Kupovina auta na autokredit ili leasing (iskustva)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by ibran, Apr 9, 2023.

  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Mene svrbi mijenjati iako nema ni smisla ni potrebe.
     
    ibran likes this.
  2. Almir

    Almir Komšija

    Otprilike stranac hoće da zna koliko eura košta njegovo auto mjesečno, zna koliko će prelaziti mjesečno i koliko će dobiti na kraju tog perioda za navedeno auto, servisi kao i popravci ga ne interesuju jel sve je uključeno u tu ponudu, čak i gume pokrije kroz osiguranje, skrivenih troškova skoro da nema. Kod nas još takve ponude nema bar koliko ja znam, budu povoljne opcije za privatnike sa 0 kamatom ali to je ovako u 3 rate :)

    Ono što morate znati da tokom cijelog otplatnog perioda morate imati kasko, auto je registrovano na banku i sl.

    Ako sam ja kreditno sposoban što da se zezam sa lizingom, kada mogu preko banke kupiti, jedino je problem limit od 50 hiljada u jednoj banci...
     
    ibran likes this.
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    Leasing Tiguan sva oprema 3 god 45000 km i svi servisi uključeni 450€ i na to sve kasko 30€ mjesečno. Full kasko ti ne treba je auto pod garancijom tako da ne znam zašto bi neko uzimao Full kad mozes kompletirati samo. Kod nas i nema opcije za Full kasko kad je auto nov. Plaćaš za razliku samo. To sam imao tri godine i sad opet leasing.

    Ford Kuga plug In hibrid sva oprema 60000 km 520€ (sad malo promjenjivo zbog kamata ide i do 550€) i na to osiguranje 25€ mjesečno i svi servisi uključeni. Iduće ljeto Nazad.

    u principu ako ces voziti nov auto leasing ili kupovina i prodaja nakon 3 godine izadje na isto 1000-2000€ razlike MAX kad sam Tiguana vratio npr. Sve to dodje na svoje. Njima je drago da neko ima auto ne zaradjuje tu firma ništa vise u principu.

    meni lijepo ovako. Nov auto svake tri godine. Nema sikiracije ni za šta

    ps. Gume nisu u toj cijeni jer imam lika za gume dobijem dosta jeftinije privatno.
     
    ibran likes this.
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kasko zbog moguce kradje, nevremena, vandalizma, a i da ga sam zveknes u drvo.
    Full je obavezan na lizingu, barem u AT.
     
    ibran likes this.
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Japa ne kontam ovaj dio sa full kaskom? Full kasko uzimas ako nekoga opalis ili tebe neko udari, led, kradja vandalizam itd. sto garancija od proizvodjaca ne pokriva i one su uglavnom 2 godine kod svaba ako ne dokupis do 5g dok recimo kia nudi 7 god ili 150 tkm.

    Edit: pretece me kolega

    Btw ja sam gledao ovdje auta od auto kuca sto su vracena sa leasing recimo Kia sportage sve tip top na oglasu dodjes tamo auto udes imalo, servisa nijednog ispunjenog i sl.
     
    ibran likes this.
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Da ali ako već imas garanciju na motor i ostale budalestine sto mogu otići a da ulaze u garanciju ne trebaš valjda plaćati i ostatak kasko osiguranja ta to?
     
    ibran likes this.
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kakva mizerna ostecenja danas kostaju 3-4 hiljade eura bez barem polu-kaska ne treba imati auto skuplje od 10k eura.
     
    ibran likes this.
  8. selvin

    selvin Moderator

    Ovo poslusajte, ali samo ako hocete da se zajebete :D Ovako ljudi govore i za stanove. Nikad nije vrijeme za kupovat, a zapravo danas je bolje kupit nego sutra.

    Sto se tice razlika kod lizinga, kod operativnog samo koristis auto i ne otkupljujes ga, tj. rentas, a kod finansijskog ga otkupljujes na kraju, tj. vise kao kredit.

    Umjesto finansijskog je svakako isplativije uzeti nenamjenski kredit jer na kraju ti valja platiti svakako. A za operativni, on ima svojih prednosti. Takvu alternativu nemas sa kreditom, vjerujem da je dosta bolji firmama nego fizickim licima. Ili jednostavno ljudima koji hoce stalno novo vozilo, a placaju samo rentu, ne brinu se ni za sta nit moraju imati kes.
     
    ibran likes this.
  9. cryptex

    cryptex Novi član

    Ja stvarno ne znam kakve veze ima kasko / "full kasko" sa garancijama za motor i slicno. Da tebi motor rikne, svakako ti nijedan kasko nece isti pokriti osim ako eventualno do toga nije doslo tokom udesa, a da jeste doslo tokom udesa, onda ne bi pokrila garancija.

