Ne znam šta da kupim , pomozite...

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by C-sektor, Aug 18, 2003.

  1. C-sektor

    C-sektor Novi član

    Pozdrav.
    Naime ja imam par pitanja za koja bi vas stvarno zamlio da mi detaljno i sadržajno odgovorite.:)

    :D Uskoro kupujem novi računar , neki možda 20-ti računar u mom životu ( kupljen do sada) i naravno ne želim svakih 6 mjeseci mijenjati nešto na njemu , nadograđivati itd.Što se tiče novca , i nije toliki problem , ako treba dat ću i 3000 KM ali samo da nabavim stroj s kojim ću biti miran dugo vremena.

    E :? sad ovako nisam uopšte siguran šta da kupim.pošto gledam ova nedmetanj ai prepiranja oko AMD-a i INTEL-a čovjek se stvarno bacci u razmišljanje.

    Što se tiče komponenata npr grafičke . o njoj nećemo sad ne go u drugom topicu.

    :lol: RAM , HDD , i ostale komponente sam već riješio , uzeo sam: 2 x 512 MB DDR400 i WD Caviar 80 GB 7200 RPM 8 MB L2Cache , Creative Labs 5,1 , CD Rewriter Teac i Asus DVD , monitor Samsung 17' (LCD je stvarno skup pa stvarno ga nisam mogao uzeti) , i što se tiče kućišta njega još nisam je nisa odlučio šta uzeti Intel ili AMD.

    :wink: Usput napišite šta mislite o već kupljenim komponentama.

    :roll: E sad .Prvo što me interesuje je :

    1.Sa kojim se Intelovim prcesorom može mjeriti , tj s kojim se može porediti (tačnije da definitivno ima iste perfomanse i mogućnosti ) Barton 2500+ , Barton 2800+ , Barton 3000 + ?
    I želim poređenja sa stvarnim brzinama ovih procesora a ne overclockovanih.znači sva tri procesora na stvarnim brzinama kao barton 2500 na 1833 itd.

    2.Dokle se komotno , bez frke može clockovati Barton 2500 ( al stvarno da se uopšte ne sikiraš zbog toga) sa nekom dobrom nForce 2 matičnom i usput koja bi matična najbolja bil za to , i sa kojim se onda Intelom može porediti taj Barton 2500 ( nakon clockanja- sa podignutom brzinom ).

    3.E sad ne znam šta da uradim i koji da nabavim.Pretabirio sam cijene nekih procesora i našao ovo:

    a)Intel Pentium 4 2,6 Ghz 800 FPS - mpc 480 KM ( VPC 580) ;

    b)Intel Pentium 4 2,8 Ghz 800 FPS - mpc 615 KM (VPC 740 );

    c)Intel Pentium 4 3,0 Ghz 800 FPS - mpc 880 KM ( VPC 1060 ).

    d)Athlon Barton 2500 + mogu dobit za svega 200 KM od jednog poznatog prodavača).


    E sad zna li ko koliko koštaju Athlon Barton 2800+ i Athlon Barton 3000+.

    4.Šta mi preporučujete da uzmem ali isplativost nemojte toliko gledati jer sam rekao da mi pare nisu frka ( ali dobro nek bude malo i isplativosti ).Znači koji je nasporiji Pentium koji je brži i bolji od Athlona 2500 a da ge se ispalti uzeti.jer ako je samo nešto brži da se to neće puno primjetit znači da ga se i ne isplati uzeti.shvatili ste me , znači koje da uzmem a da se ipak makar malo isplati jer nije da mi nije žao para al ako se može uštedjeti....:)

    Izvinjavam se na ovolikim pitanjima ali želim da izaberem dobru stvar.I molim vas navedite me koja bi matična najbolje odgovaral uz šta i koja je najbolja za overklokovanje.

    Mnogo hvala... :D :D :D
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Prema informacija koje imam:

    Barton 2800+ - 405 KM
    Barton 3000+ - 572 KM

    Ovo je prema cijenama od prije 2-3 sedmice, dakle, pojeftinilo je jos.

