeli dan se zezam, rasklopi staru masinu, sastavi novu, zaboravio sam koja je zezancija. Sreca noctua dobro izlazi na kraj sa procesorom, barem se tu ne moram nista zezati.
    Sad malo da testiram i grafu u CP 2077 :D
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Da se upisem pa cu onda malo oko tajminga da se igram
    [​IMG]
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja sam uspio podici brzinu sa 5200 na 5600MT ali sam morao i latencije podici sa 38-38-38-76 1.25V na 40-40-40-82 1.35V. Nisam vidjeo nekog velikog napretka tako da ga vratio na XMP postavke.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Mislim da je ovo sweet spot, jedino jos ako budem imao vremena sa sekundarnim tajminzima da se igram...
    [​IMG]

    Konacno je ddr5 pojeftinio, ovaj ram me izasao 135$ sto je korektno za hynix cipove.
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nije DDR5 ali jeste DDR4...ne znam ima li tema za DDR4?
    Ekipa,treba mi savjet/pomoc.
    Nedavno sam kupio novu konfiguraciju sa 32 GB DDR4 memorije i vidim da mi je brzina memorije 2133 Mhz. Googlajuci vidim da je to najniza brzina a ram je neki gamerski,jedan keks ADATA a drugi CORSAIR...oba RGB. Usao sam jednom u UEFI i do sada nisam imao gamersku maticnu ni UEFI,nego BIOS...tamo ima mali milion nekakvih funkcija i opcija,vise od pola ne znam ni sta znaci a kao da sam vidio da imaju i neke opcije za brzine RAMa.
    Pa da li se taj RAM moze sta ubrzati i da li cu dobiti sta vecim brzinama RAMa u praksi.
    Ako treba sta uslikati iz UEFI-ja,uslikati cu,samo recite sta?
    Maticna je ROG Strix B550-A Gaming
     
  12. Hercegovacc

    Hercegovacc Novi član

    Posto su ti razliciti ram moduli vjerovatno je taj adata sporiji od corsair i maticna ti automatski smanjila na maks brzinu adata a to je 2133 mhz. Dzaba sto ti je npr corsair 3200 mhz smanjice ti na 2133 . Ram se moze ubrzati , overklokati ako podrzava XMP (intel) ili EXPO (amd) ,moras ukljucit u UEFI al nemas fajde kad su ti razlicite maks brzine ram modula... vidi koji ti je brzi modul (opet kazem pretpostavljam da je corsair) i uzmi jos jedan takav isti... takodjer vidi koje ti maks brzine rama podrzava procesor. Sto se tice te maticne ona podrzava do 4600 mhz ram...ukratko sto se brzina rama.tice moras uskladiti : koliko maticna podrzava, koliko procesor , i na kraju sami moduli koje uzimas...ako je nesta manje a drugo vece automatski se smanjuje na manje...

    Ako maticna npr podrzava 3200 a ti uzmes ram od 4600 radice ti na 3200

    Ili procesor podrzava 2666 a ti uzmes 3200 radice na 2666 mhz

    Isto je i ako uzmes 2 razlicita modula sto je kod tebe slucaj , radice na frekvenciji sporijeg

    Ako zelis vecu brzinu uzmi jos jedan modul tog rama koji ti je brzi od ta dva (vjerovatnonje corsair)

    I opet ako zelis mu povecati brzinu i kad su ti dva ista modula , da bi ga overklokao gledaj jel podrzava EXPO posto ti je AMD maticna
     
  13. igor.g

    igor.g Komšija

    Može pokušati da ručno uskladi frekvencije i CL latencije po slabijem modulu. Koliko je max xmp/expo dopušteno na slabijem modulu da matcha na jačem manuelno (underclock).
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Skini CPU-Z i uslikaj nam vrijednosti memorije. Onda možemo vidjeti o čemu se radi tačno.
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja kako vidim...DDR4 je 3200 Mhz brzina ako to po ovom u nazivu znaci ali evo vam slike pa ko se bolje razumije
    Evo ovdje sam vidio da je brzina 2133 MHz

    [​IMG]

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  16. igor.g

    igor.g Komšija

    Pa oba imaju xmp profil od 3200 na istim latencijama i oba su single rank, treba da radi bez problema.

    Pod cpu-z max bandwidth ti piše 3200 tako da već radi na max clock.
     
  17. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Šta kažu bios i task manager za brzinu memorije?
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    A sto mi tamo pokazuje manju brzinu ? Moguce da program ne ocitava dobro...rijec je o starom HARDiNFO 8 programu
    Skinuo sam i AIDU64 Extreme,evo sta ona ocitava ?
    Je li to znaci da RAM ipak radi na max brzini i da je sve ok ,samo je ocitanje sa ovog programa izbacilo losu brojku ?

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ovdje opet pokazuje brzinu 2133 MHz...wtf
    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Last edited: Mar 18, 2024
  20. igor.g

    igor.g Komšija

    U Aidi scrolaj dole do extreme memory profile 2.0
    Jedino još bios da provjeriš da budeš 100% siguran.