    Jedno je operativni lizing u EU, gdje se svakako isplati zbog svega sto ti nabrojao, ali taj isti operativni lizing u BiH nije ni priblizan, te se realno jedino isplati uzimati nenamjenski kredit i kupovati auto, kolega je npr u DE uzeo ID3 sa 15k km godisnje za cini mi se 610eur all in (kasko + gume). Dok je ID3 u nekoj relativno baznoj opremi ovdje u Porsche-u oko 1600Km mjesecno, sa mislim 20k godisnje? (bez kaska / reg / guma)

    Nadam se doduse stvarno da ne dovodis sebe u situaciju da vozis novo auto, pogotovo koje nije tvoje a da nemas potpuno osiguranje na njemu, iako sumnjam da je cak i moguce uzeti ga bez full kaska. Ako je neko ucesce, tipa 10% i to je ok.
     
    ibran likes this.
  10. selvin

    selvin Moderator

    Super je nenamjenski ako planiras zadrzati auto, ali je problem sto nenamjenski se mozes zaduziti do 50k. A ako hoces da vozas novo auto, onda ti jedva oktavija upada u budzet, kamoli nesto bolje. Ljudi kupuju na lizing auta od 200k... Kredit za auto u banci mozes dignuti mislim do 100k i to uz zalozno pravo na auto, bukvalno kao lizing bude, ostaje njima ako ne placas i cao. Kad to sve uzmes u obzir, pa brate rentaj ga kroz operativni ako ti je cejf vozit novo stalno. Kad ces otplatit 100k kroz kredit? Rata nekih spomenutih 1600 na 6 godina. Izaslo iz garancije davno i vec preslo 120k+. Onaj ko hoce da vozi novo nece toliko cekat. Ili ce "prebijat" kredit ili koristit operativni. Ljudi uzimaju operativni da se ne zezaju a i preko firme racunaju drugacije troskove. Za obican narod, koji uzima obicno auto, lizing nije isplativa opcija.
     
    ibran likes this.
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ne znam stvarno, idući put ću umjesto osiguravajuće kuće obavezno se posavjetovati s ekspertima sa foruma koji očigledno imaju odličan uvid u to kako funkcioniraju osiguranja i u drugim zemljama .
     
  12. Almir

    Almir Komšija

    full kasko bar u mom slučaju, pokriva punu vrijednost navedeno iz kupopordajnog ugovora, dok obični kasko zavisno od dogovora određeni procenat, a štetu i to svaki kasko pokriva u tome je razlika...u biti neka vozila koja se kod nas ne kradu toliko nema potrebe za full, ovo pričam za bosnu

    možda niste znali ali prilikom registracije i ugovaranja osiguranja možete doplatiti nešto sitno pa da vam ne dira bonus u slučaju da ste vi krivi, slično kao osiguranje auto stakla.
     
    ibran likes this.
  13. cryptex

    cryptex Novi član

    Ja pricam o iskustvu i u Njemackoj i u Bosni, a svakako moguce da je kod tebe gdje god da si drugacije (u tom slucaju, svakako nije lose da podjelis kako je, naspram sarkazma jer tu bas niko nema koristi - sumnjam da se i tebi stvara neka vele satisfkacija od istog)

    Da, zastita bonusa je odlicna stvar, mislim da je cca 20 ili 30KM. Jedino "fol" je sto moras ostati u istom osiguranju gdje si trenutno, jer u slucaju da imas stetu tebi svakako polisa skace, te ti se mjenja bonus (ili u ovom slucaju malus), ali ti osiguranje pri registraciji vrsi povrat sredstava uplatom na racun koji identicno odgovaraju sumi za koju ti je osiguranje skocilo.

    Razlika izmedju punog kaska i kaska (ovo je sad bas specificno za bosnu, jer se u njemackoj sve zove... kasko - cak i obicno osiguranje, ali full / voll kasko pokriva stetu koju ti napravis / vandalizam / kradju)) ovisi najvise od osiguranja. Npr, mozes zakljuciti osiguranje koje ce pokrivati u slucaju udesa, vandalizma ali nece te pokrivati u slucaju kradje vozila i slicno. Nijedan kasko nece pokriti punu vrijednost vozila (uvijek se aplicira formula za amortizacju, najcesce 20% prva godina od vrijednosti, 10% svaka iduca, pa onda imaju kilometri, itd...). To je ako se kasko zakljucuje na novonabavnu cijenu vozila. Moguce je u nekim osiguranjima (ako ne cak i svim) napraviti kasko na ugovorenu vrijednost, sto se i u 90% radi sa vozilima starijim od 2godine, gdje da dobijas skoro punu sumu u slucaju kradje.

