Provjera PIK prodavača - If it sounds too good to be true, it probably is

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NaLe!, Jan 18, 2014.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

  2. NAILS

    NAILS Moderator

  3. Carig

    Carig Novi član

    Od Lotus PC Jajce kupovao sam raznde dijelove za PC. Ukoliko mogu da nabave dio po cijeni koju navode na OLX-u odmah odgovaraju na poruke i prijatni su, ukoliko nemaju neki od dijelova ne odgovaraju na poruke uopste. Naime, desilo mi se da mi maticna ploca koju sam kod njih kupio pocne da pravi probleme. Nakon testiranja u servisu, utvrdjeno je da je kvar na maticnoj i da bilo koji procesor iznad 4 jezgra pravi problem i da sistem jednostavno nece da podigne. Bios i ostale komponente su testirane i sasvim Ok. Kada sam im se obratio, buduci da sam imao 3 godine njihove garancije, nastupila je potpuna tisina. Nema javljanja na telefon niti na poruke putem pika. Pretpostavljam da uopste ne posluju u Jajcu, a jasno je da je u pitanju fiktivna radnja. Ime koje je pisalo na priznanici brze poste je Danilo Srdic, bukvalno nepostojece na drustvenim mrezama i internetu, pa pretpostavljam da je i to lazno. Ako neko ima informaciju o ovoj radnji, bio bih zahvalan. Dakle dok ne dodje do problema tu su, momenat kada de desi reklamacija nestaju.
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nemam s njima kontakt neki osim kad sam pitao za neku plocu nije bila na stanju, a oglas frisko obnovljen.
    Ali imam polovnu B450M Mortar Max kupljenu kod njih koju sam popravljao negdje drugo, jer je "garancija" istekla.
    Kao sto kazes, djeluje kao fiktivna radnja, potpis je kod mene na tom listicu Mk., nema adrese samo broj telefona +38763627956 koji pretpostavljam da si vec zvao. Ima i "pecat" takodjer lazni, a samo osnovnih par informacija napisano je rukom.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Prijavom OLX administraciji mozes imati rezultata samo ako ste razmjenili dojmove i to da ga banuju,a plocu svakako halali :( Inace svi OLX shopovi iz BN i BL rade na isti princip osim mickey84 koji izdaje fiskalni racun i koji regularno posluje.

    Uglavnom imam sl. iskustva i sa nekoliko reklamacija mi se desilo isto,ali ne kod njega nego kod drugih shopova.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Jesi ikad provjerio taj fiskalni racun? Toliko transakcija a da ne udje u pdv sistem, how yes no. Ne bi se zvao mickey84 da je regularan.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Upravo, to je više do države/inspekcije i manjka podrške potrošaču


    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  8. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Nisam nikada nista kupio kod njega nego sam cuo da izdaje fiskalni i da je pouzdan u slucaju reklamacije.Uglavnom kupujem od Pere PcLux i Bios racunari i od Aleksandra Inserthome.

    Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Ma sve je to isto, čisti sverc. Nema niko regularan, tj. legalan. Moze bit samo neko da je bolji i pošteniji prema kupcima. I takve treba preporuciti za kupovinu, kad se vec kupuje od svercera. Fiskalni je kod njih samo neka kvazi sigurnost za kupce, da misle da su kupili nesto regularno.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
    Picoooka likes this.
  10. Carig

    Carig Novi član


    Da, da identican broj, fiktivno ime na X express priznanici, a potpis tako nekako MK. Plocu cu nabaviti novu, ali dok budem mogao da istrazujem gdje su i ko su, istrazivacu. Sve bi bilo ok da su transparentni po pitanju garancije od pocetka. Ali ako izdaju nekakav listic da garantuju, neka stanu iza njega, jer je to klasicna prevara. Najvise mi je zao sto ce neko mozda mjesecima skupljati novac za neki dio i onda ovako nesto da se desi.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Tu postoji garancija ako se neko smiluje da ganja u tvoje ime. Ali generalno kad kupuješ tako, kupuješ na rizik bez garancije. Ne može i jare i pare.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  12. Carig

    Carig Novi član

    Sve Ok da su rekli da nema garanciju i da nisu izdali falsifikovam listić. Da ne budem licemjer, kupio bih i bez garancije, ali ako vec tvrde da postoji, zasto ne iskoristiti. Sta reci za ljude koji bi odustali od kupovine zato sto nema garanciju? Oni su tek prevareni.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Ma to su garancije na povjerenje. Kao sto daju i ove "legalne" radnje tipa univerzalno. Garancija cisto radi reda. Ili ne pokriva nista, ili ce ti vratit jer nisi ispostovao uslove za garanciju, ili kao sverceri ti se nece ni javit. Mada ne znam kako da ti se ne jave, nazoveš sa drugog telefona kao novi klijent ili sa drugog olx profila, pitas za taj isti proizvod, kad bude rekao da ima, kazes eh super isto sam to kupio kod tebe i sad ne radi, taman da mi zamijenis. Uvijek imaš opciju i prijave inspekciji ili barem da zaprijetis time. :)

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Mickey je sklepan i sada (vecinu) radi legalno, usao je u pdv. Kupovao sam i na firmu od njega. Ostali sverc.
    Garancija postoji vjerovatno na tu plocu, ali kao sto rekose vjerovatno im mrsko vanjati, mada ovaj prijedlog da zoves sa drugog broja pa malo priprijetis, prijavljujes taj ili neki novi broj inspekcijama, i profil. Nagovoris rodjake da isto urade, onda inspekcija mozda i pokrene nesto, jer svako nekoliko oni nekoga sklepaju (da ne bude da ne rade nista). Neka svi navedu taj profil, taj broj, da im je receno da ce dobiti racun i da nije izdat i sl. Samo biti uporan, ako se skupi 30 prijava, ima sanse da neko odreaguje.
     
  15. Armin

    Armin Novi član

    Pozz momci,
    planiram naruciti dobru konfiguraciju od InsertHome na piku,
    ima li ko kavih iskustva sa prodavacem jer je cijena za konfiguraciju koju trazim too good to be true.
    Bilo kakav feedback bi bio highly appreciated.
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Svi sverceri imaju slicne cijene, i on je jedan od njih. Sumnjam da je drasticno u odnosu na ostale, osim ako ne racuna neku drugu komponentu, nesto polovno pod novo i sl.
    Uglavnom, gore ti je opisano za garanciju koju imas ili nemas u odnosu na njegovo raspolozenje.
     
  17. Armin

    Armin Novi član

    Ma dobro sto se tice garancije to sam pretpostavio da bi tako islo,
    cisto me zanimalo da li je ko mozda narucivao konfiguracije kod njega citave i jel ikad bilo kakvih problema sa komponentama.
    Hvala na odgovoru.
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ima vec staza, radi vec neko vrijeme. Zbog garancije, bolje ti je da osvojeno komponente narucis i sam sastavis.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Uzimao sam ja par stvari kod njega. Mislim da sam mu da skoro 2000KM. Kolega je isto kupovao. Nisam nista reklamirao tako da taj dio ne znam ali sto se ostalog tice, sve super. Kod njega i Micky prvo gledma kad kupujem.
     
  20. Armin

    Armin Novi član

    Ma rado bih i razmisljao sam, ali nisam nikad sam sklapao PC i strah me malo to sam raditi iskreno haha.

    Aha, mislim nisam vidio na forumu nekog da je uopste reklamirao neke komponente od Alexandra tako da to je dobar znak makar.