NV40 - GeForce 6800 Ultra

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Predator2003, Apr 14, 2004.

  1. kenci

    kenci Aktivista

    pa moj rodjak radi za 250 cijeli mjesec
     
  2. kenci

    kenci Aktivista

    ma meni je skupo ovdje u danskoj, i ako zaradim nekih ca. 3500km mjesecno.. kartica kosta oko 1000km
     
  3. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    [/quote]

    Greska tu je nezaobilazni Ge force FX 5950ULTRA GT GIGABYTE pa ta karta stabilno radi na 575/1100 neznam jesi li citao review ove grafe ali je jaka ko sila i uglavnom jaca od 9800XT ali ne klokovane. Ma tu su one rame uz rame nvidia jos nema dobre drivere a ati je sada kao u doba detonatora za Ti4 seriju )Ti3

    Ja se nisam nimalo razocarao u 6800ULTRA i mislim da graficka ima potencijala za iskoristiti neznam dali ste primjetili ali prelazak sa 1024x768 na 1600x1200 nije da kazem ni primjetan 10 frejmova u vrh glave pa to je sila mislim stvarno zaista
     
  4. Predator2003

    Predator2003 Aktivista

    Ne samo prelaz na 1600*1200, nego i ukljucenje aa i af...opet skoro neprimjetan pad fps :p
    To i jeste dokaz snage...kad su i XT i ostale 9800 izasle i one su derale ovako GF FX pri vecoj rezoluciji, ukljucenom aa, af... :p

    A kao sto kazu i na THG, i br. fpsa u 1024*768 bi bio i mnogi veci da se testira na jacim procesorima, i ostalim komponentama... :)

    Ma izbacice i ATi nesto jace od ovoga :D
     
  5. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Tu gigabyte što si naveo , to je klokovana grafička . Mislio sam na grafičke sa default postavkama.

    Ja mislim da je nama da sačekamo da ove kartice zavladaju pa kad pojeftine r360 i nvidine Fx 5950 U onda ih kupimo po cijenama današnjih radeon 9600 Xt ili čak manje.
     
  6. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Da onaj takt od 575/1100 MHZ je overclock inace nvidia je ispostavila gigabytu cipove koji su radili stabilno na 520MHZ.

    Pa tako umjesto standardnih 475/950 sad je 520/950 tvorrnicki overclock i naravno ne gubis garanciju hehehe. E sad se jos malo ti poigras i to je to mislim da je jace od xt-a u rezama bez aa/af

    Inace imam injzineru za tebe radosnu vijest.

    Sajt DigiTimes, pozivajući se na tajvanske proizvođače grafičkih kartica, prenosi priču da NVIDIA nudi popust od 10 do 20 % na svoje GPU-ove u želi da rasproda zalihe starih grafičkih čipova pre kraja aprila. Procenjuje se da je ukupna vrednost čipova koje NVIDIA rasprodaje nekih 80 miliona američkih dolara. Zvaničnici NVIDIA-e su odbili da komentarišu politiku cena svojih GPU-a, ali tvrde da je stanje ponude i potražnje na tržištu grafičkih čipova normalno. Priča kaže da NVIDIA najviše želi da se reši najslabijih čipova i da nudi kompanijama parove GeForce FX5200 i FX5700LE GPU-a po ceni od svega 87 dolara, što je za oko 10 % niže nego ranije. Kompanija priprema GeForce 6 kartice za srednji i donji deo tržišta, tako da je logično da želi da se otarasi starih čipova čije će cene nakon predstavljanja nove serije naglo pasti. Ovakav potez bi trebalo da pomogne NVIDIA-i da očuva svoj udeo na tržištu, a takođe bi trebalo da omogući proizvođačima grafičkih kartica da smanje troškove proizvodnje koji su nedavno skočili zbog povećanja cena memorijskih čipova. Ipak, postoji i mišljenje da bi povećan priliv GPU-a mogao da poveća i proizvodnju kartica i podigne potražnju za memorijskim čipovima, što bi moglo da dodatno podigne cene DRAM memoriji.

    Eto ala ili 5950ULTRA ili 6800ULTRA jedno mora pasti za pola godine u mojoj masini
     
  7. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Evo bas citam albatron vako kaze za svoje 6800ULTRA I NON ULTRA KARTE:

    The GeForce 6800/6800UV VGA cards also apply AGP 8X that can support the design of most mainboards on the market. The GPU has been clocked up to speeds of 600 MHz and contains 16 pipeline design, therefore the performance of GeForce 6800 is twice as GeForce FX5950. The memory clock for the 6800 is rated at 700 MHz and the 6800UV is rated at 1 GHz. The 6800 contains 128 MB of DDR memory and the 6800UV includes 256 MB GDDR 3 memory. Both cards contain a 256-bit memory bus.

    koliko ja znam GPU ove karte na predstavljanima je radio na 350-400MHZ a ovdje se prica o 600MHZ nesto mi tu ne stima ili nvidia se bavi necim heheh.

    Injzineru evo ti primjerak nisam gledao ali ima overclok ove grafe kao i usporedni test:

    http://envynews.com/index.php?ID=640&page=11

    Toliko od mene idem da se bavim snom.
     
  8. Sleeper

    Sleeper Komšija

  9. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    hej možda nazovems sutra i odgodim FX 5900 XT.
    Pa treba još malo sačekati i uzeti tu 5950 kad pojeftini.

