POMAGAJTE !!!

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by abasi, Aug 18, 2003.

  1. abasi

    abasi Aktivista

    Odkako sam kupio komp. 2.4 GHz, 512 DDR, GeForce 4 MX 440 64 MB,
    60 GB WD HDD, P4XP-X imam utisak da mi kompjuter nedaje performanse kakve treba da pruza ova masina.

    PROBLEM je u tome sto me prodavac kompjutera "zajebao" tako jer mi je stavio HDD od WD 60 BG, a ja trazio MAXTOR 60 BG.
    A sto se tice performansi to je najvise vidljivo u Windowsu jer kada upalim komp. i odem da otvorim My computer treba mu oko 4-5 sec da to otvori, nekada se to ne desava ali zato npr: Notepad otvara 7-10 sec ili pak Word treba isto okk 10-tak sekundi da otvori.

    Sta mislite jeli to do diska jer sve sto sam nabrojao se nalazi na disku.

    Ja mislim da nije nesta uredu sa HDD-om jer kada trazim neki fajl preko onoga start, search pa Files or Folders i kada pocne traziti neki fajl mis je nemoguce pomaci u windowsu samo stopa i preskace po pola ekrana:

    A sto se tice igrica to nije velki problem jer vecnu igara koje cita sa CD-a ne stopaju nimalo osim malo BF 1942 !

    Da li je do diska ili softvera. Sta mislite da idem format c: pa da opet probam ovo otvaranje i sl. ??

    :cry:
     
  2. hali

    hali Novi član

    radis li defragmentaciju,jeli disk na 7200,koliko je natrpan,imas li sistemsku particiju,
    Ja imam maxtor 60/7200,sistemsku na 5 GB i sistem mi radi munjevito sve se otvara vrlo brzo
     
  3. abasi

    abasi Aktivista

    Ne radim defragmentaciju, disk je na defragmentaciju, sada je zauzet oko 5 BG disk C: i, 2 GB DISK D:
     
  4. hali

    hali Novi član

    pusti da odradi pa vidi ako nisi zadavoljan probaj napraviti kao kod mene mislim da bi trbalo ubrzati ga to
     
  5. abasi

    abasi Aktivista

    Sta da stavim sistemsku na 5 GB, jel disk C: 5 GB ILI nesta drugo ???
     
  6. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Kako sam rekao u nekom postu ja sam jednom ima WD-a...i poceo se tako ponasati i nakon mjesec dana vise se nije nikako ponasao :) .
    Ne kazem da je tebi do diska iako je najvjerovatnije da je do njega, kada zavrsis defragmentaciju vidi rezultat pa javi i ako ni to ja da sam ti pokusao bi formatirati, ako ni tada nije ok...
    Mozda da pokusas naci neki utility za test hdd-a, mislimd a ima i na WD-ovoj stranici pa testiraj.
     
  7. nodi

    nodi Novi član

    Ama koji god procesor da imas i koliko god memorije i sve, ako ti napunis windows sa kojekakvim programcicima to je ubistvo za windows. Onda zna usporiti citav sistem, nemora znaciti da je los taj HDD.
    Uglavnom ako zelis provjeriti brzinu HDD za to postoje programcici, al nadji neki programcic koji radi u DOS-u.
    Ako taj HDD radi na 5400 rpm onda te jes zajebao, po mom.
    :p
     
  8. Esh

    Esh HWB

    provjeri da nemas u pozadini neki aktivan program tipa antivirusa, firewall.a i sl.

    alt+ctrl+del pa tab processes pa vidi sta zauzima cpu / memoriju
     
  9. abasi

    abasi Aktivista

    Evo formatirao sam c: i ponovo digao XP.
    Sve je super otvara sve zivo, radi nenormalno DOBRO :lol: :lol: :lol:

    :D
     
  10. Esh

    Esh HWB

    drago nam je cuti : )
     
  11. Pinky

    Pinky Aktivista

    Lucky u

    Ako ti bude trebao jos koji savjet, tipa kako povaliti plavku u tri poteza, samo se javni :wink:
     
  12. Esh

    Esh HWB

    LOL ili kako osvojiti F1 prvenstvo : ) : ) : ) : ) : )
     
  13. Lamagician

    Lamagician Komšija

    hahaha, al mu ga uvali :) .
     
  14. Pinky

    Pinky Aktivista

    Hmm, ovo enisovo necu da komentarisem, jer trazice on ploce :wink:
     
  15. Esh

    Esh HWB

    povlacim receno :roll:
     
  16. extra74

    extra74 Guest

    5400 rpm diskovi su sasvim OK

    prednost im je sto ne prave nikakvu buku.
     
  17. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Po ovome mogu zakljuciti da nisi vidio neki 7200rpm a da se ne cuje? Pokusaj, pa ces vidjeti da ces morati gledati na lampicu da bi znao da li radi disk ili ne... A za neke zahjtevnije igre, pa cak i MOH: Spearhead 5400rpm se slabo pokazalo...
     
  18. Shenron

    Shenron Komšija

    Moj HDD se čuje u radu i to ne baš malo al nije ni puno.
    Zapravo, dok sam imao Durona 800 izgasio bi chromeorb je mi probija uši, stavio na njega 80mm vent na 7v i njaviše bi mi se čuo HDD.
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    ma 5400 diskovi su stvarno zastarjeli i mislim da nema valjanog razloga kupovine istih. 7200 su danas i tihi i brzi.

    jel ste vi imali problema (osobno ili kod frenda) sa WD diskovima? meni dva otvorena stoje u ormaru, a dosta primjera znam crkavanja starijih modela od 10-20gb. isto tako sad sa maxtorom (to je ona serija8... tanki diskovi) nakon 2 mjeseca pojavilo se 64kb bad sektora, frend ima drugu neku seriju nakon mjesec dana isto bed sektori (diskovi kupljeni u dućanu).
     
  20. Vodeni_zeko

    Vodeni_zeko Novi član

    Na 5400 i 7200 nisam prijetio neku vecu razliku u radu osim da 7200 crkaju brze jer se griju pravo.Inace bi svako preporucio da ugradi dodatni cooler na njega a i da monitori temperatur na njemu. Programcic koji prati rad HDD-a http://www.ariolic.com/activesmart/
    Sa WD 4 GB jesam, imo je kamaru bad sectora, sa WD 40 GB nisam radi vec evo vise do 2 godine, sluzi na serveru i gasi se samo kad nestane struje.