    Sad opet imas ucesce... Za kradju asa/central imaju 10% ucesca, ostale nisam siguran, moguce je uvijek dogovarati 0% ucesce, 30% ucesce, sto moze u nekim slucajevima dosta uticati na cijenu kaska. Za stete, vecina osiguranja ako ne i sva nemaju nikakvo ucesce u slucaju prve stete, za sve poslije se povecava postotak ucesca, te takodjer skace i cijena kaska za iducu godinu.

    Moje ovdje licno misljenje je da za svako vozilo pa cak i ono od 10k treba imati "kasko" - mali kasko, jer ne znas sta se moze desiti a barem si pokriven koliko-toliko te ce ti nesto zivota olaksati ako napravis nesrecu svojom krivicom. Za sve skuplje, a pogotovo pojedine brendove definitivno puni kasko.
     
    ibran and donjapa like this.
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Objasnili ste mu, spominje garanciju u kontekstu kaska sto nema veze jedno sa drugim.

    Uzmes auto od 50k na lizing bez full kaska i prvi dan te poledica odnose u obalu, auto totalka.
    Upravo si duzan 50k eura a auta vise nema, zato i ne moze lizalo bez fulla u vecini drzava.
     
    ibran likes this.
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    Bas, objasnili experti. To sto u drugim drzavama ne priznaju garanciju kao dio "osiguranja" ne mora znaciti da je tako u svakoj drzavi. Ja sam naveo primjer Svedske gdje boravim, gdje "garancija u kontekstu kaska" itekako ima veze jedno sa drugim.

    [​IMG]
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Fizicko ostecenje nikad i nigdje ne priznaje garancija.

    Cak sto vise grebu i rukama i nogama da se izvuku i ograde, traze nepovezane stvari samo da imaju argument za odbijanje.
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pretpostavljam da XT u imenu stoji za Expert? "Nikad i nigdje" bi znacilo da znas "sve i svugdje" :)

    "Vehicle damage warranty is included when you buy a new car in Sweden - it is the general agents who offer a warranty that is valid for three years from the car's first registration date. The general agent is the one who represents the car manufacturer in the country and has sole sales rights for the car brand."

    The vehicle damage warranty applies to damage to the car that you have suffered as a result of a traffic accident, a collision or if the car has been vandalised. If you have a valid vehicle damage warranty, you only need half insurance during that time.

    A half insurance in combination with a vehicle damage guarantee provides the same protection as a full insurance. How big the deductible is in the event of an injury is determined by the car brand. Keep in mind that the warranty deductible is usually presented without VAT.
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    „The purchase of a new passenger car in Sweden includes a pre-paid three-year so-called vehicle damage guarantee, an insurance policy that solely covers motor vehicle damage, and which the dealership has drawn up with an insurance company.“

    I sta je to nego osiguranje, samo iz druge ruke.
    Nece ti fabrika garantovati tvoje udese.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Hajde ba priznajte da ste se zaletili da čovjeku odgovorite a veze nemate kako stvari funkcionišu u SE. :)

    Ovo u SE ima i prednost i nedostatak. Prednost je što sva vozila to imaju, ali to i platiš svakako. Mana je sto ne mozes birati, već ti je to must have kod novog vozila i jos ne mozes birati ni drugog "osiguravatelja" već dobijes tog zaduženog za VW ako kupuješ VW i slicno. Nema tu konkurencije u tom slučaju. Eh sad, koliko to dodatno košta u odnosu na neke normalne cijene auta bez tog, ne možemo ni znati vjerovatno jer drugačije ne mozes ni kupit :) Mozda se i navede odvojeno uz cijenu vozila @donjapa?


    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Historiju oko toga ne znam tako da ne znam da li je bilo "oduvijek" i kako je bilo ranije, ali sad uzimas automobil i imas cijenu automobila a ovo ti je garancija koja dolazi sa automobilom. Ko je i kako placa obican narod ne zna niti ih vjerovatno zanima.

    Samo znam da su osiguranja za sva auta najjeftinija u prve tri godine, a onda te mogu drmnuti sa nekim drakonskim cijenama. Evo znaci dobijes "full-kasko" za 25-30e mjesecno za neki normalan auto. Zasto ne! :)