SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  2. iPlay

    iPlay Komšija

    Pitanje, imam ASRock B450 Pro4 ploču koja ima jedan nVME i jedan obični M.2 SATA slot. Postoji li način da sa trenutnog Samsung 970 Evo 512GB kloniram kompletnu C:\ particiju na drugi Samsung 1TB nVME SSD?
    Mrsko mi sve ponovo instalirati. :confused:
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    iPlay and aNaToMiC ! like this.
  4. iPlay

    iPlay Komšija

    Da li ovo radi samo za Samsung nVME ili mogu i drugi?
     
  5. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Mislim da "target drive" tj. disk na koji se klonira mora biti Samsung, a "source drive" tj. disk sa kojeg se klonira ne mora biti Samsungov...
     
  6. Mirko

    Mirko Novi član

  7. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    SanDisk je USB-C to USB-A 3.2 Gen 2 te vodootporan i otporan na udarce,a ima i bolji Read od 520 MB/s dok WD je USB 3.0 i znatno sporiji Read 400 MB/s

    Bolja kupovina ti je SanDisk svakako,ali trebao bi malo provjeriti po amazon ili sl. shopovima komentare kupaca jer citao sam da vecina ovih externih ssd diskova ima probleme sa zagrijavanjem i tada brzina opada ispod brizne obicnog HDD-a
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    koliko je na ssdu alarmantna greska iz smarta "ssd reallocated sector count"? Citam da nije uopste toliko kao kod hdda!? Imam povoljno polovan ssd sa tom greskom i 8000 relocirajucih sektora pa se kontam da ga kupim :) Zdravlje ssda po programima je 98%
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Isplati li se uzeti ovaj Samsung 970 evo plus 2TB? Naradio se :)
    https://ibb.co/kDrpVd6
    Bio bi koristen uglavnom za Steam library.
    [​IMG]
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja ne bih.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ni ja nisam nesto odusevljen, ali da vidim misljenja i iskustva drugih. Inace mu je cijena 140KM.
    Za te novce mogu uzeti nov isti model od 1TB.
     
  12. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    aNaToMiC ! likes this.
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I taj je refurbished, a reviews su sareni, od mint stanja do fake proizvoda
    Zaobicu ovaj, vidjet cu ako izleti sta bolje. Cekam da mi javi i za jedan Adata model.
     
  14. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    aNaToMiC !, Stevie_Ray and Reventon like this.
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Upravo, 970 Evo Plus je nekad bio dobar PCI-E 3.0 drive, ali svaki iole bolji PCI-E 4.0 ce biti bolji, a i jeftiniji.
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    zapikiraj sebi par ssd-ova koje bi zelio kupiti. Nadji na browseru price tracker history da mozes pratiti i porediti cijene novih, refurbished i used proizvoda. I kad izleti dobar deal onda kupis.

    A imas i na redditu onu sekciju /deals, baci nekad pogled tamo, ljudi cesto objavljuju gdje i kad imaju dobri popusti.

    Ja tako radim kad nesto kontam kupovati, malo pratim i onda kupim kad skontam sta je dobar deal.
     
    Picoooka and Reventon like this.
  17. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  18. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Planiram uzeti SN850x, pa posto koristim jos 970 Evo+ NVMe i 850 Pro, zanima me sljedece:

    - Koji driver koristiti za SN850x jer Samsung ima svoj NVMe driver? Da li uopste koristiti Samsung driver jer ce SN850x biti sistemski (A imacu i 2 Samsung NMV-e u Compu)?
    - Inace sam koristio Samsung Magician, a sad bih trebao Western Digital Dashboard, nema sanse da oba programa rade zajedno zbog tih nekih postavki?

    Moze li neko napisati misljenje oko ovih dilema.
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Imam ja SN850x, uzeo od kolege sa foruma mobsterc. Nikakav driver nisam instalirao, ubo u maticnu i radi, brzina oko 7000.
    Eh da, jesam instalirao WD Dashboard i uradio apdejt firmware-a, to je trajalo nekih 5 sek. Poslije toga mozes izbrisati Dashboard ako zelis, ne treba ti.
     
    Zer0 likes this.
  20. Zer0

    Zer0 Aktivista

    @Reveton Hvala za komentar. Izgleda da Sn850x radi sa standardnim windows driverom i nema neki custom kao Samsung. WD Dashboard cu onda i ja probati i uraditi apdejt firmware-a.

    Ne znam samo da li bih instalirao Samsung NVMe Driver za druga 2 SSD-a u compu (dobije su malo na brzini i uz Samsung Magician, ima nekih postavki za bolji rad), to mi je bas sad dilema teska...ovako izgleda:
    Eh, sad da li je to pametno instalirati ako ce sistemski biti WD...

    [​IMG]
    [​IMG]