    Ali samo tu Gigabyte ili Gainward.

    Sipmatičan ti je taj clock.

    MA inače što se tiče clocka nVidia je povoljnija...
     
  10. Esh

    Esh HWB

    heh, fx5950 ce biti prije povucena sa trzista nego spustena na cijenu (sadasnju) 5900xt..
     
  11. Predator2003

    Predator2003 Aktivista

    Pa da, ali bi trebale izaci i zamjene za ostale kartice (mozda ne odma kad i 6800U i 6800, ali bi trebale ubrzo nakon njih, mislim bilo bi logicno :roll: ), pa tako i zamjena za 5900xt, kartica s istom cijenom kao sad 5900xt ali sa boljim preformansama dosta, a s obzirom na skok preformansi izmedju 6800U i 5950 ne bi bilo cudno da ta zamjena za 5900xt bude otprilike iste brzine (ili cak mozda i malo brza) kao 5950 :p
     
  12. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Ma sada ce uskoro izbaciti neku nvidia karicu sa oznakom nv6800XT i onda cemo da kupujemo.

    Mislio sam 6800Ultra da kupim oko 1000KM ali kad sam vidio da ta cifra u zapadnoj evorpi je veca od 1000Km pa onda ovdje ce biti 1500KM i onda sam se odlucio malo sacekati da vidim mozda i ovu 6800 samo uzmem.

    Injzineu zovi i otkazuj to uvalit ces se 400Km a sad uskoro dolazi 6800XT heheheh

    A jeste li culi ati-a izgleda odgodio je xt procesore za 2 sedmice izgleda da ati ima nekih problema ali kojih ko zna heheheh.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    ali u svakom slučaju mislim da će izlazak ati-jevog novog chipa (bez obzira na snagu) pogodovati upravo nama malim korisnicima... ako chip bude slabiji, trebao bi imati i nešto nižu cijenu od 6800, a analogno tome past će i cijene starijih modela (9600 i 9800), a ako bude jači onda će nvidia morat malo "korigirat" cijene da bi ostali konkurentni... tako da mislim kako se ne bi trebalo zaletavat sa kupovinom trenutno najskuplje graf, nego malo pričekat da se nakon izlaska ati-ja taj dio tržišta malo stabilizira (koliko je god to moguće) i onda kupit nešto.
     
  14. Predator2003

    Predator2003 Aktivista

    Upravo to ;) sta god bilo, bice dobro za krajnje korisnike :)
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    ajmo mi nahvalit našu staru gf3 :)
    eto kod mene painkiller, colin 04, ut2004 sve na 1024 (nfs underground na 1280) ide bez problema... jest da na aa ne smijem ni pomišljat, ali za te novce... eto nedavno sam vidio da se gainward gf3 GS u hg-spotu na aukciji daje za 350kn (45€).

    gle ja se ne bi žalio na 5900xt, naravno da može bolje, ali za te pare mislim da je to najbolji odnos uloženog/dobivenog.
     
  16. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Eh dobra stara GeForce 3.

    Kako narod kaže , bez starca nema udarca.

    Nego kakav je Colin 4 , jel znatno bolji od trojke ( mislimna grafiku , fiziku i igrivost naravno) , i je li puno zahtjevniji od trojke?
     
  17. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Kolin cetvorka meni nema veze sa grafickom kartom ima veze ali itekako ima utjeceaj procesor.

    Recimo da na HIGH detaljima sa 2xanti ne stopa i najnizi framerate koji sam zabiljezio je bio 28 dok na 2500+ je prica drugacija secka i to mashala najnizi je bio 23. Na americi framerate na 3200+ ne pada ispod 80 znaci 84-85-83 tu je granica dok na 2500 spada na 50 pa mi ne ide u glavu ali nije problem sve u svemu jedino mi stopka ovaj far cry fakat zahtjevna igra ostalo jos picim na max detaljima i ja sretan.

    Far Cry ide sa 1024x768x32 sa med detaljima.
    I Underground mi secka i to nekad zna pasti framerate na 22 eto toliko.
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    nije zahtjevniji, znam da ga 9600se može bez problema na 1024 sa 2x aa vozit... ali nije neka revolucija u odnosu na colin 3. grafika je nešto bolja, fizika mi se sviđa pogotovo na tarmacu gdje auto više se ne lijepi onako za cestu kao u 3... makar je i to bilo dobro, ali kad sam se na ovo naviknuo ipak to izgleda kao malo realističnije rješenje. expert mod će izgleda bit ludnica (kad dođem do njega) pogled iz kokpita, extreme damage... sve u svemu eto samo njega igram ovih dana.

    champsionship ima 4wd (imperza, evo VII..), 2wd (saxo, mg...), group b (stari rally auti sa po 500 konja i stražnjim pogonom) i taj expert... svaki mod ima normal i advanced u kojem je razlika samo u damageu (pobjeđuje se lako na oba). e da... više se ne dobivaju dijelovi, nego se treba malo potrudit za njih na nekim test drive-ovima u kojima treba forsirat određenje dijelove auta do kraja (kočnice, gume, motor itd) e da, igra ide na 4 cd-a.

    ocjena 4/5 :)
     
  19. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    ima li ko sifri za ovog colina 4 nemogu da predjem sa onom 205-icom nikako jaka 480KS. Ima li ko nema nigdje da nadjem na netu?
     
  20. BeastMaster

    BeastMaster Aktivista