Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Taj monitor probija budzet, ali jedini ima IPS matricu, 109 PPI i pri tom zakrivljen i 144 Hz, tako da cu cekati platu pa ako bude i dalje ta cijena radije cu to uzeti, jer sve drugo bi bilo bacanje para.
    I gledao sam par videa na Youtube, samo mi Ultra Wide odgovara, ovo sve ostalo 16:9 mi dodje ko i ovaj sto imam.


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  2. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  3. Reznor

    Reznor Overclocker

  4. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Jedino ako nije novi model izasao,a koliko znam i na zvanicnom sajtu je taj jedini kojem nije naveden displej u specifikacijama.

    https://www.mi.com/uk/monitor34/

    Uglavnom 34' UW IPS tesko je naci ispod 1000km kod nas.
     
    Last edited: Mar 20, 2023
    Reznor likes this.
  5. Almir

    Almir Komšija

    nisam baš siguran da je ips, ali je ovaj model BHR5133GL i cijena je ok, mana je možda 1g garancije, ja sam prije uzimao dell imao je 3g garancije, mada je sve izdržalo 10+g
     
    Reznor likes this.
  6. iPlay

    iPlay Komšija

    Reznor likes this.
  7. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Last edited: Mar 21, 2023
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hocu iskljucivo UltraWide, pogledah dosta videa na Youtube 21:9 vs 16:9, IPS vs VA, 75 Hz vs 144 Hz, 1ms vs 5ms itd
    32" mi unatoc velicini ne bi bio velik upgrade, iako je veci u visinu i dalje bi mi u sirinu falilo prostora, a meni upravo to najvise treba, tipa vodim meeting, pisem istovremeno notes i imam jos jedan prozor otvoren za Google Meet i listu taskova na boardu, dakle, tri prozora jedan do drugog.

    Uglavnom, postoje za ovu cijenu samo 4 modela koji odgovaraju trazenom kriteriju:

    IPS - sa 2560x1080 i 75Hz nije bas toliko blurred niti losa slika dok se ne zagledas dobro, meni bi bilo ok, malo su mi blijede boje u odnosu na VA, ali naravno viewing angle je konstantan, te flat panel bi bio savrsen ovdje
    AOC 34" Q34E2A - najjeftiniji 610 KM, ima mediocre zvucnike, los kontrast boja u odnosu na LG istog ranga i stariji HDMI 1.4, nema podesavanja nikakvog, bulk sve
    LG 34WP550-B, ima u didakti za oko 660 KM, nema zvucnika kao AOC, ali ima bolji kontrast i podesavanje boja, takodjer navodno ima neku aplikaciju za macOS koja moze fantasticno sloziti prozore, upravo ono sto trazim (update: zove se LG OnScreen Control)

    VA - sa rezolucijom 3440x1440, 144Hz i 1ms response vjerujem da mogu dobiti solidnu sliku, pitanje je samo da li moj setup moze podrzati ovu rezoluciju
    AOC 34" U34G3XM Flat VA - ovaj najvise nudi, ima USB Hub, navodno ima i zvucnike, samo je dilema flat vs curved zbog VA panela, za 720-740 KM se moze naci
    Xiaomi 34" za 760 KM se moze naci, moram se pomiriti sa USB portovima koje AOC ima, ali curved bolje lezi za ovaj tip matrice, takodjer ima bolji cable management, oba imaju katastrofa OSD koji sam kod AOC vec imao priliku vidjeti nazalost

    Vjerujem da bi ovdje najbolji izbor bio VA panel znaci Xiaomi ili AOC Gaming, u najgorem slucaju ako nijedan od ovih ne moze proci onda LG ovaj iznad


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
    Last edited: Mar 23, 2023
  9. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    AOC 34" U34G3XM ti je definitivno najbolja kupovina.

    Ne uzimaj u razmatranje VA curved monitore,ako ces gledati filmove i igrati igre u mracnoj sobi.
     
    Last edited: Mar 23, 2023
    Reznor likes this.
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Meni je generalno citava kuca mracna bez obzira koliko sunca ima, tako da bi onda to bio pun pogodak :D
    Onda AOC, a i jest mi najljepsi i najinteresantniji od svih navedenih :)

    Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
     
  11. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Va curved izbjegavati zbog cloudinga koji je manje ili vise izrazen na svakom VA curved panelu dok sa malo ambijentalniog svijetla to se i ne primjeti.