    AMD ti olaksava odgovor na tvoje pitanje tako da se iz naziva njihovih modela uglavnom moze ocijeniti s kojim Intel-ovim CPU-om je AMD-ov konkurentan.

    Govoreci o Bartonu 2500+, on je nekako u bestbuy konkurenciji sa Pentium 2.4C GHz, jer oba imaju izvrsne overclocking mogucnosti.

    Ako hoces trenutno najbrzi procesor onda je to P4 3.2 GHz koji kosta preko 1k KM..
     
  3. C-sektor

    C-sektor Novi član

    Ok

    :( Ok , ali nisi rekao da li je Athlon Barton 2500 + jednak Pentiumu 2,4 Ghz.znači jel on na svojoj normalnoj ( 1833 ) brzini ima iste perfomanse kao i pentium na 2,4 Ghz.

    :roll: A ako možeš još da mi kažeš jesu li to gore navedene cijene veleprodajne ili maloprodajne i gdje se ih može nebaviti ,(izvinjavam se na uponosti) i da mi kažeš jer kao što si naveo oznaka prpcesora govori da je taj procesor po mogućnostima jedn Intel-u na toj brzini.Pa znači da je Barton 3000 jednak Pentiumu na 3 Ghz.Pa ako ga klokuješ eto ti najjačeg procesora?

    Jel tak ? :?:
     
  4. dottler_

    dottler_ Novi član

    1. Barton 2500+ se moze sa svojom stvarnom brzinom (1.8GHz) mjeriti sa P4 2.4C

    2. Barton 3000+ jeste jednak (tu negdje) 3GHz-nom Pentiumu...sa overclockingom mozes "presisati" stock procesore ali ostale overclockovane nikako...jer ima ludjaka koji imaju procesore preko 4GHz.

    Sto ne znaci da ne mozes ti, treba ti VapoChill ili Prometeia hladjenje koji kostaju oko 1800KM. :) :arrow:
     
  5. C-sektor

    C-sektor Novi član

    Super ...

    Pa čekaj ako se taj Barton 3000 koji radi na 2,2 Ghz može mjeriti ili imati iste perfomanse kao i Pentium na 3 Ghz onda se bolje isplati uzeti Barton 2500+ i podići ga 2200 Mhz i eto ti Barton 3000 + i još imaš i procesor koji se može mjeriti sa Pentiumom 3 Ghz. :shock:

    Hej ljudi , jedva čekam da nabavim Athlon 2500 + :D :D

    :evil: A onda ima da ubodem Radeon 9700 Pro i bušim sve igre...
     
  6. BeastMaster

    BeastMaster Aktivista

    Ako namestiš bartona da radi na 11x200Mhz za ime procesora će ti pitasti 3200+ :)
     
  7. Shenron

    Shenron Komšija

    Re: Super ...

     
  8. C-sektor

    C-sektor Novi član

    Ha-ha-ha

    hej ta ti je dobra , pisat ce 3200 umjesto 2500.hehe.

    nema druge i nema dileme .što se tičegrafike ubujedili su me da uzmem Radeon 9700 Pro i ubošču taj Barton 2500+ ( kasnije kad dodje vrijeme klokujem ga komotno na 2,3) i eto to je to.


    hvala svima koji su se potrudili.
     
  9. hali

    hali Novi član

    a jesi odabro dobar hladnjak za proc i za kuciste kad mislis clockati?
     
  10. abasi

    abasi Aktivista

    Kada ste spomenuli hladnjake da vas pravo nesta pitam.

    Gdje se ima kupiti ona dva hladnjaka za kuciste ono jedno ispod drugog ?