    [​IMG]
     
    Reznor likes this.
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne valja ni flat VA. VA na monitorima valja samo ako izvaljujes 2000KM+.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. iPlay

    iPlay Komšija

    Javi kakav je AOC 34" U34G3XM u poređenju sa IPS ako ga uzmeš na kraju. :)
     
    Last edited: Mar 23, 2023
    Reznor likes this.
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Da li je iko uzimao ove xiaomi monitore?
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Kupljen iz SLOT.ba, konacna cijena sa dostavom je bila 739 KM, na garanciji pise Genelec Tuzla, a na kutiji Genelec PJ Zenica, dugo je putovao nesto i tek danas je dosao, iako su ga navodno imali dostupnog odmah
    Trenutni utisci: velicina upravo ono sto se trazilo, fino je stao na stol, a ima jos malo mjesta i za 14.2" M1 Pro
    Macbook podrzava max rezoluciju, ali je i max refresh rate 100 Hz
    Racunar moze na 144 Hz, ali imam neki rendering issue skroz desno, moze biti da je do graficke, Linux drivera (malo vjerovatno, jer su AMDGPU driveri za hawaii (R9 290) dio OS-a i dodju predinstalirani, nisu proprietary), kad stavim 120 Hz bude ok, i to mi je zadovoljavajuce.
    Eh sad prije svega jedna slicica kako to izgleda sve: https://imgur.com/dmleDVr
    Pros:
    Podesavanje po visini i tiltanje
    Slika je odlicna
    Rezolucija 3440x1440 i 144Hz osvjezavanje
    Ugao gledanja je sasvim zadovoljavajuci
    Game mode, 1ms

    Cons:
    Vrlo komplikovan OSD za navigaciju
    Nema zvucnika kao jeftiniji modeli sa 24" i 27"
    Nema USB portove iako negdje na online specifikacijama pise da ima, deal breaker, bolje bi mozda bilo da sam uzeo Xiaomi za malu razliku u novcu, ali flat mi se cini bolji ako pustim neki film i iz daljine gledam
    Output iz 3.5" je losiji (tih, nema bassova) nego s onog na kucistu (i uopste mi je los output iz zvucne na Mortar Max, ali niti ovaj iz DisplayPort preko R9 290 nije sreca neka, sad ne znam da li je do porta na monitoru ili samog source-a)
    Limitirano podesavanje po visini ovog fabrickog standa, cak mislim da se manje moze podici nego Dell P2414H

    Sve u svemu prvi utisci su solidni, stvarno je zadovoljstvo gledati u ovaj monitor, slika je definitivno ljepsa i bogatija u odnosu na P2414H, cak mi se cini bolja subjektivno od onog Odyssey G5 zakrivljenog 27", na njemu su boje nekako isprane i blijede, ovdje su bas pune kontrasta, jedino eto sto nemam vise tog USB hub-a na samom monitoru, ali naci cu vec neku prakticnu zamjenu da mogu saltati izmedju uredjaja, mozda uzeti onaj CPU Switch ili Logitech tastaturu sa switchanjem desktopa.
     
    Last edited: Mar 29, 2023
    NAILS, iPlay and Picoooka like this.
  16. iPlay

    iPlay Komšija

    Top, sretno bilo i da te dugo služi.
    Što se tiče Cons koje si nabrojao, meni to ništa ne smeta niti korisitm te priključke. OSD sam koristio možda 4x u 2 godine.

    Kada porediš taj monitor sa tim što je otac uzeo (pretpostavljam da je IPS kod njega), da li je velika razlika kod uglova gledanja i kakav je kontrast i boje? Na stranu što je manji ekran.
     
    Reznor likes this.
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    I kod njega je VA, mislim da je to bas ovaj model: https://doper.ba/proizvod/monitor-aoc-27g2sae-bk-27-165hz-fhd/


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

  19. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    ROG PG248QP will cost around US$899 (~S$1,207)

    nidje veze :D
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Kako tehnika napreduje, esports igre stangniraju. CSGO moze mislim do 1000 FPS. Eto ti novi CS. Blagi upgrade dok je CSGO vec 2012 bio outdated.