    :?:
     
  11. hali

    hali Novi član

    naznam jesi uzeo maticnu ako nisi predlazem Leadtek K7NCR18D Pro II.predobra ploca za overclock ima sve opcije,vrhunski stabilna,nforce2 ultra 400,S-ata,soundstorm zvuk, fakat dobra ploca
     
  12. Shenron

    Shenron Komšija

    Leadtek????
    Ma kud ces to??? ;)
    Abit ili Epox. Moji prijedlozi :)
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Imas to u dosta hw shopova pa i u Plusu.. Oni imaju i Thermaltake Xaser : ) (rulz)
     
  14. zlajaman

    zlajaman Novi član

    Jarane uzimaj neki AMD bez velikog razmisljanja. Iako se vise grije (sto se vrrlo lako rijesava sa dobrim hladnjakom) ima bolje performanse. Cak je i Intel povodom izdavanja svoje nove generacije Intel Mobile Celeron s 1MB Cachea priznao da brzina procesora ne zavisi samo o taktu, sto znaci da ga AMD doslovno dere i sto se tice izrade (arhitekture jezgre), u performansama a i cijena mu je znatno niza. Zasto bacati pare na dosta skuplji Intel P4 ako za skoro duplo manje kesa mozes dobiti procesor koji zari i pali. Ipak AMD se vise okrenuo igracima i reklamira tu realnu brzinu, dok su Intelu vise naklonjeni poslovni ljudi.
    Ja mislim da bi trebao uzeti AMD, a ako uzimas i Bartona, sve u svemu - BINGO. Ostali dio konfe je OK.
     
  15. Esh

    Esh HWB

    to je tacno, no eto ako cemo biti detaljni, Intel ima najbrzi procesor - P4 3.20 GHz, koji naravno kosta mnogo, a razlika u performansama izmedju njihovog i AMD-ovog najboljeg modela nije velika.
     
  16. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Ok Enise al pazi ovo...

    Ono što je već neko napisao:

    Rečeno je , u stvari i ti si sam rekao da je Athlon Barton 2500 (1833) jednak Penitumu 4 na 2,5 Ghz a da je athlon barton 3000 koji radi na 2166-tako nešto , jednak ili približno jednak Intelu na 3 Gh.

    pa ako gledamo tako , pazi sad:

    Barton 1833 = Pentium 2500 ok. Znači 2500/1833 = 1,36. Znači ako gledamo tako 1 Mhz od Bartona je kao 1,36 Mhz od Intela.

    Da vidimo da li se uklapa .Sad ćemo da vidimo barton 3000 da li će jednačiti Penitumu na 3 Ghz.

    Ako je tako znači to bi trebalo ovako izledati: 2166 x 1,36 = 2945, 76 -ok , znači to je to.

    Enis reče da je najbrži Intel , a ujedno i najbrži procesor do sad Pentium na 3,2 Ghz.

    E pazi sad ovo , reko si da se athlon Barton 2500 može podići i na 2500 Mhz.

    Pa ako uradimo tako gledaj sad ovo :

    2500 x 1,36 = 3400.

    Znači ako gledamo ona poređenja i sve te brojke , dobijemo rješenje i činjenicu da je clockovani Athlon Barton 2500 koji radi na 2500 Mhz najjači procesor koji je do sada izašao.

    Dobro ima manijaka koji su i te pentiume klokovali ali ako gledamo ovako to je to...

    Šta misliš?
     
  17. BeastMaster

    BeastMaster Aktivista

    Samo da ti kažem da nije sve u megahercima...
     
  18. zlajaman

    zlajaman Novi član

    Ako ti bas nisu pare bitne i neces da mijenjas komp dugo vremena, onda uzmi neki Gainward GeForce FX 5900 (jes da mu je cijena furiozna...). Sada mozes sve igre pokretat i sa GF 4 Ti4200 ali FX 5900 je sada najvjerovatnije najbolje rijesenje na trzistu. Najbrza kartica, nVidijin kvalitet, a bucno hladjenje je rijeseno. Ipak, ni 4200 nije losa, ja je imam i super je. Sve u svemu - kolko para tolko muzike (osim kod procesora :D).
     
  19. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Um caruje , a snaga klade valja
     
  20. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    HMMMMMMMMMM....

    Pa na kojoj brzini radi procesor i memorija od te ' nepobjedljive ' Radeon 9800 PRO , i jel 128 ili 256 MB DDR?

    Da vidimo šta je to kad se toliko fali....